Geri Dön
GündemKaramsarlık gitti iyimserlik geldi

Karamsarlık gitti iyimserlik geldi

2 kişiden 1’i kademeli normalleşmeden yana. IPSOS Milliyet okurları için derledi...

Karamsarlık gitti iyimserlik geldi

 

Gidişata dair olumsuz bakışta düzelme var. Mücadele kötü gidiyor diyenlerin oranı %60’tan %38’e geriledi. Zor günleri geride bıraktık diyenlerin oranı ise %18’den %38’e yükseldi. Haziranın ilk haftasına baktığında daha iyimser hissedenlerin oranı mart sonuna kıyasla 5-6 kat artmış durumda.

Yine bir iyimserlik dönemine girdik. Ancak bu sefer daha temkinliyiz. Daha önce de bir kaç kez tecrübe ettiğimiz gibi, vaka sayılarında düşüş gördükçe üzerimizdeki kısıtlamaların gevşemesini istiyoruz, fakat bu kez bu gevşeme kademeli bir şekilde olmalı diyenlerin oranı dikkat çekici. Neredeyse her iki kişiden biri kademeli normalleşmeyi işaret ediyor.

Sokağa çıkma zamanlarındaki farklı kısıtlamaların tamamen kalkması gerektiğini düşünenlerin oranı ancak %10 ile %30 arasında değişiyor.

Yine tiyatro, opera, bale ve konser gibi etkinliklerin herhangi bir kısıtlama olmadan yeniden başlamasına destek verenlerin oranı da sadece %10 civarında. %40’a yakın bir kesim bu etkinliklere yönelik yasakların aynen devam etmesi gerektiğini ifade ederken geri kalan %50’lik kesim önlemlerimizi alarak etkinliklere yeniden başlamalıyız diyor. Burada da normalleşmenin kademeli olması gerektiğine dair kanaati net olarak görüyoruz.

Bu uzun savaş gösterdi ki kısa vadeli zaferlere aldanmadan mücadeleye sabırla etmemiz şart. Psikolojik ve ekonomik gerekçeler ile bir an önce nomalleşmeye ihtiyacımız var ancak yeniden başa dönmemek için bunu bilinçli ve planlı yapmaya mecburuz. Önümüzdeki haftaların hızlanan aşı kampanyasının etkisiyle olumlu haberler getirmesini umuyorum. Hem ruh halimizin nasıl olacağı, hem de normalleşme takvimimiz buna göre belirlenecek.

Karamsarlık gitti iyimserlik geldi

Karamsarlık gitti iyimserlik geldi

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Devletten aldığı 750 bin lirayı iade etti!Kastamonu'nun Bozkurt ilçesinde kuyumculuk yapan genç, altınları bulununca sel zararı nedeniyle devletten aldığı paranın 750 bin lirasını iade etti.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet
akıllı banner