Geri Dön
EğitimZ İle Başlayan Kelimeler Nelerdir? Z Harfiyle Başlayan En Çok Kullanılan Kelimeler

Z İle Başlayan Kelimeler Nelerdir? Z Harfiyle Başlayan En Çok Kullanılan Kelimeler

Türkçe zengin bir dil olduğu için hazinesinde birçok kelime barındırmaktadır. Ayrıca yirmi dokuz harften oluştuğu için birçok alternatif kelimeler bulunmaktadır. Ğ harfi hariç tüm harfler ile başlayan yüzlerce kelime bulunmaktadır. Peki, Z harfi ile başlayan kaç tane kelime bulunmaktadır? Bu kelimelerden hangileri daha sıklıkla kullanılmaktadır? Sözlüklerde, derslerde ve günlük kullanımda en çok hangileri ile karşılaşılmaktadır? İşte, Z harfi ile başlayan kelimeler ile kullanım alanları.

Z İle Başlayan Kelimeler Nelerdir? Z Harfiyle Başlayan En Çok Kullanılan Kelimeler

Z harfi başlayan kelimeler ile ilgili yapılan araştırmalarda birçok kelimelere rastlanmaktadır. Bu kelimeler aldıkları yapım eki, çekim eki, bileşik kelimeler, tamlamalar gibi özelliklere göre değişik sayılarda çıkabilmektedir. Ama genel görüş 600 ile 800 civarında Z ile başlayan kelime olduğu yönündedir.

Z ile Başlayan Kelimeler Nelerdir?

Sözlük araştırmaları sonucunda Z harfi ile başlayan birçok kelime bulunmaktadır. İşte bunlardan bazıları şu şekilde sıralamak mümkündür.

- Üç harfli olarak karşılaşılan kelimeler: zam, zan, zar, zat, zer, zıt, zil, zor, zül

- Dört harfli olarak karşılaşılan kelimeler: zaaf, zade, zamk, zapt, zara, zarf, zayi, zeka, zeki, zevk, zırh, zift, zile, zina, zira, ziya, züht

- Beş harfli olarak karşılaşılan kelimeler: zabıt, zafer, zalim, zaman, zamir, zanlı, zarar, zarif, zaten, zayıf, zebra, zehir, zekat, zemin, zenci, zeval, zevce, zıhlı, zımba, zihin, zihni, zikir, zinde, zorba, zorlu, zuhur, zulüm, zurna, zülüf, zümre, züppe

- Altı harfli olarak karşılaşılan kelimeler: zabıta, zahmet, zahter, zakkum, zambak, zanaat, zebani, zemzem, zengin, zeytin, zevkli, zevzek, zeybek, zıpkın, zırhlı, zikzak, zillet, zimmet, zincir, zindan, ziynet, zorluk, züğürt, zümrüt, zürafa,

- Yedi harfli olarak karşılaşılan kelimeler: zafiyet, zalimce, zampara, zaptiye, zararlı, zaruret, zatürre, zavallı, zehirli, zekasız, zemheri, zeminli, zerdali, zevksiz, zımpara, ziyafet, ziyaret, zorunlu, zurnacı şeklinde çoğaltılarak devam eder gider.

Z Harfiyle Başlayan En Çok Kullanılan Kelimeler

Sayılan kelimelerden günlük dilde en fazla kullanılmakta olan Z harfi ile başlayan kelimeler ise; zam, zar, zıt, zor, zade, zarf, zeka, zeki, zevk, zırh, zina, zafer, zalim, zaman, zamir, zarar, zaten, zayıf, zebra, zehir, zekat, zemin, zımba, zihin, zikir, zulüm, zurna, zümre, zabıta, zahmet, zambak, zengin, zıpkın, zimmet, zincir, zindan, zümrüt, zembil, zürafa, zafiyet, zampara, zatürre, zavallı, zehirli, zevksiz, zekasız, ziyafet, zorunlu, zahmetli, zerdeçal, zorbalık, ziyankar, zorbalık, zeytin, zannetmek, zamlanma, zeytinlik, zedelemek, zincirleme, zayıflamak, zahmetsiz, zırvalama, zıtlaşma, zihinsel gibi kelimeler çoğunlukla kullanılmakta olan kelimeler arasında sayılmaktadır.

 

Devlet Bahçeli'den Sedef Kabaş'a sert tepki
Bakan Nebati'den Dolmabahçe'deki kritik sonrası açıklama geldi
Sedef Kabaş 'Cumhurbaşkanına hakaret' suçundan tutuklandı
Güney Kıbrıs Rum Cumhuriyeti milli sporcumuzu Türkiye'ye getirecek uçağa uçuş izni vermedi
THY duyurdu! Çok sayıda sefer iptal edildi
'İnsanı mezara hayvanı kazana koyar' Asırlardır süren korku!
Bir daha gören olmadı! Buz tutan nehre böyle atladı
Sivas - F.Bahçe maçında inanılmaz pozisyon!
Haber alamadı yedek anahtarla eve girdi! Korkunç son
Yeni yarışmacılar belli oldu! Eski sevgililer aynı adada
Ortaya çıktı... El Chapo'nun eşi ile ilgili şok gerçek!
19 yaşındaki asker kadın yasa boğdu! İki korkunç olay
Galatasaray, bonservisi ödemeyi kabul etti
Türkiye’nin en pahalı nöbeti! Gözü gibi bakıyor
Ozan Çolakoğlu'ndan Gülşen'e: Rahatsız olan mekana gelmez