Gündem ‘Banka suçsuz’ diyen BDDK raporuna itiraz

‘Banka suçsuz’ diyen BDDK raporuna itiraz

28.11.2023 - 07:01 | Son Güncellenme:

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) Seçil Erzan’ı dolandırıcılık olayında asli sorumlu gören, çalıştığı bankanın ise “zimmet yönünden sorumluluğu olmadığı”nı belirten raporuna müşteki avukatları tarafından itiraz edildi.

‘Banka suçsuz’ diyen BDDK raporuna itiraz

FERİT ZENGİN/HABER MERKEZİ- Mahkeme, dolandırıcılık olayıyla ilgili Denizbank yönetimi hakkında takipsizlik kararı vermişti. Kararın dayanağı ise BDDK raporuydu. Raporda müştekilerin alacak tutarının 43 milyon 920 bin 82 dolar ve 15 milyon 625 bin TL olduğu belirtilmiş, 23 banka nezdinde hesap hareketleri incelendiğinde tutar ve tarih açısından eşleşen para hareketlerinin tespit edilemediği kaydedilmişti. Paraların bir kısmının Erzan’a şubedeki odasında, bir kısmının da şube dışındaki mekânlarda verildiği belirtilen raporda “banka yöneticileri tarafından yönetilen ve müştekilerden edinilen paranın kayden veya nakden aktarıldığı bir fona rastlanmadığı” vurgulanmıştı.

Haberin Devamı

Rapora itiraz eden mağdur avukatları ise Erzan’ın bankanın üst düzey yöneticileri tarafından korkutularak kendisinden, para alışverişlerini bankada yapmadığına ve bankanın bu işin içerisinde olmadığına dair ses kaydı aldığını savunuyor. 9. Bölge İdare Mahkemesi itirazı kabul ederse banka yönetimi için her şey tersine dönecek. İtiraz kabul edilirse banka yönetiminin yargılanması ile mağdurların zararının banka tarafından karşılanması gündeme gelecek.

Öte yandan davanın görüldüğü 41. Ağır Ceza Mahkemesi’nin soruşturma kapsamında HTS kayıtlarını istediği altı sanığın altı aylık HTS kayıtları mahkemeye ulaştı ve incelemeye alındı

Terim tanık olacak

Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş ile haziran ayının başında verdiği ifadede “Erzan’dan bu fonla alakalı ne para aldım ne de para verdim” dediği ortaya çıkan Fatih Terim’in de ocak ayında görülecek duruşmaya tanık olarak çağrılmalarına karar verildiği adli çevrelerden öğrenildi. Ayrıca mağdur avukatları, Erzan’ın kendisini tehdit ve darbettiğini iddia ettiği eski futbolcu Semih Kaya hakkında da savcılığın resen soruşturma açması gerektiğine dikkat çekiyor.

Yazarlar