Dünya Uçurumun kenarında 45 torba ceset! Şans eseri buldular

Uçurumun kenarında 45 torba ceset! Şans eseri buldular

02.06.2023 - 11:12 | Son Güncellenme:

Meksikalı yetkililer, ülkenin batısında yer alan Guadalajara kentindeki bir uçurum kenarında 45 torba içerisinde insan cesetleri buldu.

Uçurumun kenarında 45 torba ceset Şans eseri buldular

Jalisco eyaleti savcılığı, geçen hafta yedi genç çağrı merkezi çalışanın kaybolmasına yönelik arama çalışmalarına başlatmıştı.
Torbalarda bulunan cesetlerin tam sayısı henüz bilinmezken, içlerinde hem kadın hem de erkeklerin olduğu ifade edildi. 

Haberin Devamı

Zorlu arazi yapısı ve kötü aydınlatma koşulları nedeniyle arama çalışmalarının birkaç gün daha devam etmesi bekleniyor. İtfaiye ve sivil savunma ekipleri ile birlikte, polis cesetlerin toplanması için birlikte çalışıyor.

NASIL VEYA NEDEN YAPILDIĞI TESPİT EDİLEMEDİ

İlk ceset torbası Salı günü bulundu. Ancak ardından güneş ışığının olmayışı ve zorlu arazi koşulları nedeniyle çalışmalar Çarşamba gününe kadar durdu ve daha sonra devam etti. Savcılık tüm kalıntıların toplanmasına kadar arama çalışmalarının süreceğini söyledi.

Bulunan cesetlerin kimlik tespit çalışmaları da sürüyor. Savcılık, kayıp olarak bildirilen yedi kişinin akıbetinin de araştırıldığını aktardı.

Ceset torbalarının uçurum kenarına nasıl bırakıldığı hala belirsizliğini koruyor. Ancak ülkede kayıp vakaları oldukça yaygın.

Haberin Devamı

Uçurumun kenarında 45 torba ceset Şans eseri buldular

100 BİN KİŞİ KAYIP

Meksika’da hükümetin resmi verilerine göre 100 binden fazla kişi kayıp. Bu insanların birçoğunun organize suçların kurbanı olduğu düşünülüyor. Ancak suçlular nadiren ceza alıyor.

Resmi veriler birçok kayıp vakasının 2007 yılından bu zamana yaşandığını gösteriyor. Bu tarih, dönemi devlet başkanı Felipe Calderón’un da “uyuşturucuyla mücadelede savaş” başlattığı yıla denk geliyor. Kaybolanların üçte ikisi erkekler, beşte biri de 18 yaş altı insanlar oluşturuyor.

Uçurumun kenarında 45 torba ceset Şans eseri buldular

BU İLK DEĞİL

AFP'nin haberinde, 2021 yılında Jalisco'nun Tonala belediyesinde 11 kişinin kalıntılarının bulunduğu yaklaşık 70 torbanın bulunduğu hatırlatıldı.

Jalisco'da çok sayıda protestoyu ateşleyen bir başka olay da, kalıntıları asitte eritilen üç sinema öğrencisinin Mart 2018'de ortadan kaybolmasıydı. Yerel basına göre, yalnızca bu yılın ilk iki ayında Guadalajara bölgesindeki beş derme çatma mezarda 33 kişinin kalıntıları bulundu.

340 BİN KİŞİYİ ÖLDÜRDÜLER

Jalisco'da Meksika'nın en acımasız kartellerinden Yeni Nesil karteli faaliyet gösteriyor. Söz konusu çete şimdiye kadar 340.000'den fazla cinayet işledi ve yaklaşık 100 binden fazla kişinin kaybından sorumlu.

Uçurumun kenarında 45 torba ceset Şans eseri buldular