Geri Dön

2018 Ramazan ayı ne zaman başlıyor? İlk oruç hangi gün tutulacak?

Müslüman alemi için önemli bir yere sahip olan Ramazan ayının ne zaman başlayacağı sorgulanmaya başlandı. Üç ayların sonuncusu, 11 ayın sultanı olan Ramazan ayı ne zaman başlayacak? Bayram tatili kaç gün olacak?

2018 Ramazan ayı ne zaman başlıyor? İlk oruç hangi gün tutulacak?

11 ayın sultanı olan mübarek Ramazan ayına az bir süre kaldı. Bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi’ni de içerisinde barındıran Ramazan ayı, 16 Mayıs’ta başlayacak. İlk sahura 15 Mayıs gecesi kalkılacak ve 16 Mayıs’ta iftar sofraları kurularak ilk oruç açılmış olacak. Ramazan ayının sona ermesiyle de 3 günlük bayram kutlanacak. Allah “İnsanın oruç dışında her ameli kendisi içindir. Oruç benim içindir, mükâfatını da ben vereceğim” buyurmuştur.

2018 RAMAZAN AYI VE BAYRAMI İLE İLGİLİ AYRINTILAR İÇİN TIKLAYINIZ
Yukarıda verilen link bilgilendirme amaçlıdır.

RAMAZAN AYININ ÖNEMİ

Ramazan ayının başlangıcı rahmet, ortası mağfiret ve sonu da cehennem ateşinden kurtuluştur. Kısa bir süre kalan Ramazan ayında oruçlar tutulacak, iftar sofraları kurulacak. Ramazan insanlar arasındaki ilişkiyi güçlendirir. Ramazan’ın farklı kelime anlamları bulunur. Bunlardan bir tanesi de, güneşin şiddetli harareti karşısında taşların yanması, kızmasıdır. Kızgın bir yerde yürüyen insanların ayaklarının yanması gibi, Ramazan ayı ile birlikte de müminlerin günahları yanar, yok edilir. Merhamet duygularının geliştiği bu ayda oruç tutulması, sabrın ve metanetin gelişmesini sağlar. Ramazan, Allah’ın rızasını kazanma ve sevdiği kullarından olabilmek için bir fırsattır.

2018 RAMAZAN BAYRAMI NE ZAMAN?

Ramazan Bayramı için Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından takvim açıklandı. Açıklanan 2018 takvimine göre;

14 Haziran Perşembe - Ramazan Bayramı Arefesi
15 Haziran Cuma - Ramazan Bayramı 1. günü
16 Haziran Cumartesi - Ramazan Bayramı 2. günü
17 Haziran Pazar - Ramazan Bayramı 3. günü


RAMAZAN İLE İLGİLİ HADİSLER VE AYETLER
- Ey iman edenler! Allah’a karşı gelmekten sakınmanız için oruç, sizden öncekilere farz kılındığı gibi, size de farz kılındı. (Bakara Sûresi 183)
- Oruç açmakta acele ettikleri sürece Müslümanlar hayır üzere yaşarlar.
- Kim Ramazan’ın faziletine inanarak ve sevabını Allah’tan bekleyerek teravih namazını kılarsa, geçmiş günahları bağışlanır.
- Kim bir oruçluya iftar ettirirse, oruçlu kadar sevap kazanır. Oruçlunun sevabından da hiçbir şey eksilmez.
Oruç kalkandır. Biriniz oruç tuttuğu gün kötü söz söylemesin ve kavga etmesin. Şayet biri kendisine söver ya da çatarsa: ‘Ben oruçluyum’ desin.

Son dakika! Rapor ortaya çıktı! En fazla yangın çıkan ilçeler belli olduGelen bir son dakika haberine göre; İstanbul'da bu yıl yangın sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7,6 azalırken yangınların en büyük nedeninin sigara ve elektrik kontağı olduğu açıklandı. En çok yangın çıkan ilçeler ise belli oldu

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet