Geri Dön
GündemBerat Kandili ne zaman idrak edilecek? 2019 Berat Kandili tarihi

Berat Kandili ne zaman idrak edilecek? 2019 Berat Kandili tarihi

İslam dünyasının Miraç Kandili sonrası büyük bir merakla beklediği Berat Kandili için geri sayım başladı. Üç ayları yaşadığımız şu günlerde hakkında en çok arama yapılan konulardan biri olan Berat Kandili ile ilgili merak edilen tüm bilgileri bir araya getirdik. Peki 2019 Berat Kandili ne zaman?

Berat Kandili ne zaman idrak edilecek? 2019 Berat Kandili tarihi

Berat Kandili, İslam dininde kutsal kabul edilen gecelerden biridir. Şaban ayının 14. gününü 15. gününe bağlayan gecesi Berat gecesidir. Osmanlı İmparatorluğu'nda II. Selim'den itibaren minarelerde kandil yakılmasıyla kandil adını almıştır. Berat, Arapça'da temize çıkma anlamına gelir.

BERAT KANDİLİ NE ZAMAN?

Bu yıl Berat Kandili, 19 Nisan 2019 Cuma günü idrak edilecek.

Kurtuluş, af ve arınma anlamlarına gelen Berat, Müslümanlara kulluk bilinci ve hesap verme şuuruyla; hata, suç ve yanlışlardan kaçınmayı, günahlardan arınmayı; affedilmenin yanında affedici olmayı da, bağışlanma isteğinin yanında bağışlayabilme şuurunu da kazandırır.

Beratın ilk şartı, kimlerden ve nelerden uzak duracağımızı; kimlere ve nelere yakın olacağımızı bilmektir. Bu itibarla Berat, ruhumuza ağır gelen her türlü keder ve sıkıntıdan, insanı inciten hata ve günahtan, insana yakışmayan söz, tutum ve davranıştan “berat etmek” için eşsiz bir fırsattır.

Kulluk yolculuğumuzdaki değişim ve dönüşümün en önemli işaretini resmeden berat, kişinin doğuştan günahlardan berî olduğunu bize haber veren önemli bir müjdedir.

Berat, nurlu gölgesi üzerimize düşmeye başlayan Ramazan ayına bizi hazırlayan; diri bir zihin ve berrak bir gönülle aşama aşama kemale ulaştıran Rabbimizle, taat ve itaat zemininde buluşturan bir yakınlaşmadır.

Berat gecesini idrak eden herkes, Yüce Allah’ın Kur’an-ı Kerim’deki; “De ki, ey kendi nefisleri aleyhine haddi aşan kullarım! Allah’ın rahmetinden ümit kesmeyin! Çünkü Allah bütün günahları bağışlar. Şüphesiz ki O, çok bağışlayan, çok esirgeyendir” müjdesinin farkına vararak, Sevgili Peygamberimiz (s.a.s.)’in; “Allah’ım! Azabından affına, gazabından rızana sığınıyorum...” şeklindeki yönelişi ile özüne dönmeli, ümitlerini canlandırmalı, bağışlama ve bağışlanma duygularını güçlendirmelidir.

2019 YILI KANDİL TARİHLERİ

Regaib Kandili 7 Mart 2019

Miraç Kandili 2 Nisan 2019 Salı.

Berat Kandili 19 Nisan 2019 Cuma.

Kadir Gecesi 31 Mayıs 2019 Cuma.