Geri Dön
SözlükKondüksiyon Nedir, Tdk Sözlük Anlamı Ne Demek? Kondüksiyon Örnekleri...

Kondüksiyon Nedir, Tdk Sözlük Anlamı Ne Demek? Kondüksiyon Örnekleri...

Kondüksiyon, ısının bir cisimden başka bir cisme doğrudan iletimidir. Aynı zamanda kondüksiyon, ısı denklemi olarak da bilinmektedir. Kondüksiyon gerçekleşmesi durumunda ısı kaybının ortaya çıkacağı söylenebilir. Herhangi bir madde veya cisimin bir tarafından diğer bir tarafına doğru olan ısı iletiminin bir çeşidini oluşturmaktadır. İşte, merak edilen tüm detaylar.

Kondüksiyon Nedir, Tdk Sözlük Anlamı Ne Demek? Kondüksiyon Örnekleri...


Kondüksiyon veya diğer bir ismi ile iletim, bir tür ısı transferini ifade etmek için kullanılmaktadır. Kondüksiyon ile gerçekleşen ısı transferi daima yüksek olan sıcaklıktan düşük olan sıcaklığa doğru gerçekleşmektedir. Kondüksiyon temasla gerçekleşmektedir.

Kondüksiyon Nedir, TDK Sözlük Anlamı Ne Demek?

Kondüksiyon, maddeden veya cisimden yüksek sıcaklığın bir taraftan başka bir tarafa iletilmesi olarak bilinmektedir. Kondüksiyon kelimesinin Türk Dil Kurumu'na göre ısı iletimi anlamına geldiği bilinmektedir.

Kondüksiyon Örnekleri

Katı cisimlerin bir ucunun ısıtılması durumunda ısı diğer uca da yayılmaktadır. Isı iletimi sadece katılar için ayırt edici bir özellik olarak ifade edilebilir. Sıvı ve gaz maddelerin arasındaki boşluk fazla olduğu için kondüksiyon gerçekleşmemektedir. Bir demir parçasının ucu ısıtıldığında diğer ucuna kadar ısının iletilmesi kondüksiyon örneğidir.