Geri Dön

Ayvalıtaş’ın ölümü davasında bilirkişi raporu açıklandı

Gezi Parkı eylemlerine destek amaçlı Ümraniye’de gerçekleşen yürüyüş sırasında 20 yaşındaki Mehmet Ayvalıtaş’ın bir aracın çarpması sonucu ölümüyle ilgili dava dosyasına olay yerinde yapılan keşif çalışmasına dair bilirkişi raporu geldi.

KUSUR DURUMLARI İNCELENDİ

6 sayfalık bilirkişi raporunda sanıklar ve ölen Mehmet Ayvalıtaş’ın kusur durumu incelemesinin yapıldığı, ihlal ettikleri bir trafik kuralının olup olmadığının belirlendiği belirtildi. İstanbul Teknik Üniversitesi Makina Fakültesi’nde görevli 3 öğretim üyesi tarafından hazırlanan bilirkişi raporunda iddiname, trafik kazası tespit tutanağı, Ataşehir İilçe Emnyet Müdürlüğü Olay Yeri İnceleme raporu ve CD’si, bilgi alma tutanakları, sanıklar ve şikayetçilerin ifadelerine yer verildi.

"YAYA GEÇİŞİNE İZİN VERİLMEMEKTEDİR"

Bilirkişi heyeti yaptığı değerlendirmede kazanın 2013 yılı Haziran ayında meydana geldiğini, olaya ilişkin ise geçtiğimiz Ekim ayında mahkeme heyetiyle birlikte olay yerinde keşif çalışması yaptığını belirtti. Raporda kazanın meydana geldiği yolun yerleşim yeri dışında olduğu belirtilerek, "Yaya kaldırımı yoktur. Bu karayolunda yaya geçişine izin verilmemektedir. Olay anında yol yüzeyi kurudur" denildi.

3. ARAÇ TESPİT EDİLDİ

Mahkeme heyeti geçtiğimiz celselerde, olaya karıştığı iddia edilen 3. araçla ilgili yapılacak keşifte bilirkişilerden görüş istenmesine karar vermişti. Bilirkişi heyeti bu duruma ilişkin ise raporda MOBESE görüntülerinin izlendiği belirtilerek, "Olaya 3 aracın karışmış olduğu, bu araçlardan 2 tanesinin plakasının tespit edildiği, 3. aracın plakasının okunmadığı ve kimliğinin belirlenemediği tespit edilmiştir" ifadesi kullanıldı.

KAZA ANI ANLATILDI

Raporda kazanın trafik akışının devam ettiği anda meydana geldiği ifade edilerek, "Araçların akışı devam ederken yola 2 yayanın çıkmış oldukları, bu yayaların 2. şerit üzerinde bulundukları esnada bu şeritte seyir halinde bulunan Cengiz Aktaş idaresindeki taksi ve sol şeritte seyir halindeki plakası belli olmayan aracın çarptığı, daha sonra bu araçların arkasından gelen Mehmet Görkem Demirbaş’ın aracının önündeki taksiye çarptığı ve takla atarak aracının kazaya karıştığı anlaşılmaktadır" denildi.

"YAYALAR ASLİ KUSURLU"

Rapora göre olayda yayaların durumuna ilişkin ise, "Bu olayın meydana gelmesinde yayaların kullanılmasının çok tehlikeli ve yasak olduğu bariyerli karayoluna, kontrolsüz ve gerekli güvenlik önlemlerini dahi almadan çıkarak yol üzerinde bulunmalarının araçların yayalara çarpmalarına neden olduğu kanaatine varılmıştır. Karayolları Trafik Kanunu’na(KTK) göre kazanın meydana geldiği bu tip karayollarında yayaların kesinlikle yol üzerine çıkarak geçiş yapmaları ve karayolu üzerinde bulunmaları trafik güvenliği açısından kesinlikle yasak ve müsaade edilmemektedir. KTK’ya göre bu olayda yayalar kullanmalarına, bulunmalarına izin verilmeyen yolda bulundukları için asli kusur işlemişlerdir" tespiti yapıldı.

"SANIKLAR KUSURSUZ"

Sanıkların kusur duruma ilişkin ise raporda, "Olayın bölünmüş, iki şeritli tek istikametli yolda olması şartlarında değerlendirildiğinde yayaların kendilerini fark ettirecek önlemleri almadan yolda bulunmaları da göz önüne alındığında, kazaya karışan sanık araç sürücülerinin kazayı önleyecek ve yayalara çarpmamak için yapması gerekli önlemler açısından herhangi bir kusurlarının olmadığı kanaatine varılmıştır" cümleleri kullanıldı.

"AYVALITAŞ VE KARTAL TAMAMEN KUSURLU"

Raporun ortak görüş ve sonuç kısmında yayaların kullanılması çok tehlikeli ve yasak karayoluna kontrolsüz bir şekilde çıkarak yol üzerinde bulunmalarının araçların kendilerine çarpmasına neden olduğu belirtilerek, "Kazaya uğrayan yayalar Mehmet Ayvalıtaş ve Seyit Kartal’ın hiçbir önlem almadan, bulunmaları yasak olan karayolunda bulundukları için kazanın meydana gelmesinde asli ve tamamen kusurlu oldukları kanaatine varılmıştır" denildi. Raporda, sanıklar Mehmet Görkem Demirbaş ve Cengiz Aktaş’ın çok ani gelişen olayda kazayı önleyecek ve yayalara çarpmamak için yapması gereken önlemler açısından herhangi bir kusurlarının olmadığı belirtildi.

İDDİANAMEDEN

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nın hazırladığı iddianameye göre, Gezi Parkı eylemlerine destek vermek için 2 Haziran gecesi Ümraniye 1 Mayıs Mahallesi’nde düzenlenen eylem sırasında Ayvalıtaş ile 17 yaşındaki kuzeni Seyit Kartal’ın da olduğu bir grup yolu trafiğe kapatmak istedi. Sanık Mehmet Görkem Demirbaş’ın aracı ile diğer sanık taksi şoförü Cengiz Aktaş’ın aracı bu yolda giderken önlerindeki araçların durması ile ani fren yaptılar. Demirbaş’ın aracı, önündeki Aktaş’ın aracına çarptı. Bu çarpışmanın etkisiyle her iki araç da yoldaki Ayvalıtaş ile Kartal’a çarptı. Kazada 20 yaşındaki Mehmet Ayvalıtaş aracın altında kalarak yaşamını yitirdi, Seyit Kartal ise yaralandı. Araç sahibi Mehmet Görkem Demirbaş ve Cengiz Aktaş hakkında "taksirle adam öldürme ve yaralama" suçlamasıyla 3 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Toplantıya damga vuran an! Mesut Özil sorusu...Gelen son dakika haberine göre; Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas Ankara'ya resmi ziyarette bulundu. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Alman mevkidaşıyla basın açıklaması yaptı. Bakan Çavuşoğlu, 'Avrupa'dan da olumlu adımların gelmesi sayesinde (AB'yle ilişkilerde) daha pozitif atmosfer içindeyiz. Vize serbestisi hayata geçebilir, bu bir sözdür' ifadelerine yer verdi. Mesut Özil'in Fenerbahçe'ye transferiyle ilgili konuşan Bakan Çavuşoğlu, 'Onun da benim de çocukluk takımımız. Büyük mutluluk duyuyorum. Türk futbolunun gelişmesine katkı sağlayacaktır. Umarım yine Cumhurbaşkanı Erdoğan'la görüşmesine de itiraz etmezsiniz' dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet