Geri Dön
EkonomiŞimşek: YatırımcıLAR çok olumlu bakıyor

Şimşek: YatırımcıLAR çok olumlu bakıyor

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, uluslararası yatırımcıların Türkiye’nin Rusya ve İsrail ile ilişkilerini iyileştirmesine çok olumlu baktığını söyledi.  Şimşek, Çin’in Tianjin şehrinde düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu’nda  katıldığı global ekonomi panelinde değerlendirmelerde bulundu.

Şimşek: YatırımcıLAR çok olumlu bakıyor

İngiltere’nin Avrupa Birliğinden ayrılma kararını (Brexit), 2. Dünya Savaşı sonrasında uzlaşılan küresel ekonomik entegrasyona başkaldırıya benzeten Şimşek, “Lehman Brothers iflası gibi sistemik bir şok değil ama Avrupa ve İngiltere’yi zayıflatan bir gelişme” görüşüne yer verdi.

AB ile devam...

Türkiye ile AB ilişkilerine de değinen Şimşek, Türkiye’nin reform sürecinin önemli olduğunu belirterek, “AB’nin siyasi yaklaşımı olumsuz da olsa Türkiye üyelik sürecini bir değişim süreci olarak görmeye devam edecek. Hukuk devleti, demokrasi gibi konularda AB’ye bir alternatifimiz yok” ifadelerini kullandı.

Uluslararası yatırımcıların Türkiye’nin Rusya ve İsrail ile ilişkilerini iyileştirmesine çok olumlu baktığını belirten Şimşek, bu kapsamda yatırımcı ilgisinin daha da artmasını beklediklerini kaydetti. Şimşek, Çin ile 3 yıllık bir mali iş birliği anlaşması üzerinde çalıştıklarını ifade ederek, Temmuz’da G20 Bakanlar Toplantısı için tekrar Çin’e geleceğini bildirdi. Öte yandan temasları kapsamında dün Güney Kore Başbakanı Hwang Kyo-ahn ile iki ülke ilişkilerini ele alan Şimşek, Dünya Ekonomik Forumu (WEF) Başkanı Klaus Schwab ile de bir araya geldi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler