Geri Dön
GündemKarantina süresi değişti mi, kaç gün? Varyantlarda karantina kaç gün?

Karantina süresi değişti mi, kaç gün? Varyantlarda karantina kaç gün?

Koronavirüs rehberi güncellendi. Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan son açıklamada en az iki doz aşısını yaptırmış veya son 6 ay içerisinde koronavirüs geçirmiş kişiler pozitif biriyle temas ettiğinde riskli görünmeyeceğini belirtti. Peki, karantina süresi değişti mi?

Karantina süresi değişti mi, kaç gün? Varyantlarda karantina kaç gün?

Karantina süresi değişti mi, kaç gün? Aşılılar riskli sayılacak mı? Delta varyantı olan hastalarda karantina süresi değişiyor mu?

KARANTİNA SÜRESİ KAÇ GÜN?

Sağlık Bakanlığı "Temaslı Takibi, Salgın Yönetimi, Evde Hasta İzlemi ve Filyasyon" rehberini güncelledi. Buna göre, en az iki doz aşısını yaptırmış veya son 6 ay içerisinde COVID-19 geçirmiş kişiler, pozitif biriyle temas ettiğinde, HES kodu riskli görünmeyecek ancak Vaka Takip Modülü'ne temaslı olarak kaydedilecek.

Semptom gelişmezse temasının 5'inci gününde PCR testi yaptırma zorunluluğu olacak. PCR testi yaptırmazsa 6'ncı gün HES kodu riskli hale gelecek ve kişi karantinaya alınacak.

Testi negatif çıkarsa, sistemdeki kaydı 6'ncı günde sonlandırılacak, izolasyona alınmayacak ve HES kodu riskli duruma gelmeyecek. Ancak bu kişiler, 14 gün boyunca semptomlarını takip edecek ve 14'üncü günün sonuna kadar 65 yaş üzeri veya immünsüpresif kişiler ile bakımevi ve huzurevinde kalanlar gibi COVID-19 açısından riskli gruplara bakım veremeyecek.

VARYANTLARDA KARANTİNA SÜRESİ KAÇ GÜN?

Dünya Sağlık Örgütünce "endişe verici varyant" olarak tanımlanan "Beta", "Gama" ve "Delta" ile Sağlık Bakanlığınca "tehdit edici varyant" olarak tanımlanan varyantların saptanması durumunda izolasyon süresi 14 gün olacak.

Bu kişilerin izolasyonu 14'üncü günün sonunda test yapılmaksızın sonlandırılacak. Bu kişilere, izolasyonun erken sonlandırılması için PCR testi yapılmayacak. ​​​​​​​

 

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Bir eliyle direksiyon, diğeriyle yük tuttuDiyarbakır-Elazığ kara yolunda otomobil sürücü ile yanındaki yolcu, araç üzerindeki yükü camdan uzattıkları elleriyle tutarak seyahat etti. Bu anlar, başka bir aracın içindeki kişi tarafından saniye saniye görüntülendi.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler