Geri Dön
DünyaSon dakika... Uçak gemisindeki asker corona virüsten öldü! ABD'de deprem...

Son dakika... Uçak gemisindeki asker corona virüsten öldü! ABD'de deprem...

Gelen son dakika haberine göre, kaptanı Pentagon tarafından kovulan Amerikan savaş gemisi USS Theodore Roosevelt'te ilk ölüm gerçekleşti. Çin'de yasakların kalkmasıyla altı haftanın en yüksek vakası ortaya çıktı. Güney Kore'de ise iyileşen 116 hastanın testleri yeniden pozitif sonuç verdi. Rusya'da rekor artış kayıtlara geçti, bir günde 2 bin 558 vaka belirlendi. Almanya'da iyileşen Covid-19 hastaları aktif hastaların sayısını ilk kez geçti. Dünya üzerindeki vakaların bugün 1 milyon 900 bini aşması bekleniyor.

Son dakika... Uçak gemisindeki asker corona virüsten öldü! ABD'de deprem...

Yeryüzünde 210 ülke ve bölgeye yayılan corona virüs salgını bu sabah itibariyle 1 milyon 850 binden fazla insana bulaştı, 115 bini aşkın insanın ölümüne yol açtı. Vakaların 560 bininin tespit edildiği ABD, 22 bin can kaybıyla da ilk sırada yer alıyor.

16.35 : Kaptanı görevden alınan Amerikan uçak gemisi USS Theodore Roosevelt'te corona virüse yakalanan askerlerden biri hayatını kaybetti.

Reuters haber ajansı, hayatını kaybeden askerin Pasifik Okyanusu'ndaki ABD toprağı Guam Adası'nda geçen hafta yoğun bakıma alındığını bildiriyor.

USS Theodore Roosevelt'in kaptanı Yüzbaşı Brett Croizer, ABD Savunma Bakanlığı Pentagon'a mektup yazarak Guam adasında corona virüs karantinasına alınan gemisindeki personelin karaya çıkarılmasını istemişti.

Mektupta "Savaşta değiliz, ölmemiz gerekmiyor" diyen kaptan Croizer Washington'da depreme yol açmıştı.

Pentagon kaptanı görevden alırken, ABD Donanması Genel Sekreter Vekili Thomas Modly gemi komutanının 'muhakeme hatası' yaptığını savunmuştu.

4 bin kişilik mürettebatın bulunduğu gemide ilk etapta 100 askerin corona virüse yakalandığı açıklanmıştı.

Ancak hafta sonu gemideki vakalarda büyük artış olduğu ve testleri pozitif çıkan askerlerin sayısının 400'e ulaştığı bildirilmişti.

16.25 : İngiltere ve Birleşik Krallık'ta corona virüsten ölenlerin sayısı 24 saatte 717 artarak 11 bin 329 oldu.

Ülke genelinde test yapılan kişi sayısı 290 bini, pozitif çıkanların sayısı ise 88 bini aştı.

Sağlık ve Sosyal Bakım Departmanı tarafından açıklamada ölü sayıları 12 Nisan akşam 5, test verileri ise 13 Nisan sabah 9'a kadarki verileri kapsıyor.

Birleşik Krallık'ta ölüm verilerine yalnızca hastanede ölenler dahil ediliyor.

Diğer bazı ülkelerin aksine evinde veya huzurevlerinde koronavirüsten ölenler bu verilerde yer almıyor.


Son dakika... Uçak gemisindeki asker corona virüsten öldü ABDde deprem...


116 KİŞİ YENİDEN CORONA VİRÜSE YAKALANDI

16.20 : Güney Kore, Pazartesi günkü açıklamasında daha önce corona virüs tedavileri başarılı olan 116 kişinin testlerinin yeniden pozitif çıktığını duyurdu.

Sağlık yetkilileri, yeni salgın ihtimaline karşı kısıtlamaları hafifletmeyi düşünüyordu. Güney Kore'de Pazartesi günü yalnızca 25 yeni vaka tespit edildi ama 'virüsün yeniden aktif hale geçtiği' hastaların sayısının artmasıyla ilgili kaygılar var.

Uzmanlar testleri yeniden pozitif çıkanların durumuyla ilgili 'hastaların yeniden virüs kapmasından çok, virüsün yeniden faal hale geçmiş olması' ihtimali üzerinde duruyor. Bazı uzmanlar da testlerin hatalı olabileceği veya virüsün kalıntılarının hala hastanın bedeninde bulunuyor olabileceğini ama enfeksiyon taşımayabileceklerini söylüyor.


Son dakika... Uçak gemisindeki asker corona virüsten öldü ABDde deprem...


FAS'TA BİNLERCE KARANTİNA TUTUKLAMASI

15.55 : Kuzey Afrika ülkesi Fas’ta corona virüse karşı alınan önlemleri ihlal eden 4 bin 300 kişinin hafta sonu tutuklandığı bildiriliyor.

19 Mart’ta ülke genelinde önlemler açıklayan Fas’ta, bugüne kadar 28 bin 701 kişi gözaltına alındı. Bunlardan 15 bin 545’i mahkemeye çıkarıldı.

Guardian gazetesine göre önlemleri ihlal edenlere üç aya kadar hapis ile 1.300 dirheme kadar (130 dolar) para cezası verilebiliyor.

Ülkede işe gitmek zorunda olanlar dışında herkesin evde kalması zorunlu. Sokağa çıkanların da maske takması gerekiyor.

Bugüne kadar 1746 vakanın tespit edildiği Fas’ta 120 kişi öldü, 196 kişi de iyileşti. Ülkedeki toplam test sayısı ise 7 binin altında.

15.45 : Rusya lideri Vladimir Putin, ülkesindeki corona virüs salgınının giderek kötüye gittiğini söyledi. Putin, karantina önlemleri kapsamında ordu birliklerinin de görev alabileceğini aktardı.

Son dakika... Uçak gemisindeki asker corona virüsten öldü ABDde deprem...

Juventus FC-Real Madriz maçını tırmandıkları ağacın dallarından izleyen çocuklar...

HAYATIN NORMAL AKIŞINDA SEYRETTİĞİ ÜLKE

 15.15 : Bütün dünyayı kasıp kavuran corona virüs salgınına rağmen, hayatın normal akışında seyrettiği ülkelerden biri: Nikaragua.

Ülkeden gelen fotoğraflarda festivallerin devam ettiği, profesyonel futbol liglerinin sürdüğü görülüyor.

Pazar günü açıklanan verilere göre ülkede dokuz Covid-19 vakası var ve bir kişi virüs nedeniyle öldü.

Son dakika... Uçak gemisindeki asker corona virüsten öldü ABDde deprem...


Bölgedeki birçok hükümet sınırları kapatıp katı önlemler alırken, Nikaragua’nın Devlet Başkanı Yardımcısı Rosario Murillo halka 'sakin olmaları ve çalışmaya devam etmeleri' çağrısında bulundu.

15.10 : Corona virüs salgınının durdurulamadığı Hollanda'daki vakalar 964 artışla 26 bin 551'e yükseldi.

Sağlık Bakanlığı, can kayıplarının ise son 24 saatteki 86 ölümle birlikte 2 bin 823'e çıktığı bilgisini verdi.

JOHNSON'IN TESTİ NEGATİF

15.00 : Yoğun bakımda tedavi gördüğü hastaneden taburcu olan İngiltere Başbakanı Boris Johnson'ın corona virüs testi negatif çıktı.

Başbakanlık sözcüsü, Londra'ya 65 kilometre uzaklıktaki Chequers konutuna yerleşen Johnson'ın tamamen iyileşmeye odaklandığını ve hükümet çalışmalarına katılmadığını söyledi.

Son dakika... Uçak gemisindeki asker corona virüsten öldü ABDde deprem...

14.30 : Afrika ülkesi Burundi'de ilk ölüm gerçekleşti. Beş testin pozitif sonuç verdiği ülkede, eski başkent Bujumbura'da yoğun bakım ünitesinde tedavi gören bir hasta yaşamını yitirdi.

Burundi'de çok sayıda kişinin bir araya gelmesinin yasaklanmasına rağmen, Paskalya Bayramı kiliselerde toplu olarak kutlandı. Kutlamalara katılanların sosyal mesafe dahil asgari önlemlere uymadıkları bildiriyor.

14.20 : Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde Ebola'dan bir haftada ikinci ölüm gerçekleşti.

Geçen haftaya kadar altı hafta boyunca hiçbir vakanın görülmediği Demokratik Kongo, bugün ülkedeki Ebola salgınının bittiğini ilan etmeyi umuyordu. Fakat geçen hafta tespit edilen ilk vakanın ardından bu plan iptal oldu.

Bugün de ikinci Ebola ölümü açıklandı.

Ülke Ebola'nın yanı sıra corona virüs ve kızamık salgınıyla da mücadele ediyor.

Ağustos 2018’de ülkede tekrarlayan ve iki binden fazla kişinin ölümüne yol açan salgın, en ölümcül ikinci Ebola salgını oldu.


Son dakika... Uçak gemisindeki asker corona virüsten öldü ABDde deprem...


ALMANYA'DA İYİLEŞENLERİN SAYISI HASTALARI GEÇTİ

13.10 : Almanya’da Covid-19 hastalığına yakalandıktan sonra iyileşenlerin sayısı, aktif hastaların sayısını ilk defa geçti.

Ülke genelinde son 24 saatte 2 bin 537 yeni vaka tespit edildi ve toplam vaka sayısı 127 bini aştı.

İyileşenlerin oranı ise yüzde 50’yi geçti.

Bu oran İspanya’da yüzde 37, İtalya’da yüzde 22, Fransa’da ise yüzde 21.

Almanya’da ölüm oranı da diğer ülkelere kıyasla daha düşük. Bunun nedeni olarak çok fazla test yapılması ve başka ülkelerde vaka sayılarına daha az eklenen hafif semptomlu hastaların Almanya’da vaka sayılarında daha fazla yer alması gösteriliyor.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, bugün üst düzey yetkililerle bir araya gelerek önlemleri gevşetmeyi görüşecek.

12.35 : İspanya'da son 24 saatte 517 can kaybı kayıtlara geçti, ölü sayısı 17 bin 489 oldu.

İspanya'da Pazar günü ölü sayısı yeniden yükselmiş ve 619 olarak açıklanmıştı. Cumartesi günü ise son 19 günün en düşük rakamı olan 510 görülmüştü. 

Avrupa ülkesinde bir günde 3 bin 477 insan daha corona virüse yakalandı, ülkedeki toplam vaka 169 bin 496.

Başkent Madrid'de bu sabah metroya binenlere maske dağıtıldı.

Son dakika... Uçak gemisindeki asker corona virüsten öldü ABDde deprem...


12.30 : İran'da can kayıpları 111 artışla 4 bin 585'e yükseldi. Tahran yönetimi, pozitif çıkan testlerin ise 73 bin 303 olduğunu bildiriyor. 

12.15 : AB Komisyon Başkanı Ursula von der Leyen, Almanlara yaz tatili için plan yapmamalarını önerdi. Alman siyasetçi, "Temmuz, Ağustos aylarında durumun nasıl olacağını şu anda kimse kestiremiyor" dedi. İtalya, İspanya gibi turizm ülkelerinde de corona virüs kaynaklı sorunların tatil dönemine kadar tamamen çözülebileceğini beklemediğini bildiren Alman Hekimler Birliği Başkanı Klaus Reinhardt ise, "Almanlar’ın bu yaz yeniden tatil seyahatlerine çıkabileceğine inanmıyorum" ifadesini kullandı.

Son dakika... Uçak gemisindeki asker corona virüsten öldü ABDde deprem...

RUSYA'DA YENİ REKOR

10.55 : Rusya'da vaka sayılarında rekor bir artış yaşandı. Moskova yönetimi, son bir günde 2 bin 558 testin pozitif sonuç verdiğini bildiriyor.

Corona virüse yakalananların 18 bin 328'e çıktığı Rusya'da, geçen hafta neredeyse her gün artış kaydedilen vakalarda Cuma günü kısmi bir düşüş görülmüş, Cumartesi günü ise 2 bin 186 pozitif test kayıtlara geçmişti.

Rusya'daki can kayıpları da 18 artışla 148 oldu. Ülkedeki salgının merkez üssü, bekleneceği gibi başkent Moskova.

Son dakika... Uçak gemisindeki asker corona virüsten öldü ABDde deprem...


GÜNEY KORE'DEN ABD'YE 600 BİN TEST KİTİ

09.45 : Corona virüs salgınını kontrol altına alan Güney Kore, ABD'ye 600 bin test kiti gönderiyor.

Seul yönetimi, ABD Başkanı Donald Trump'ın talebi üzerine test kitlerini yarın yola çıkarıyor. Kitleri taşıyacak kargo uçağı, yarın yerel saatle 22.30'da havalanacak.

Güney Kore'de son 24 saatte 25 vaka belirlendi, üç can kaybı gerçekleşti.

DÜNYADA İLK 10

09.00 : ABD'de hafta sonu can kayıpları ve vakalarda düşüş görüldü. Pazar günü 1528 hasta yaşamını yitirdi, 27 bin test pozitif sonuç verdi.

Halihazırda dünyadaki vakaların dörtte birinden fazlasının görüldüğü ABD, hafta sonu ölü sayısında da İtalya'yı geçmişti.

Corona virüs salgını nedeniyle ABD tarihinde ilk kez tüm eyaletlerde aynı anda federal afet ilan edildi.

Vakalarda ilk 10 ülke şu şekilde sıralanıyor:

  • ABD-560 bin
  • İspanya-166 bin
  • İtalya-156 bin
  • Fransa-132 bin
  • Almanya-127 bin
  • İngiltere-84 bin
  • Çin-82 bin
  • İran-71 bin
  • Türkiye-56 bin
  • Belçika-29 bin

07.15 : Dünyadaki en kapsamlı sokağa çıkma yasağını uzatan Hindistan, bazı imalat merkezlerinin 15 Nisan'da yeniden üretime geçmesini planlıyor.

Yaklaşık 1,4 milyar insanın yaşadığı Hindistan'da 24 Mart'ta ilan edilen sokağa çıkma yasağı, geçen hafta Nisan ayı sonuna kadar uzatılmıştı.

Son dakika... Uçak gemisindeki asker corona virüsten öldü ABDde deprem...


DROGBA'NIN HASTANESİ CORONA VİRÜS HASTALARINA

04.20 : Bir dönem Galatasaray forması da giyen efsanevi futbolcu Didier Drogba, ülkesi Fildişi Sahili'nin en büyük kenti Abidjan'daki özel hastanesini corona virüs hastalarına tahsis etti.

Hastaneyi devletin hizmetine sunan Drogba'nın vakfına ait hastane, 2016'da hayatını kaybeden Fildişi Sahilli futbolcu Laurent Pokou'nun adını taşıyor.

Batı Afrika ülkesinde şimdiye kadar 574 vaka belirlendi, 5 can kaybı var.

Son dakika... Uçak gemisindeki asker corona virüsten öldü ABDde deprem...


ÇİN'DE ÜRKÜTEN ARTIŞ

03.35 : Corona virüsün dünyaya yayıldığı Çin, son haftalardaki en yüksek vakasını bildiriyor. 108 testin pozitif sonuç verdiği ülkede, altı hafta sonra ilk kez tespit edilen yeni vakalarda büyük artış oldu.

Pazar günü belirlenen vakalardan 98'i dış kaynaklı. Yeni vaka sayısındaki artışın büyük olması, seyahat önlemlerinin kademeli olarak kaldırılmasıyla birlikte ikinci dalga salgın olabileceği endişesini gündeme getirdi.

Salgının başladığı Wuhan kenti 11 haftalık karantinanın ardından geçen hafta dış dünyaya açıldı.

Çin'de Pazar günü yaşanan iki ölümle birlikte ülkede toplam can kaybı 3 bin 341'e yükseldi.

Son dakika... Uçak gemisindeki asker corona virüsten öldü ABDde deprem...


03.05 : Meksika'da son 24 saatte corona virüs kapanların sayısı 442 artışla 4 bin 661'e ulaştı. Latin Amerika ülkesindeki can kayıpları ise 23 yükseldi ve bugüne kadar yaşamını yitirenler 296 oldu.

Ancak resmi açıklamaya rağmen Sağlık Bakan Yardımcısı Hugo Lopez-Gatell, geçen hafta 26 bin 500 insanın corona virüse yakalanmış olabileceğini söyledi.

00.00 : Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, belli bir yaşın üzerindekilerin 2021’e kadar tecrit altında kalmaları gerekebileceğini söyledi.

Alman Bild gazetesine konuşan von der Leyen, "Aşı bulunana kadar ileri yaşta olanlarla teması mümkün olabildiğince kısıtlamalıyız" dedi. Aşının yıl sonuna kadar bulunmasının mümkün olabileceğini söyledi.

Birçok uzman corona virüs aşısının toplu olarak uygulanmasının bir yıl daha sürebileceğini söylüyor.

Von der Leyen, kişisel tecritin çok zor olduğunun farkında olduğunu ancak konunun 'ölüm ya da yaşam olduğunun' altını çizdi ve "Disiplinli ve sabırlı olmalıyız" dedi:

"Çocuklar ve gençler, ileri yaştaki ve kronik hastalığı bulunan insanlara göre daha önce hareket özgürlüğünü yeniden tadacak."

İBB Sözcüsü Ongun: Yurt dışından gelişmeleri takip etmek zor değil
Yoğun kar yağışı hız kazandı! Ulaşıma kapatıldı
Birçok ilde 'idari izin' kararları! Peş peşe açıklandı
İmamoğlu'nun balıkçıdaki fotoğrafına sert tepki: İnsan biraz utanır
İstanbul'da İETT çalışmadı, ekranlar iptal yazısıyla doldu
Zehir zemberek sözler: Birçok annenin oğlu eve dönemeyecek
Ömür boyu hapis! El Chapo'nun cezası onandı
Survivor All Star'da ada karıştı! 'Korkuyorum'
Ilıcalı'dan sürpriz transfer! G.Saraylı yıldız ile görüşmeler başladı
Konut alım satımından yeni dönem! Tamamen değişecek
Galatasaray transferi bitirdi! Duyurdular, Türkiye'ye geliyor
İntikamın böylesi! Aldatılan kadın sosyal medyayı salladı
Fatma Girik'in vefatı yasa boğdu! Mal varlığını onlara bıraktı
Geri sayım başladı! Asgari ücretten kaldırıldı
Kazı Kazan Süper Renklerle Kazan Oynadı, 1.000.000 TL Kazandı!

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler