Geri Dön
Ege‘Seyyar satıcıya sahip çıkalım’

‘Seyyar satıcıya sahip çıkalım’

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, büyükşehir başkanlarıyla yaptığı toplantıda, sokak satıcılarının tepit edilmesini istedi, “Kayıtları sizde bulunsun. Onlara destek olmalıyız” dedi.

‘Seyyar satıcıya sahip çıkalım’

 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ülke genelindeki büyükşehir belediye başkanlarıyla yaptığı haftalık toplantıda, seyyar satıcıların sorunlarına çözüm üretilmesini istedi. İnternet üzerinden yapılan toplantıda konuşan Kılıçdaroğlu, varoş bölgelerde ailelerin esnafa olan borcu için, askıda veresiye defteri uygulaması başlatılması gerektiğini kaydetti.

Esnafın sıkıntılarının farkında olduklarını aktaran Kılıçdaroğlu, “Hem esnaf hem de sokak satıcıları korunmalı. Midye, köfte, simit ve çiçek gibi ürünleri satan sokak satıcılarının da, sokağa çıkamayacakları için günlük ihtiyaçlarının giderilmesi gerekir. Bu kişiler saptanarak yardım edilmeli. Bunlara kimler aracılığıyla ulaşabilirsiniz bilmiyorum, ama bir şekilde belediyelerde kayıtlarının olması gerekir. Bunun yanı sıra sokak sanatçıları ve iş yapamayan yerel sanatçılara da ulaşmanızda yarar var. Bu insanlar sazıyla, sözüyle, şarkılarıyla hayata tutunmaya çalışıyor. Onlara da destek olmalıyız” diye konuştu. Pazaryerlerinin de kapalı olduğuna dikkat çeken Kılıçdaroğlu, pazarcı esnafının elindeki malın belediyeler tarafından alıp, yoksul ailelere dağıtılabileceğini de sözlerine ekledi.

‘Gerekeni yapacağız’

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, özellikle günübirlik para kazanan seyyar esnafının sıkıntı çektiğini anlattı, “Büyükşehir olarak sokak satıcılarımız için yardım paketi hazırladık. Bu destek kapsamında simitçiler, midyeciler, çiçekçiler gibi günübirlik seyyar satış yapan esnafa maddi destek vereceğiz” dedi.

İzmir Seyyar Esnaf ve Sanatkârlar Meclisi Başkanı Evren Laçin, Kılıçdaroğlu ve Soyer’in sözleriyle umutlandıklarını vurguladı. Ülke genelinde 6,5 milyon, İzmir’de de 200 bin seyyar esnafın evine kapanmak zorunda kaldığını anımsatan Laçin, “Aileleriyle birlikte sadece İzmir’de 1 milyon kişi karnını doyuramaz, faturalarını ödeyemez hale geldi” diye konuştu.

bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler