Geri Dön
EkonomiKamu Spotu Nedir? Kısaca Kamu Spotu Örnekleri Nelerdir?

Kamu Spotu Nedir? Kısaca Kamu Spotu Örnekleri Nelerdir?

Kamu spotu her ülke sınırları içerisinde yapılan ve genel olarak televizyon ekranlarında gösterilen reklamlardır. Bu reklamlar insanları bazı önemli, sosyal mesajlar vermek için yapılmaktadır. Bu reklamları sivil toplum kuruluşları tarafından bu kurumlar tarafından hazırlanan ve sunulan reklam olmaktadır. Bu reklamlar insanları genel olarak etkileyen, genel bir toplumu etkileyen durumlar da mesaj vermek, uyarmak amaçlı yapılan reklamlardır. Kamu spotu nedir? Kısaca kamu spotu örnekleri nelerdir? Bu soruların cevaplarını ve bu sorular ile ilgili bilgileri detayları ile derledik.

Kamu Spotu Nedir? Kısaca Kamu Spotu Örnekleri Nelerdir?

Kamu spotu sivil toplum kuruluşları tarafından, dernekler tarafından, vakıf tarafından insanlara öğüt, tavsiye ve uyarı içeren reklamlardır.

Kamu Spotu Nedir?

Kamu spotu adı üstünde kamuyu ilgilendiren olaylar ve genel durumlar hakkında insanlara genel bir duyuru, uyarı amaçlı televizyonlar da verilen reklamlar aracılığı ile insanlara bir nevi genel duyuru yapmaktır. Bu reklamlar Radyo ve Televizyon Üst Kuruluşu'nun onayı ile ücretsiz bir şekilde yayınlanır. Aynı zamanda televizyon da reklam olarak yayınlanan bu video şeklinde yayınlar televizyonun reklam süresine de dahil olarak sayılmayan reklamlar olmaktadır.

Diğer reklamlardan her anlamda farklı olmaktadır. Ekonomik bir çıkar için yapılmaz. Bu reklamlar kamunun daha iyi bir hale gelmesi, bazı önemli durumlara dikkat etmesi için millet için yapılan, devlet onaylı reklamlardır.

Kısaca Kamu Spotu Örnekleri Nelerdir?

Kar amacı taşımayan, insanların yararı için yapılan kamu spotları kamu için çok önemli olmaktadır. Kamu spotu örnekleri olarak "mesaj atma ve sür" spotu insanların araç kullanırken telefon kullanmaları gerektiğini belirtmektedir. Bir örnek daha "kanser yükleniyor" kamu spotu ise insanların sigara içmemesi, kansere yakalanmaması için bu alışkanlığın kötü sonuçlanmaması için yapılan bir reklam olmaktadır. İşte bu gibi insanları iyiliğe sevk eden mesajlar içeren reklamlardır.

Marmara Denizi'ndeki tehlike! 'Salya' su altı kamerasıyla görüntülendiMarmara Denizi'nin dibine çökerek üreme mevsiminde olan balıkların, midye türleri ve mercanları yok eden "deniz salyası" su altı kamerasıyla görüntülendi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler