Geri Dön

İftar saat kaçta? 17 Mayıs Perşembe İstanbul, Ankara, İzmir iftar vakitleri...

Türkiye ilk iftar geride bıraktı. Milyonlarca inanan vatandaşımız bu akşam 2. kez oruçlarını açacak olmanın heyecanı içinde. Peki 17 Mayıs Perşembe günü iftar saat kaçta? İşte İstanbul, Ankara ve İzmir için iftar vakitleri...

İftar saat kaçta? 17 Mayıs Perşembe İstanbul, Ankara, İzmir iftar vakitleri...

Oruç saat kaçta açılacak? 2018 Ramazan ayının ikinci iftarı bu akşam yapılacak. Peki iftar saat kaçta olacak? İşte 17 Mayıs Perşembe 2018 İstanbul, Ankara ve İzmir iftar vakitleri...

İSTANBUL'DA İFTAR SAAT KAÇTA?

17 Mayıs Perşembe akşamı yapılacak ilk iftar için vatandaşlar heyecanlı. Ramazanın ikinci gününde İstanbul'da ezan 20.23'te okunacak.

ANKARA'DA İFTAR SAAT KAÇTA?

17 Mayıs Perşembe akşamı yapılacak ilk iftar için vatandaşlar heyecanlı. Ramazanın ikinci gününde Ankara'da ezan 20.05'de okunacak.

İZMİR'DE İFTAR SAAT KAÇTA?

17 Mayıs Perşembe akşamı yapılacak ilk iftar için vatandaşlar heyecanlı. Ramazanın ikinci gününde İzmir'de ezan 20.24'te okunacak.

ORUÇ TUTMANIN FAYDALARI

Oruç tutmak sindirim sisteminizi dinlendirir ve daha sağlıklı kalori yakmanızı sağlar. Bunun yanı sıra metabolizmanızın hızlanmasına da yardımcı olur.

Oruç tutarken vücudunuzda bulunan yağ hücreleriyle depolanmış yağlar yakılır.

Oruç tutulurken hücrelerin kandan daha fazla glikoz alımı noktasına uyarılar gönderdiğini araştırmalar göstermektedir .

Oruç tutulurken hücrelerin kandan daha fazla glikoz alımı noktasına uyarılar gönderdiğini araştırmalar göstermektedir.

Oruç, yemek yeme alışkanlığı bozuk olan kişilerin yeme alışkanlığını düzenler.

Bilimsel faaliyetlerde orucun zihinsel fonksiyonları arttırdığını ortaya koymaktadır.

Oruç esnasında vücudu olumsuz etkileyen enfeksiyonlar azalır.

Sindirim sisteminizin temizlenmesine bağlı olarak tüm vücudunuz temizlenir.

Psikolojik anlamda faydası da olan oruç insanı merhametli ve sabırlı olmaya yönlendirir.

ORUÇ NE İLE AÇILIR?

Oruç açarken tüketilecek gıdalar arasında akıllara ilk gelenlerden birisi hurmadır. Ülkemizde özellikle Ramazan ayında sık tüketilen hurma, Peygamberimizin de oruç açarken tükettiği besin olmuştur. Sünnet olmasıyla da öne çıkmakla beraber lezzeti de damaklara hitap etmekte olan bu meyve, oruç açarken tüketebileceğiniz besinler arasında ilk sırayı alabilir. Peygamber Efendimiz bir hadisinde “İftarı hurmayla açın, zira o berekettir. Şayet hurma bulamazsa suyla iftar edin, çünkü o temizleyicidir.” buyurmuştur.

Oruç açarken ne tüketmeli sorusuna verilebilecek başlıca cevaplardan biri de su olacaktır. Peygamber Efendimiz’in hadisinde de geçtiği gibi temizleyici olan su, orucu açarken tüketilebilmektedir. Ayrıca gün içerisinde su da tüketmiyor olmasıyla oruçlu insanların su ihtiyaçları neticesinde suyla oruç açmak oldukça yaygındır. Oruçlu geçen gün sonunda çok fazla yemek tüketimini önlemek için de önden su içmek faydalı olacaktır.

Kimi zaman hurma, kimi zaman da su sofralalarımızda yer alamayabilir. Bu gibi durumlarda farklı besinlerle de oruç açılabilmektedir. Bu besinlerin başında zeytin yer alabilir. Ülkemizde orucu zeytinle açmak su ve hurmadan sonra en çok tercih edilen yöntemlerden bir tanesidir. Ancak oruç açarken bu üçü dışında da ateş değmemiş besinler tüketilebilir. Örneğin bal, orucu açarken tüketildiğinde boş midede mide asidini nötralize ederek rahatlık sağlayabilmektedir.

Aile Bakanlığından şiddetle mücadeleye dikkat çeken kamu spotuAile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, televizyon dizilerindeki karakterlerin kadına yönelik şiddete dikkati çektiği kamu spotu hazırlayarak, "Şiddet de virüs gibi bulaşır. Gelin sevgi ve merhamet aşımız olsun. Hep birlikte mücadele ederek şiddet zincirini kıralım." mesajını paylaştı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet