Geri Dön
GündemAşı kartı nasıl, nereden alınır? Aşı kartı alma - sorgulama işlemi

Aşı kartı nasıl, nereden alınır? Aşı kartı alma - sorgulama işlemi

Koronavirüs aşılarını tamamlayan her vatandaşın oluşturabileceği aşı kartı ile ilgili peş peşe sorular geliyor. Gündemden düşmeyen aşı kartı hakkında sorulan soruların başında aşı kartı nasıl alınır geliyor. İşte Sağlık Bakanlığı tarafından anlatılan aşı kartı alma, sorgulama işlemi hakkında bilinmesi gerekenler...

Aşı kartı nasıl, nereden alınır? Aşı kartı alma - sorgulama işlemi

Aşı kartı oluşturmak isteyen vatandaşlar için detaylarını haberimize ekledik. Sağlık Bakanlığı'nın internet sitesinde de yer alan COVID-19 Aşı Kartı Nasıl Oluşturulur? sorusu son zamanların en çok merak edilen konusu.İşte aşı kartı alma ve sorgulama hakkında izlenecek adımlar...

AŞI KARTI NASIL ALINIR?

Türkiye’de COVID-19 aşılama çalışmaları 13 Ocak’ta başlamıştı. O tarihten beri vatandaşlar, e-Nabız ya da SMS ile aşı durumu sorgulayıp MHRS’nin tüm kanalları üzerinden diledikleri hastane ya da aile hekimine randevularını alıp aşılarını olabiliyor. Ardından da aşı bilgilerine hem e-Nabız hesaplarından hem de Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden erişebiliyor. Uygulamalara yeni eklenen özellikle artık aşı kimliklerini de e-Nabız ve Hayat Eve Sığar hesaplarından oluşturmaya başladılar.

2. doz aşısı tamamlanmış vatandaşlar, e-Nabız üzerinden “COVID-19 Aşı Durumu” menüsüne, ardından “COVID-19 Aşı Kartı” sekmesine girerek aşı kimliklerine erişebiliyor. Hayat Eve Sığar uygulamasında ise “COVID-19 Aşı Bilgilerim” menüsünden aşı kimliğini edinebiliyor. Eğer vatandaş, aşı kimliğinde pasaport bilgisinin de yer almasını isterse Hayat Eve Sığar uygulamasında bu seçeneğe girerek pasaport numarasını yazabiliyor.

Aşı kimliğinde yer alan QR kod okutulduğunda e-Nabız sistemine bağlanarak kartın doğruluğu kontrol edilebiliyor.

AŞI KARTI OLUŞTURMAK İÇİN TIKLAYINIZ

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Otobüs şoförü, yol verme tartışmasında sopayla saldırdıŞanlıurfa’da yolcu otobüsünün şoförü, trafikte tartıştığı sürücünün minibüsünün önünü kesip sopayla cam ve aynasına zarar verdi. O anlar, kameralara yansıdı.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler