Geri Dön
EkonomiMetaverse ekosistemine hazır mıyız? Geleceğin iş platformu

Metaverse ekosistemine hazır mıyız? Geleceğin iş platformu

Dijital ekonomiler hızla etki alanlarını genişletirken, Facebook’un şirket adını “Meta” olarak değiştirmesiyle odaklarımız “Metaverse” teknolojileri üzerine kaydı. “Meta” ve “universe” kelimelerinin kaynaştırılmasıyla oluşan “Metaverse” gerçek ve sanal dünyanın birleştiği bir “dijital dünya” olarak tanımlanabilir. Daha somut ifadelerle açıklamak gerekirse, artırılmış gerçeklik, sanal gerçeklik ve karma gerçeklik ürünlerine ve hizmetlerine dayanan teknolojiler bizleri bekliyor…

Metaverse ekosistemine hazır mıyız? Geleceğin iş platformu

Günümüzde Metaverse bilim kurgu dünyasının gerisinde kalmış gibi görünse de yeni bir içerik ortamı olarak, binlerce hatta milyonlarca yeni değer üretme potansiyeline sahip ve fütüristik bir teknoloji ekosistemi vadediyor. Dijital ekonominin tüm bileşenleri, blok zinciri teknolojisi, NFT gibi yenilikler de eklendiğinde Metaverse kavramı için “bir sonraki harika iş platformu” diyebiliriz. Metaverse sayesinde mevcut İnternet ekosisteminde gördüklerimizden daha fazla sayıda ve çeşitlilikte fırsat, iş ve içerik üretilebilir. Metaverse ile birlikte ödeme işlemleri, kimlik doğrulama, işe alımlar, reklamlar, içerik oluşturma, güvenlik ve benzeri her şeyi yönetmek için yeni şirketler, ürünler ve hizmetler ortaya çıkması bekleniyor. Bu da günümüzdeki birçok çalışanın işlerinin son bulacağını ve dönüşeceği anlamına geliyor demek.

Hangi Alanlar Metaverse ile Değer Kazanacak?

Şimdilik oyun sektörü ağırlıklı bir pazar olarak görülmesine rağmen gelecekte pek çok alanın Metaverse teknolojileriyle yeniden şekillenmesi bekleniyor. Cerebrum Tech Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Dr. R. Erdem Erkul, bu yeni ekosistemin şekillendireceği sektörlerden bahsederken “iş yapış şekillerinin derinden etkileneceğinin” altını çiziyor. Erkul “Öncelikle şirketin pazarlama stratejileri, ticaret yapış biçimlerinin metaverse ile tekrar yapılanacağını söyleyebiliriz. Şirket kültürleri metaverse üzerinde deneyimlere göre yeni bir hat çizecek. Özellikle perakende, moda gibi e-ticaretin hakim olduğu alanlar yeniden yapılanacak. Bir diğer önemli alan eğitim sektörü olacak. Pandemiyle birlikte tamamen uzaktan eğitim modeline geçtiğimiz bu günlerde özellikle pratik derslerin ertelenmesi ya da iptalleri yaşandı, metaverse teknolojilerine dayalı yeni sanal öğrenme deneyimleri de bizleri bekliyor.” değerlendirmesinde bulunuyor.

Araştırmalara göre, sadece AR pazarının 2023'te 18 milyar doları aşacağı ve 2022'ye kadar yaklaşık 3,5 milyar AR kullanıcısı olacağı öngörülüyor. Bu, dünya nüfusunun %25'inden fazlasına tekabül etmektedir.

S-400'ler yola çıktı! Rusya tamamen gözünü kararttı
Son anketten çıkan çarpıcı sonuç! Daha uygun konjonktür bulunamaz ama...
Ülkenin konuştuğu Türk! Sarah ile Musa'dan sonra Anna-Marie ile Mürsel...
Sapık doktorun başka görüntüler de ortaya çıktı! Sedyedeki hastaların çıplak fotoğrafları...
Çarpıcı karne uyarısı! Düşük notun sebebi...
Ahmet Tatlıses'in sağlık durumu! 'Tümör alındı, biyopsiye gönderildi'
Bulgar turistler gelmekten vazgeçti! ‘Bu parayı veremeyeceklerini söylediler’
Fatih Terim için olay iddia! Galatasaray'dan ayrılır ayrılmaz yeni adresi...
Kripto paralarda büyük kayıp! İşte sebebi...
Ünlü isim trans birey oldu! 'Umut Veren Kadın Oyuncu Ödülü' istemiş
Kahve keyfi öğretmenin sonu oldu! Karne vermek için erkenden uyandı
Striptiz odası ortaya çıktı! Putin'in 'nargile' keyfi
Okan Yalabık-Ezgi Ayvalı'nın dört yıllık aşkı belgelendi!
Feci olay! Otomobilin kapısını açtı, parmakları koptu
Acun Ilıcalı'dan bomba transfer! Fenerbahçe'nin yıldızı teklifi kabul etti

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler