Geri Dön
Gündemİftar saat kaçta? İstanbul iftar saati, İzmir iftar saati, Ankara iftar saati

İftar saat kaçta? İstanbul iftar saati, İzmir iftar saati, Ankara iftar saati

İftar saati için arayış hız kesmiyor. 2018 Ramazan ayının üçüncü gününde vatandaşlar merakla iftar saatini araştırıyor. İşte İstanbul, İzmir, Ankara için iftar vakitleri...

İftar saat kaçta? İstanbul iftar saati, İzmir iftar saati, Ankara iftar saati

Ramazan 2018 devam ediyor. Bugün üçüncü gün. 2018 Ramazan imsakiyesini sizler için hazırladık. Peki, İstanbul, Ankara ve İzmir'de ezan kaçta okunacak? Tüm illerin iftar saatleri için sorgulama yapabilirsiniz.

İSTANBUL'DA İFTAR SAAT KAÇTA?

İstanbul'da gece sahur 03.49'da sona erdi. Vatandaşlar 18 Mayıs Cuma günü oruçlarını ne zaman açacaklar merak ediyor. İstanbul'da iftar saat 20.24'te olacak.

ANKARA'DA İFTAR SAAT KAÇTA?

Ankara'da gece sahur 03.40'da sona erdi. Vatandaşlar 18 Mayıs Cuma günü oruçlarını ne zaman açacaklar merak ediyor. Ankara'da iftar saat 20.06'te olacak.

İZMİR'DE İFTAR SAAT KAÇTA?

İzmir'de gece sahur 04.10'da sona erdi. Vatandaşlar 18 Mayıs Cuma günü oruçlarını ne zaman açacaklar merak ediyor. İzmir'de iftar saat 20.25'te olacak.

ORUÇ AÇARKEN HANGİ DUA OKUNABİLİR?

Peygamber Efendimiz (S.A.V.) iftarını açarken şu duayı okurdu:

"Allahümme leke sumtü ve ala rızkıke eftartü."

Türkçe anlamı: Ey Allah'ım, Senin rızan için oruç tuttum ve Senin rızkınla orucumu açıyorum.

Aşağıda yer alan linke tıklayarak hangi il için sorgulama yapmak istiyorsanız o ili seçerek iftar ve imsak vakitlerini öğrenebilirsiniz.

ORUÇ NE İLE AÇILIR?

Oruç açarken tüketilecek gıdalar arasında akıllara ilk gelenlerden birisi hurmadır. Ülkemizde özellikle Ramazan ayında sık tüketilen hurma, Peygamberimizin de oruç açarken tükettiği besin olmuştur. Sünnet olmasıyla da öne çıkmakla beraber lezzeti de damaklara hitap etmekte olan bu meyve, oruç açarken tüketebileceğiniz besinler arasında ilk sırayı alabilir. Peygamber Efendimiz bir hadisinde “İftarı hurmayla açın, zira o berekettir. Şayet hurma bulamazsa suyla iftar edin, çünkü o temizleyicidir.” buyurmuştur.

Oruç açarken ne tüketmeli sorusuna verilebilecek başlıca cevaplardan biri de su olacaktır. Peygamber Efendimiz’in hadisinde de geçtiği gibi temizleyici olan su, orucu açarken tüketilebilmektedir. Ayrıca gün içerisinde su da tüketmiyor olmasıyla oruçlu insanların su ihtiyaçları neticesinde suyla oruç açmak oldukça yaygındır. Oruçlu geçen gün sonunda çok fazla yemek tüketimini önlemek için de önden su içmek faydalı olacaktır.

Kimi zaman hurma, kimi zaman da su sofralalarımızda yer alamayabilir. Bu gibi durumlarda farklı besinlerle de oruç açılabilmektedir. Bu besinlerin başında zeytin yer alabilir. Ülkemizde orucu zeytinle açmak su ve hurmadan sonra en çok tercih edilen yöntemlerden bir tanesidir. Ancak oruç açarken bu üçü dışında da ateş değmemiş besinler tüketilebilir. Örneğin bal, orucu açarken tüketildiğinde boş midede mide asidini nötralize ederek rahatlık sağlayabilmektedir.

İftar saat kaçta İstanbul iftar saati, İzmir iftar saati, Ankara iftar saati

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Cumhurbaşkanı Erdoğan, BM Gıda Sistemleri Zirvesi'ne video mesaj gönderdiCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Milli yol haritamız, besin değeri yüksek, yeterli ve güvenilir gıdaya herkesin makul fiyatlarla ulaşımından, gıda kaybı ve israfının azaltılmasına, tarım, hayvancılık ve su ürünleri sektörlerinde sürdürülebilirlikten acil durumlara ve krizlere karşı gıda güvenliğinin teminine kadar çeşitli konulara odaklanmaktadır." ifadelerini kullandı.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler