Geri Dön
Püf NoktalarıPaslanmış Duş Başlığı Nasıl Temizlenir?

Paslanmış Duş Başlığı Nasıl Temizlenir?

Paslanmış Duş Başlığı Nasıl Temizlenir?

Birçoğumuz için duş, günün karmaşasından kaçtığımız, huzur ve sessizlik içerisinde dinlendiğimiz ve temizlendiğimiz bir yerdir. Ancak paslanmış duş başlığı ve yarattığı etkiler banyo keyfinize gölge düşürebilir. Temizlenmeyen duş başlıklarının tıkanan gözenekleri su akışını engeller ve hatta paslanmaya başlayan bir başlık sağlık açısından tehlike oluşturabilir. Birkaç basit malzeme yardımıyla bu sorunu kendiniz çözebilirsiniz.

Çıkarılabilir duş başlıklarının temizliği

Paslanmış Duş Başlığı Nasıl Temizlenir

Duş başlıklarının büyük bir kısmı çıkarılabilir şekilde tasarlanmıştır. Duş başlığını sıkıca tutup saat yönünün tersi yönde çevirerek çıkarın. Başlığı yuvasından sökmeyi başaramazsanız bir ayarlanabilir anahtar yardımıyla gevşetmeyi deneyin. Duşun bağlantı kısmını çizmemek ve zarar vermemek için öncelikle bu bölümü bir bez ile sarın.Derin bir kap içerisine bire bir oranında beyaz sirke ve su ekleyin. Eğer duş başlığınızda çok fazla birikme varsa ve çok kirliyse tamamen beyaz sirke kullanabilirsiniz. Duş başlığını kap içerisindeki karışım ya da sirkeye tüm bölümleri sıvı içerisinde kalacak şekilde yerleştirin. Duş başlığınızı en az bir kaç saat bu şekilde bırakın.İşlem sonunda başlığı sıvı içerisinden tamamen çıkarın. Plastik uçlu bir fırça ile başlığın tüm yüzeyini iyice fırçalayın. Tüm pas ve lekelerin temizlendiğinden emin olun. Daha sonra paslanmış duş başlığı üzerindeki püskürtme kanallarını kontrol edin. Küçük bir toplu iğne yardımıyla açılmamış kanalları temizleyin. Bu işlemden sonra tüm başlığı bol su ile yeniden yıkayın.

Çıkarılmayan duş başlıklarının temizliği

Paslanmış Duş Başlığı Nasıl Temizlenir

Eğer duş başlığınız yerinden çıkmıyorsa üzülmeyin. Son derece pratik bir çözümle sirkeli su yöntemini uygulamanız mümkün. Öncelikle başlığınızı rahatça içerisine alabilecek büyüklükte sağlam bir plastik poşet bulun. Bire bir oranında beyaz sirke ve su karışımı hazırlayın ve poşetin içerisine ekleyin. Bu işlemi yaparken poşetin üst kısmında boşluk kaldığından emin olun. Poşeti su seviyesi duş başlığının ön yüzeyini içerisine alacak şekilde ayarlayın ve yukarıdan bağlayarak asın. Yine birkaç saat bekleyin ve gerekirse fırça ile temizleme, iğne ile tıkanıklıkları açma işlemlerini sürdürün.

Yüksek paslı başlıkların temizliği

Paslanmış Duş Başlığı Nasıl Temizlenir

Duş başlığınız tamamen pasla kaplanmışsa sirke metodu yeterli olmayabilir. Bu gibi durumlarda özel olarak üretilen pas giderici malzemelerden faydalanabilirsiniz. Bunun için öncelikle mutlaka bir eldiven giyin ve maske takın. Paslı yüzeyler ve bunları temizlemeye yarayan yüksek kimyasallar sağlınız için tehlike yaratabilir. Daha sonra başlığı yerinden çıkarın ve kullanacağınız temizlik malzemesinin kutu üzerinde belirttiği talimatları uygulayın.Pas, ıslak yüzeylerde kolaylıkla yayılır. Su boruları ve filtrelerin yüzeyinde başlayan pas, paslanmış duş başlığı oluşumunu tetikleyebilir. Bu nedenle eğer başlığınızda yüksek oranda pas varsa sadece başlığı temizlemek yerine duşun gövdesi ve diğer bağlantı borularını da mutlaka pas giderici kullanarak temizleyin. Tüm temizlik işlemleri bittikten sonra duşunuzu bol su ile durulayarak kimyasallardan arındırmayı unutmayın.