Geri Dön

Berat Kandili hangi gün idrak edilecek? 2019 Dini gün ve geceleri takvimi

İslam dünyası Miraç Kandili sonrası Berat Kandili heyecanını yaşamaya başladı. Üç ayları yaşadığımız şu günlerde hakkında en çok arama yapılan konulardan biri olan Berat Kandili ile ilgili merak edilenleri sizler için derledik...

Berat Kandili hangi gün idrak edilecek? 2019 Dini gün ve geceleri takvimi

Berat Kandili, Şaban ayının 14. gününü 15. gününe bağlayan gecesi Berat gecesidir. Berat, Arapça'da temize çıkma anlamına gelir. Vatandaşlar arasında 2019 Kandil günleri merakla araştırılırken, Diyanet İşleri Başkanlığı resmi internet sayfası üzerinde kandil tarihlerine yer verdi. İşte Regaip ve Miraç kandili sonrasında Berat Kandili tarihi haberimizde...

BERAT KANDİLİ NE ZAMAN?

Berat Kandili 19 Nisan 2019 Cuma günü idrak edilecek.

DİNİ GÜN VE GECELER

Yüce Allah, insanı zaman olgusu ile iç içe yaratmıştır. Hayat dediğimiz süreç, bu olgu içinde gerçekleşir. İnsan ne kadar çok yaşarsa yaşasın, ömür kısadır. Yüce Allah, bu kısacık süre içinde manevî kazanımlar elde edilebilmesi için çeşitli vesileler ve zaman dilimleri ile insan ömrünü bereketlendirmiştir.

Dini hayatımızda mübarek gün ve geceler diye bilinen bu değerli zamanlarda yapılacak ibadet, hayır ve hasenatın her zamankinden kat kat fazla sevap, rahmet ve berekete vesile olacağı çeşitli şekillerde müjdelenmiştir. Bu mübarek zamanların belli başlıları; Cuma günü ve gecesi, Ramazan ve Kurban Bayramları, Mevlid-i Nebi, Regaib Kandili, Miraç Kandili, Berat Kandili ve Kadir Gecesi'dir.

Hayatımızın her anı, İlahi rızayı kazanma yolunda bir hazine değerindedir. Mübarek gün ve gecelere yapılan vurgu ve teşvikler, bütün bir ömre yayılacak bilinçli bir duruş, faal bir yöneliş ve enerji kazandırmaya yöneliktir. Mübarek zaman dilimleri bu kaynağı besleyen, sürekliliğine destek sağlayan unsurlar olarak değerlendirilmelidir.

Milletimizin manevi hayatında ayrı bir öneme sahip olan dinî gün ve gecelerde, Başkanlığımız organizesiyle camilerde Kur'an-ı Kerim ve mevlit programları tertip edilmekte ve bu programlar ulusal ölçekte yayın yapan resmî ve özel TV'ler tarafından yayınlamaktadır. Ayrıca Kadir Gecesi'nde müftülüklerce belirlenen camiler vatandaşlarımızın ibadetlerini huzurlu bir şekilde ifa etmeleri için sabaha kadar açık tutulmaktadır.

Türk bayrağını indirmeye kalkışan kişiyi, linçten polis kurtardıŞanlıurfa'nın Birecik ilçesinde, şehitler için hakim bir tepede bulunan Türk bayrağını indirmeye çalıştığı iddia edilen kişi, polis ekiplerince yakalandı. Olayı duyan vatandaşlar tarafından linç edilmek istenen kişi, polis ekiplerinin havaya ateş açması sonucu öfkeli kalabalığın arasından kurtarıldı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber