Ekonomi Son dakika... Emekli aylıkları ve ikramiyede geri sayım! Bakanlık tarih verdi

Son dakika... Emekli aylıkları ve ikramiyede geri sayım! Bakanlık tarih verdi

27.03.2023 - 06:52 | Son Güncellenme:

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda bugün en düşük emekli maaşının 7500 TL, emekli bayram ikramiyesinin de 2 bin TL olmasına ilişkin yasa teklifi görüşülecek. Zamlı maaşlarla ilgili ise Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'ndan son dakika açıklaması geldi.

Son dakika... Emekli aylıkları ve ikramiyede geri sayım Bakanlık tarih verdi

Emekli maaşları ile emeklilerin bayram ikramiyelerine zam yapılması ile ilgili kanun teklifi, Meclis’te görüşülecek. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda bugün en düşük emekli maaşının 7 bin 500 TL, emeklilerin bayram ikramiyesinin 2 bin TL olarak düzenlenmesine ilişkin yasa teklifinin görüşmelerine başlanacak.

Haberin Devamı

Görüşülecek teklife göre; yaşlılık, malullük, ölüm aylığı alan emeklilere ve hak sahiplerine dosya bazında 5 bin 500 TL olarak öngörülen aylık asgari ödeme tutarı, 7 bin 500 TL’ye yükseltilecek. Teklif, halihazırda 7 bin 500 liranın üzerinde aylık alan emekliler için ise bir değişiklik öngörmüyor. Bir diğer maddeyle de Sosyal Güvenlik Kurumu’nca gelir ve aylık ödemesi yapılanlara, bayramın içinde bulunduğu ayda gelir ve aylık alma şartıyla, Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı’nda ödenmekte olan bin 100’er TL’lik ikramiye, 2 bin liraya yükseltilecek.

GEÇİCİ İŞÇİYE KADRO

Teklife göre ayrıca, kamuda geçici işçi çalıştırma süresi uzatılarak, 12 aya kadar istihdama imkân sağlanacak. Geçici işçilerin çalışma sürelerini uzatma işlemleri, geçici işçiyi çalıştıran idarelerce doğrudan yapılabilecek. Kamu kurumları ve KİT’lerde çalışan geçici işçiler; çalıştırıldıkları işyerlerinde boşalan sürekli işçi kadrolarına, işyerinde geçirdiği hizmet süresi esas alınarak geçirilecek. Geçici işçilerin geçiş yapabileceği kadrolar için aranan nitelikler ve boş kadro sayısı, bir ay önceden işyerinde ilan edilecek. Kanun teklifinde, yüksek yargı mensunlarının özlük haklarında düzenleme ve afetlerde üstün fedakârlık gösterenlere madalya verilmesi de yer alıyor.

Haberin Devamı

YARGI PAKETİ GENEL KURUL’DA

TBMM Genel Kurulu ise bugün, 7. yargı paketi ile “İcra İflas Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yasa Teklifi”ni görüşmek üzere toplanacak. 21 farklı kanunda değişiklik öngören yasa teklifi, uyuşturucu ve uyarıcı maddelerle ilgili cezaların artırılması, çocukları hasta olan kadın mahkumların cezasının ertelenmesi, konutlara icra işleminin hakim kararıyla yapılması, evde kullanılan ortak eşyanın haczedilmesinin önüne geçilmesi, kira uyuşmazlıklarında arabulucu uygulanmasının zorunlu hale getirilmesine ilişkin düzenlemeler öngörüyor.

GAZİ AYLIKLARI ASGARİ DÜZEYİNE ÇIKARILIYOR

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, gazilere ödenen aylıkları asgari ücret düzeyine çıkartacaklarını açıkladı. Bakan Bilgin, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Meclis’e sunduğumuz çalışmayla; gazilerimize ödenen aylıkları asgari ücret düzeyine çıkarıyoruz. Düzenlememizle gazilerimiz arasındaki aylık farklılıklarını da ortadan kaldırıyoruz” dedi.

Haberin Devamı

BAKANLIK'TAN AÇIKLAMA GELDİ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, yeni emekli maaşlarının ödemeleriyle ilgili, "2023 yılı nisan ayı ödeme döneminden itibaren dosya bazında ödenen aylıklar 7 bin 500 TL olarak ödenecek ve 8,8 milyon emeklimiz bu düzenlemeden yararlanacaktır" açıklamasında bulundu.