Dünya Yanardağ patladı! Lavlar evlere ulaştı

Yanardağ patladı! Lavlar evlere ulaştı

15.01.2024 - 08:08 | Son Güncellenme:

Grindavík yakınlarında sismik aktivite bir gecede yoğunlaştı, koruyucu bariyerleri aşan lavlar evleri yuttu.

İzlanda'daki balıkçı kasabası Grindavik'in kuzeyinde, yerel halkın tahliye edilmesinden sadece birkaç saat sonra Pazar günü erken saatlerde bir yanardağ patladı. Gün içerisinde Grindavik'e ulaşan lavlar, bazı evleri ateşe verdi.

Haberin Devamı

Bu, 2021’den beri İzlanda’daki beşinci volkanik patlama. En son yanardağ patlaması, 18 Aralık'ta başkent Reykjavik'in güneybatısındaki aynı bölgede meydana gelmişti.

ÇATLAKLAR OLUŞTU

Yanardağ patladı Lavlar evlere ulaştı

Yetkililerin önceki gün toplumu tahliye etmesine yol açan sismik faaliyetlerdeki artışın ardından Pazar günü kasaba yakınlarında iki çatlak oluştu.

İlk patlama sabah saat 8'de kasabanın yaklaşık 450 metre uzağında zeminde bir çatlak açılmasıyla başladı. Toprak ve kayadan oluşan koruyucu bariyerler lavları ilk çatlaktan kasabadan uzaklaştırdı. 

Ancak öğle saatlerinde kasabanın kenarında akşama doğru 100 metre civarında ikinci bir çatlak açıldı ve lavlar evleri yuttu. Son gelen bilgilere göre, lavlar nedeniyle kasabadaki bazı evler alev almış durumda.

Haberin Devamı

HALK TAHLİYE EDİLDİ

Yanardağ patladı Lavlar evlere ulaştı

İzlanda Meteoroloji Ofisi (IMO), patlamanın sabah 8.00'de başladığını söyledi. İzlanda medyasının yayınladığı görüntülerde gün doğumunda turuncu lavların fışkırdığı görülebiliyordu.

Kamu yayıncısı RUV'un haberine göre, sismik aktivite gece boyunca yoğunlaşınca kasaba sakinleri sabaha karşı tahliye edildi.

Grindavik’in 4 bin sakinin çoğu, bilim insanlarının kasabın altındaki sismik faaliyete ilişkin uyarıları sonucu tedbir amacıyla 11 Kasım'da tahliye edilmişti.

SEKİZ YÜZYILDIR YAŞANMAMIŞTI

Yanardağ patladı Lavlar evlere ulaştı

Yerel yetkililere göre, Cumartesi günü yeniden tahliye emri çıkarılmadan önce, yaklaşık 100 kişi evlerine dönmüştü.

İzlanda Cumhurbaşkanı Gudni Johannesson, bu sabahki volkanik patlamanın ardından hiçbir vatandaşın 'hayati tehlikesinin olmadığını' açıkladı. Havayolu trafiği de etkilenmedi.

Yetkililer, Reykjanes yarımadasının 30 bin sakinine elektrik ve su sağlayan bölgedeki Svartsengi Jeotermal Tesisi’ni de yakından takip ediyor. Kasım ayından bu yana tesisi korumak için bir duvar inşa ediliyordu.

Mart 2021'e kadar Grindavik'in de bulunduğu Reykjanes yarımadasında sekiz yüzyıldır herhangi bir patlama yaşanmamıştı. 

 VOLKANİK AKTİVİTELERLE OLUŞMUŞ ADA

Yanardağ patladı Lavlar evlere ulaştı

İzlanda 'Atlantik ortası sırtı'nda yer alıyor. Yani Kuzey Amerika ile Avrasya tektonik levhalarının ayrıldığı yerde. Bu levhalar birbirinden yavaşça ayrılmaya devam ederken, yerkabuğunun altındaki magma da yüzeye çıkıyor.

Haberin Devamı

Bu da buranın deprem ve volkan bölgesi olmasını beraberinde getiriyor. İzlanda’da 33 aktif volkanik sistem var. 

Yazarlar