Geri Dön
GündemGündemdeki son gelişmeler nelerdi? | Haftayı Kaçırma Bülteni (24-30 Ocak 2022)

Gündemdeki son gelişmeler nelerdi? | Haftayı Kaçırma Bülteni (24-30 Ocak 2022)

24-30 Ocak 2022 haftasında neler yaşandı? Gündemdeki son gelişmeleri kaçırdıysanız Milliyet.com.tr editörlerinin derlediği Haftayı Kaçırma bültenine bir göz atın...

Haftayı Kaçırma Bülteni 24-30 Ocak 2022 haftasında yine Türkiye ve dünyadaki önemli gelişmeleri kaçıran okurlarımız için hazırlandı.

Bu haftanın dikkat çeken konularından bazıları şöyle:

- Muğla'nın Bodrum ilçesinde yaşayan ve yaklaşık altı ay önce tedavi için İstanbul'a gelen Türk sinemasının ünlü yıldızı Fatma Girik Covid-19'a bağlı viral pnömoni tedavisi görmekteyken gelişen çoklu organ yetmezliği sonucu hayatını kaybetti. Cemal Reşit Rey Salonu'nda düzenlenen veda töreninde Girik'in sanatçı dostları ve sevenleri gözyaşlarını tutamadı. Kürsüye çıkan Ediz Hun, "Fatma Girik ile 1964 yılında tanıştıklarını söyleyerek, "58 yıl geçti. Olağanüstü bir kadındı, dürüsttü, mertti. İnsanın gerçek gücü sıçrayışlarda değil sarsılmaz duruşlardadır. Böyle bir kadındı. Çok dürüst karakterli, son derece mükemmel bir insandı. Türk sanat alemi için büyük bir kayıptır" diye konuştu. 79 yaşında vefat eden Fatma Girik'in cenazesi, 'ilk ve son aşkım' dediği Memduh Ün'ün mezarının yanına defnedildi.

- Koronavirüsün Omicron varyantıyla Kovid vakalarının patladığı İstanbul'da günde ortalama 30 binden fazla yeni vaka tespit edilmesi endişeleri artırdı. Ancak uzmanlar, kentteki yoğun kar yağışı ve sömestir tatilinin vakaları düşüreceğini öngördü. Uzmanlar, 'Kar izolasyonu vaka sayılarını azaltacaktır' dedi. Anadolu kentlerinde vaka sayılarının artabileceğine dikkat çeken İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi Dekanı Prof. Dr. Tufan Tükek,"İstanbul'dan Anadolu'ya doğru oluşan nüfus hareketliliğinin İstanbul dışındaki illerde vaka sayılarını artıracağını öngörüyoruz. İstanbul'da kar yağışına bağlı oluşan zorunlu ev izolasyonu ise gelecek günlerde bir nebze de olsa nefes almamızı sağlayacak, tabloya olumlu yansıyacaktır. İstanbul'daki vakalar bir miktar düşeceğini tahmin ediyorum ancak ailesini ziyarete giden öğrenciler maske ve mesafeden ödün verdikleri anda ailelerine virüsü bulaştıracak" dedi.

- Uzmanlar Türkiye’nin büyük bölümünü etkisi altına alan yoğun kar yağışının, kuraklığın etkisini azaltabileceğini değerlendirdi. Türkiye genelinde günlerdir etkili olan kar yağışlarının kuraklığa etkisini değerlendiren Boğaziçi Üniversitesi İklim Değişikliği ve Politikaları Merkezi Yönetim Kurulu üyesi Prof. Dr. Murat Türkeş, yağışlarının kuraklık etkisini azaltacağını belirtirken, Boğaziçi Üniversitesi İklim Politikaları Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Levent Kurnaz, "Toprağın su kapasitesini artırır. Bu şekilde birkaç defa daha yağması lazım ki, tarım yapılan bölgelerde kuraklığa etkisi olsun" dedi.‘Boğaziçi Üniversitesi İklim Politikaları Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Levent Kurnaz, "1-2 günlük yağışların doğrudan kuraklık üzerinde bir etkisi olmaz. Bu yağışların, Mart sonuna kadar belli aralıklarla devam etmesi durumunda kuraklığa olumlu bir etkisinin olabileceğini söyleyebiliriz. Ancak şunu diyebiliriz; bu yağışların toprağa çok büyük faydası var. Toprağın su kapasitesini artırır” dedi.

Gündem başlıkları ve haftanın etkinliklerinin tamamı her hafta Cuma günü YouTube kanalımızda yayında!