Geri Dön
GündemBahamalar nerede, hangi kıtada? Bahama adaları şehirleri ve konumu

Bahamalar nerede, hangi kıtada? Bahama adaları şehirleri ve konumu

Bahamalar, Orta Amerika'da yer alan doğal güzellikleri ile ilgi çeken bir takımada ülkesidir. Ülkenin başkenti ise Nassau'dır. Survivor'da ödül oyunu olarak Bahamalar seyahati fırsatı verildi. İşte, Bahamalar haritadaki konumu...

Bahamalar nerede, hangi kıtada? Bahama adaları şehirleri ve konumu

Ada ülkesi olan Bahamalar, güzellikleri ile tatilcilerin dikkatini çekiyor. Adalardan oluşan ülke, Kuzey Amerika'da yer alıyor. TV takipçileri ise Bahamalar'ın haritadaki konumunu, başkentini gibi çeşitli ayrıntılarını araştırıyor.

BAHAMALAR NEREDE, HANGİ KITADA? 

Bahamalar ya da Bahama Milletler Topluluğu, Karayipler'de yer alan ve coğrafi açıdan Orta Amerika'ya dahil edilen Batı Hint Adaları'nın kuzeydoğu sınırını oluşturan takımada ülkesi. Kuzey Amerika'da bulunan ülkelerde biridir. Amerika Birleşik Devletleri'nin Florida eyaletinin güneydoğu kıyısı açıklarında Küba ve Hispanyola'nın (Haiti ve Dominik Cumhuriyeti) kuzeyinde yer alır. 700 kadar ada ile sayıları 2400'e ulaşan kaya oluşumunu kapsar. Bahamalar'ın toplam yüzölçümü 13939 km², nüfusu ise 2016 verilerine göre 391.232'dir. Başkenti en önemli ada olan New Providence'deki Nassau'dur. Diğer önemli adaları ise Andros, Büyük Bahama ve Eleuthera'dır. Önemli diğer adaları arasında Andros, Büyük Bahama ve Eleuthera bulunuyor. Başkenti barındıran New Providence dışında 31 adet yönetimsel birim vardır.

Ülkenin para birimi Bahama Doları olarak biliniyor ve resmi dil olarak da İngilizce konuşuluyor. 

BAHAMALAR HARİTADAKİ KONUMU

 

CNN TÜRK muhabiri Mustafa Berber yangındaki son durumu anlattıCNN TÜRK muhabiri Mustafa Berber , Kemerköy Termik Santrali çevresindeki yangına dair "Rüzgar biraz daha şiddetini yitirdi. Bu da sevindirici bir haber. Alevlerin daha hızlı kontrol altına alınması umuluyor" ifadelerini kullandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet