Geri Dön
EkonomiEnflasyona karşı fotoğraflı tespit

Enflasyona karşı fotoğraflı tespit

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda 2022 bütçesine ilişkin sunumunun ardından milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, TÜİK’in uyguladığı her türlü hesaplama yönteminde Avrupa İstatistik Ofisi’yle (EUROSTAT) istişare ettiklerini ve “uygun” görüşü aldıklarını belirterek, “Bazı eleştiriler olabilir, farklı kuruluşların farklı çalışmaları olabilir. Bunların hepsine saygı gösteriyoruz” şeklinde konuştu.

Enflasyona karşı fotoğraflı tespit

MİTHAT YURDAKUL Ankara - Ayda 50 - 60 bin veri üzerinden TÜFE hesabı yapıldığını anlatan Elvan, “Her zaman hangi ürün alınmışsa, kaç gramajla alınmışsa o ürünler alınıyor. TÜİK bir şey daha başlattı, artık almış olduğu her bir ürünün fotoğraflarını alıyorlar ve tamamıyla elektronik ortama çekebilecek bir altyapıyı oluşturma çabası içerisindeler” diye konuştu.

Açıklanan ve gerçekleşen enflasyon farkına da değinen Elvan, “Hissedilen ve gerçekleşen (enflasyon) arasında fark olabilir. Gelişmiş ülkelerde olduğu gibi. Bu sepetin niteliğinden kaynaklanan bir durum” şeklinde konuştu.

Vergi cennetleri

Elvan, vergi cennetlerine para aktarımı iddiaları için, “Vergi cenneti dediğiniz adalardan, her bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının bilgilerini alıyoruz. Yanlış iş yapan varsa bunların gereği yapılacak. Bu bilgiler üzerinde MASAK, Vergi Denetim Kurulu, Gelir İdaresi Başkanlığı çalışıyor. Ama bizim kalkıp da buradan firma bazında ‘şu, şudur; bu, budur’ dememiz mümkün değil” dedi.

‘100 liralık gazı 25’e kullanıyor’

Elvan, 100 liraya mal olan doğalgazı da vatandaşın 25 liraya kullandığını söyledi. Elvan, “Doğalgazda konutlara yönelik ısınma amaçlı olarak inanılmaz ciddi desteğimiz var” diye konuştu. Geçmişte akaryakıt fiyatlarının Avrupa’da 1 euro ise Türkiye’de de 1 euro düzeyinde olduğunu anlatan Elvan, “O yıllarda yüksekti tabii ama şu anda akaryakıt fiyatları 1 doların altında, elbette 1 euronun da altında. Aşağı yukarı 0.7 - 0.8 euro civarında” dedi.  

İBB'den flaş uyarı: İzlanda kışı geliyor
Belediyede rüşvet skandalı! Suçüstü yakalanan isme bir şok daha
Rum yönetiminden skandal YPG kararına Türkiye'den sert tepki!
Muğla'da 2 bin 200 yıllık heyecan yaratan keşif! 'Türkiye için büyük bir şans'
Kırdığı yumurtanın akı 'kırmızı' çıktı, sosyal medya karıştı! Sandığınız gibi değil...
Genç öğretmenin katiline linç girişimi! Öfke dalga dalga yayılıyor
10 yıla kadar hapis istendi! Safiye Soyman ve Faik Öztürk hakkında dolandırıcılık iddiası
Gündeme bomba gibi düşen Fatih Terim iddiası! Başkanlık...
Meslekten atılmıştı! Yeni görevi bu oldu
Kıskançlık krizi mi patlak verdi? Hande Erçel'den açıklama
Son 72 yılın en yoğun kar yağışı! Hafta sonu daha da kuvvetli olacak
Başhekim sekreteri hakkında karar! Acı çeken hastanın görüntülerini...
Başakşehir ve Galatasaray transfer yarışında
Görüntüler pes dedirtti! Çaldıkları paralarla İstanbul'a geldiler
Yemeksepeti, 2021’in hızlı ticaret trendlerini açıkladı

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler