Gündemİsrail'in en büyük korkusu! Özay Şendir, askerlerin kıyafetlerine dikkat çekti

İsrail'in en büyük korkusu! Özay Şendir, askerlerin kıyafetlerine dikkat çekti

07.11.2023 - 16:51 | Son Güncellenme:

Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Özay Şendir, İsrail'in Gazze saldırına ilişkin bölgeden gelen son açıklamaların arka planını değerlendirdi.

Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Özay Şendir, CNN Türk yayınında, İsrail'in Gazze'deki saldırılarına ilişkin dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Haberin Devamı

Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Özay Şendir'in açıklamaları şöyle: ABD ısrarla Hamas’tan sonra ne yapacaksınız diye İsrail’e soruyordu. Çok toplantılar yaptı. Blinken ilk gittiğinde 7 saat toplantı yaptı. Şimdi Gazze’de biz güvenliği sağlayacağız ne demek? Bu biraz havada. Gazze’de güvenliği Filistin Kurtuluş Örgütü’nün polisleri sağlardı.

Batı Şeria’da Filistin polisi ile İsrail ordusunun hoşlanmadıkları Filistinlilere operasyon yaptıklarını ben çok gördüm. Bu operasyonda ilk kez farklı şeyler oluyor. Daha önce Kuzey Gazze’de İsrail deniz kıyısına kadar girmemişti. Kuzey ve Güneyi iki hat arasında böldü.

‘İSRAİL’İN İŞGALİNİN AYLARCA SÜRECEĞİNİN RESMİ AÇIKLAMASI’

El Kassam Tugaylarının açıkladığı 13 rehineyi serbest bırakıyoruz açıklaması şudur: 13 Taylandlı rehine bunlar. Taylandlı heyet İran’da temaslarda bulunuyordu. Tahminen bu 13 kişi o 13 kişi. Dünkü röportajdan ortaya çıkan şey şu: Hamas’tan sonra ne olacak sorusunda İsrail’in işgalinin aylarca süreceğinin resmi açıklamasıdır bu. 5 aşamalı planlarının olduğunu biliyoruz. Netanyahu şundan çok mutsuz. İsrail medyası dünyada neden protesto edildiğini anlayabilmiş değil. Daha operasyon yapmak için ne kadar vaktimiz var diyor. Bu işin kışı da kapsayacağını söyleyeyim. İsrail’in kış tecrübesi yok.

Haberin Devamı

ASKERLERİN KIŞLIK KIYAFETLERİ

Benim anladığım kışın da orada olacaklar. O kadar askere kışlık kıyafet getirmişler, dağıtımına başlamışlar. İsrail ordusunun açıklamalarından bunu yakalayabildik.

İSRAİL’İN HEDEFİ GAZZE’Yİ KÜÇÜK BİR YERE HAPSETMEK Mİ?

Güneyde okulları vurdu. Acımasızlık şöyle bir şeydir. Al Şifa hastanesi elektriği yoktu diye konuşuyoruz. Güneş panelleri vardı. Dün gece onu vurdular. Gazze’deki hasar gören bina o kadar yüksek ki bu operasyon bitse insanlar kuzeye görseler nerede yaşayacaklar sorusunun net bir cevabı yok.

‘SİVİL ÖLÜMLER YANLIŞLIKLA DEĞİL’

İsrail kimseyi yanlışlıkla vurmaz. Optik olarak görüyorlar, bugüne kadar olan sivil ölümler yanlışlıkla değildir.

‘SAVAŞ BİTTİĞİNDE NETANYAHU DEVRİ BİTMİŞ OLACAK’

Haberin Devamı

Netanyahu pisliğin üzerine oturan bir adam. Kendi lehine yayın yapması için bir internet sitesine sahibine 226 milyon dolarlık avantaj sağladı. Zengin iş adamlarından şampanya, mücevher istedi. Hakkındaki davaların tamamı 7 Ekim ile beraber Netanyahu devri bitmiştir. Bu savaş bittiğinde Netanyahu bitmiş olacak. Tarihin çöplüğündeki yerini alacak.

7 Ekim bir milat değil, bir sonuçtur. İsrail bütün dünyada Yahudilerin hayatını tehlikeye atmış durumda. Dünyada Yahudi topluluğundan sesler yükselmeye başladı. İsrail acımasızlığı yaptıkça ABD’de tepki Yahudilere dönüyor.

Biden ara vermeyi kabul ettiremedi. Ara verme önerisi şuydu: Günde 6 ile 12 saat arası ateşkes olması, bu sırada yardımların içeriye girmesi, ikinci ayakta İsrail hapishanelerinde sakat, yaşlı Filistinli kadınların bırakılmasıydı.

Ne zaman ki ABD’deki Yahudi sermayesi bu böyle olmaz der. Netanyahu o zamana kadar Biden’i parmağında oynatır.

New York Times’ta şöyle bir haber okudum utandım. ABD şöyle bir öneri getirmiş daha küçük libreli bomba kullanın daha az sivil ölür. Hep buna din savaşı gözüyle pazarlamaya çalışanlara şunu söylememiz gerekiyor. Bu vicdan ile vicdansızlığın savaşıdır.

Haberin Devamı

TANK YOĞUNLUĞU DEVAM EDİYOR. BU NE ANLAMA GELİR? YOĞUN SALDIRIYA HAZIRLIK MI?

Eski Genelkurmay başkanı Hamas daha tünellerden çıkmadı diyor. Şu anda kazanılmış bir şey yok diyor. İsrail nokta nokta ilerlemeye çalışıyor. Birden girerse çok can kaybı olacağını biliyor.

İŞTE İSRAİL’İN EN BÜYÜK KORKUSU

Mühendis tarzı askerler öldü. Tünellere ulaşmaya çalışıyorlar. Henüz buldukları tünellerin içine giremediler. Yaptıkları şey tünellerden çıkılamaz hale getirmek. İsrail’in en büyük korkusu tüneller. Tünellerdeki Hamaslılarla yüzleşmek. 30 bin kişi olduğunu tahmin ediyorlar.