Dünya Hamas İsrail'e sızdı, Şabat baskını! Neden bu tarih?

Hamas İsrail'e sızdı, Şabat baskını! Neden bu tarih?

08.10.2023 - 06:59 | Son Güncellenme:

Hamas, Gazze’den İsrail kentlerine yönelik eşi benzeri görülmemiş çapta bir saldırı başlattı. Binlerce roket fırlatan Hamas militanları İsrail kentlerine sızarak baskınlar düzenledi, sivilleri öldürdü. İsrail Başbakanı Netanyahu, “Savaştayız” dedi ve karşı saldırının başladığını duyurdu.

DIŞ HABERLER SERVİSİ - Ortadoğu dün güne büyük bir şokla uyanırken, Gazze’yi kontrol eden Hamas’tan İsrail kentlerine yönelik daha önce eşi benzeri görülmemiş büyüklükte bir saldırı dalgası gerçekleşti.

Haberin Devamı

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, İsrail’e karşı “Aksa Tufanı” isimli bir operasyon başlattığını açıkladı. İsrail kentlerine binlerce roket atılırken, roket ateşi, Gazze’nin çeşitli yerlerinden başladı ve yaklaşık yarım saat sürdü. Hamas 5 bin roketin atıldığını duyurdu. Aşkelon’dan Tel Aviv’e kadar İsrail’in birçok kentinde hasar meydana geldi, çok sayıda sivil hayatını kaybetti.

MİLİTANLAR KENTLERE SIZDI

Öte yandan çok sayıda Filistinli militanın Gazze Şeridi’ne komşu İsrail bölgelerine sızdığı belirtildi. İsraillileri esas şoke eden durum bu oldu, zira militanların hem karadan, hem denizden hem de havadan İsrail içine sızmayı başardığı görüldü. Gazze yakınlarındaki birçok kent ve kasabada Hamas militanları saldırılar düzenlerken, Sderot kentinde çekilen görüntülerde militanların kamyonetler içinde kent sokaklarında dolaştığı ve etrafa ateş açtığı görüldü. Sderot sokaklarında hayatını kaybetmiş sivillerin görüldüğü videolar İsrail’i şok etti. Saldırılarda en az 300 İsraillinin hayatını kaybettiği, yaralı
sayısının ise 1450’den fazla olduğu belirtildi. Saldırıların bir diğer dikkat çekici yönü ise kaçırılan İsrailli asker ve siviller oldu. İsrail ordusuna ait bir tankın, Hamas militanları tarafından imha edildiği ve tankın içindeki askerlerin esir alındığı ifade edildi. Militanların kaçırdıkları kişileri Gazze’ye götürdükleri ve İsrail’e ait askeri bir aracı Gazze içinde sürdüğü görüntüler de yer aldı. Hamas, saldırılar sırasında çok sayıda İsrail askerinin yakalandığını duyurdu.

Haberin Devamı

SAVAŞ DURUMU İLAN EDİLDİ

İzzeddin el-Kassam Tugayları Komutanı Muhammed Deyf, İslam ve Arap dünyasına çağrıda bulunarak ‘elinde tüfeği olan herkese bunu çıkarma’ ve saldırıya katılma çağrısı yaptı. Yüzünün görülmediği bir videoda konuşan Deyf, “Filistin halkı yeniden devrim yaptı ve bir devlet kurma projesine geri döndü. İsrail’in ihlallerine karşı bir çizgi çekme kararı aldık” dedi.

İsrail ordusu ise savaş durumu alarmı ilan etti ve Gazze’ye saldırı düzenlemeye başladı. İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF), bölgedeki sivilleri evleri ve sığınakların içinde kalmaları yönünde uyarırken, İsrailli sivillerin korunacağı ve Hamas’ın eylemlerinden dolayı ağır bir bedel ödeyeceği belirtildi. İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant, “Hamas bu sabah büyük bir hata yaptı ve İsrail’e karşı bir savaş başlattı” dedi. Gallant, yedek askerleri göreve çağıran kararnameyi imzalarken, Gazze etrafında 80 km’lik bölgeyi askeri alan ilan etti.

Haberin Devamı

Hamas İsraile sızdı, Şabat baskını Neden bu tarih

Hamas İsraile sızdı, Şabat baskını Neden bu tarih

NEDEN BU TARİH?

Hamas’ın büyük saldırısını düzenlediği tarih, 1973 yılında gerçekleşen Yom Kippur savaşının 50’nci yıldönümüne denk geldi. Bu savaşta, Mısır ve Suriye liderliğindeki Arap ülkeleri İsrail’e karşı sürpriz bir saldırıya girişmişti. Savaş, Yahudi dini bayramı Yom Kippur’un kutlandığı tarihlerde gerçekleşmişti. Arap ülkelerinin sürpriz saldırısına karşı İsrail ilk şoku atlattıktan sonra büyük bir başarıya ulaşmış ve kesin zaferle savaşı kazanmıştı. Dünkü saldırı ayrıca Yahudiler için kutsal olan Şabat gününde gerçekleşti. Şabat, Yahudiler için ibadet ve dinlenme günü.

Haberin Devamı

GENERAL ESİR ALINDI

Hamas, aralarında üst düzey subayların da bulunduğu çok sayıda İsrailli askerin esir alındığını duyurdu. Tümgeneral Nimrod Aloni’nin de esir alındığı fotoğraf ortaya çıktı.

Hamas İsraile sızdı, Şabat baskını Neden bu tarih

DEMİR KUBBE NASIL AŞILDI?

İsrail’in roketlere karşı çok büyük bir etkinlikle çalışan ve dünyaca ünlü ‘Demir Kubbe’ hava savunma sisteminin, Hamas’ın saldırısında yetersiz kaldığına yönelik eleştiriler yapıldı. Demir Kubbe’nin vuramadığı çok sayıda roket İsrail’in birçok noktasına düşerek can ve mal kaybına neden oldu. Binlerce roketin çok kısa süre içinde fırlatılmış olmasının Demir Kubbe’nin kapasitesini zorladığı ifade ediliyor. Hamas’ın çok sayıda roketi aynı anda fırlatarak Demir Kubbe sistemini etkisiz hale getirmek amacıyla taktik geliştirdiği kaydediliyor.

‘DURDURMAK İMKANSIZ’

Askeri uzman ve analistlere göre de, aynı anda onlarca roket atılması halinde Demir Kubbe’nin de bir noktada bazılarını imha etmekte yetersiz kaldığının görüldüğünü söylüyor.

Demir Kubbe’nin etkinliğiyle ilgili araştırmalar yapan Kanada’daki Brock Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Michael Armstrong, 2019’da bu konuyla ilgili yazdığı bir makalede, “1 saatte 117 roket atıldığı görülüyor. Tüm bunların hepsi aynı anda atıldığında tamamını durdurmak imkansız” dedi.

Haberin Devamı

Son yıllarda atılan roketlerin Tel Aviv gibi daha önce ulaşılmamış mevzilere kadar gitmiş olması bir süredir İsrail’de kaygı yaratıyordu.

Hamas İsraile sızdı, Şabat baskını Neden bu tarih

İSTİHBARAT ZAAFİYETİ Mİ?

İsrail’in bu çaptaki bir saldırıyı önceden belirleyememiş olması ülke içinde tartışmaya yol açarken, bir istihbarat zaafiyeti olup olmadığına yönelik soruları da gündeme getirdi. İsrail hükümet yetkilileri, istihbaratın Hamas’ın bu büyük çaptaki ve iyi koordine edilmiş saldırılarını nasıl göremediği konusunda kapsamlı bir soruşturma başlattığını söyledi. Bir yetkili, soruşturmayla ilgili “Yıllarca sürecek” dedi.

Hamas İsraile sızdı, Şabat baskını Neden bu tarih

Gazze yakınlarındaki bir İsrail tankı ele geçirilirken, askerlerin de rehin alındığı öne sürüldü.

NETANYAHU: SAVAŞTAYIZ

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, acil kabine toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu. Netanyahu, “İsrail vatandaşları. Savaştayız, bir operasyon değil, bir gerginlik değil, bir savaş. Bu sabahtan beri İsrail Devleti savaş halindedir” ifadelerini kullanırken, “İlk hedef topraklarımıza sızan düşman güçleri temizlemek ve saldırıya uğrayan topluluklara güvenlik ve sükûneti yeniden tesis etmektir. İkinci hedefimiz ise aynı zamanda Gazze’de düşmana büyük bir bedel ödetmektir. Üçüncü hedef ise kimsenin yanlışlıkla bu savaşa katılmaması için diğer cepheleri takviye etmektir. Şu anda savaştayız. Savaşta aklı başında olmak gerekir. Tüm İsrail vatandaşlarını en büyük hedefimiz olan savaşta zafere ulaşmak için birlik olmaya çağırıyorum” dedi.

‘KAPIMDALAR YARDIM EDİN!’

Hamas’ın gerçekleştirdiği saldırılarda en dikkat çekici olaylardan biri de militanların İsrail kent ve kasabalarında gerçekleştirdiği rehine olayları oldu. Birçok bölgeden rehine haberleri gelirken, sosyal medyada yer alan bazı videolarda militanların sivilleri rehin aldığı ve motosikletlerle Gazze’ye götürdüğü görülüyor. Gazze sınırına yakın kasabalarda yaşayanlar televizyon muhabirlerine “Bize yardım etmek için polis veya asker gönderin lütfen” diye mesaj attı. Militanların sızdığı bölgelerde siviller güvenlik güçlerinin gelip kendilerini kurtarması için televizyon kuruluşlarını aradı. Hamile bir Kibbutz Sufa sakini, 2 yaşındaki çocuğu ve yakın aile bireyleriyle birlikte güvenli odadan Kanal 12’ye konuşurken, “Evimize ateş ediyorlar, güvenli odanın kapısını kırmaya çalışıyorlar” dedi. Kadın, kocasının ve diğer dört silahlı sakinin, ordudan hiçbir yardım almadan sokaklarda çatıştığını bildirdi.

Hamas İsraile sızdı, Şabat baskını Neden bu tarih

İsrail ‘Demir Kılıçlar’ adını verdiği operasyona başlarken, Hamas’a ait 17 askeri yerleşke ve 4 operasyonel karargahın vurulduğu açıklandı. Filistinli yetkililer İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırısında 232 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu.

NASIL SIZDILAR?

Hamas militanlarının karadan Gazze sınırlarındaki çit ve duvarları iş makineleri kullanarak aştığı öğrenilirken, tellerin kırılmasıyla motosikletli militanlar İsrail sınırları içerisinde yayıldı. Militanların, havadan da motorlu paraşütler kullanarak, denizden ise teknelerle İsrail sınırları içerisine sızdığı öğrenildi.

Hamas İsraile sızdı, Şabat baskını Neden bu tarih

 

 

 

 

 

 

Yazarlar