Geri Dön
Püf NoktalarıBulaşık Süngerinizin Ömrünü Uzatacak Öneriler

Bulaşık Süngerinizin Ömrünü Uzatacak Öneriler

Bulaşık Süngerinizin Ömrünü Uzatacak Öneriler

Ev temizliğinde sıklıkla kullanılan ürünlerden birisi de bulaşık süngerleridir. Mutfak temizliğinde başrolü üstlenen bulaşık süngeri ürünleri temiz bulaşıklar ve hijyenik ortamlar için önemli bir görev üstlenir. Evlerin en temiz ve bakımlı tutulması gereken yerleri arasında bulunan mutfaklar aynı zamanda en çok bakteri üreyen ortamlardan biridir.

Bulaşık süngeri temizliğine önem verin

Bulaşık Süngerinizin Ömrünü Uzatacak Öneriler

Nemli olmaları ve sık kullanılmaları nedeniyle temizliğine sürekli dikkat edilmesi gereken mutfaklarda bulunan bulaşık bezleri ve süngerler en etkili temizlik araçları olsa da bakımı yapılmayan ürünler hijyen açısından tehlikelere davetiye çıkarabilir. Bu nedenle bulaşık süngerlerinin bakımına önem vermek gerekir.Ocak temizliği, kir ve yemek lekeleri ile bulaşıkların yıkanmasında kullanılan bu marifetli araçlar, aynı anda pek çok işlevi bir arada yerine getirir. Mutfaktaki en kirli ve sürekli bakteri üreten temizlik ürünü olan bulaşık süngerlerini düzenli olarak dezenfekte etmek oldukça önemlidir. Neyse ki bulaşık süngerlerini hijyenik hale getirmenin ve bakterilerin oluşturduğu kötü etkilerden arındırmanın kolay bir yolu var!

Mikrodalga fırında pratik sünger temizliği

Bulaşık Süngerinizin Ömrünü Uzatacak Öneriler

Birkaç adımda uygulayacağınız pratik bir yöntemle bulaşık süngerinizi daha uzun süre temiz bir şekilde kullanabilirsiniz.Öncelikle bulaşık süngerinizi bir miktar suyla ıslatın, bu esnada sıkmamaya özen gösterin. Islak halde olan süngeri bir tabağa koyarak mikrodalga fırın içerisine yerleştirin. Mikrodalga fırını yaklaşık olarak bir dakika boyunca yüksek sıcaklıkta çalıştırın. Daha sonra fırını durdurarak dikkatli bir şekilde süngeri alın. İşte karşınızda bakteri ve mikroplardan arınmış tertemiz bulaşık süngeriniz!Bu basit ama etkili yöntemle birlikte bulaşık süngerinin üzerinde bulunan bakteri ve mikropları %99 oranında arındırabilir ve mutfak temizliğinize kaldığınız yerden gönül rahatlığıyla devam edebilirsiniz.

Bulaşık süngeri kullanırken bunlara dikkat!

Bulaşık Süngerinizin Ömrünü Uzatacak Öneriler

Bulaşık süngerlerini işiniz bittiğinde iyi bir şekilde yıkamalı ve sünger üstünde yağ ve leke kalmamasına özen göstermelisiniz. Bunun yanı sıra sulu bir şekilde bırakılan süngerler bakteri oluşumuna sebep olduğu için süngerinizi bulaşık sonrası iyice sıkarak kuru halde muhafaza etmeye dikkat etmelisiniz. Suyla temas etmeyen bir ortamda süngerinizi asılı olarak kurutabilirsiniz.Uzun süre kullanılan süngerler bakımı yapılsa dahi bakteri oluşturur. Bulaşık bezleri için de aynı durum geçerlidir. Temiz bir kullanım için sünger ve bezleri maksimum iki haftada bir değiştirerek hem sağlığınızı hem de mutfak hijyeninizi koruma altına alabilirsiniz. Ayrıca güvenilir bulaşık deterjanları kullanmaya ve süngerleri deterjanlı bırakmamaya da özen göstermelisiniz. Lavabo ve evye temizliğine dikkat ederek mutfağınızda hijyenik bir ortam sağlayabilir ve bakterilerin zararlı etkilerinden kendinizi ve sevdiklerinizi koruyabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler