Geri Dön

Misvak kullanmak orucu bozar mı? Oruçluyken misvak kullanılır mı?

Ramazan ayı başladı. 23 Mayıs'a kadar devam edecek olan Ramazan ayında misvak kullanmak oruç bozar mı? Vatandaşlar tarafından oruçluyken misvak kullanılır mı sorusunun yanıtı merak ediliyor. Diyanet İşleri Başkanlığı resmi internet sitesi üzerinden bu bilgiyi paylaştı. İşte o yanıt...

Misvak kullanmak orucu bozar mı? Oruçluyken misvak kullanılır mı?

Ramazan ayı iple çekilirken her yıl vatandaşların kafasında birtakım sorular yer alıyor. Onlardan bir tanesi de Misvak kullanmak orucu bozar mı? şeklinde... İşte konuya dair bilgiler...

MİSVAK KULLANMAK ORUCU BOZAR MI?

Misvaktan bazı kırıntıların ve kimyevi maddelerin mideye ulaşması kaçınılmazdır. Hâl böyle iken Hz. Peygamberin (s.a.s.) oruçlu olarak misvak kullandığı, sahih hadis kaynaklarında yer almaktadır (Buhârî, Savm, 27; Tirmizî, Savm, 29).

Diğer taraftan, “kesin olarak bilinen, şüphe ile bozulmaz.” kaidesi gereğince, mideye bir şeyin ulaşıp ulaşmadığı konusundaki şüphe ile de oruç bozulmaz. Bu itibarla astımlı hastaların, rahat nefes almalarını sağlamak amacıyla ağza püskürtülen oksijenli ilaç, orucu bozmaz.

Çekmeköy'de inşaatta ölen 2 çocuğun son görüntüleri ortaya çıktıÇekmeköy'de inşaat alanındaki asansör boşluğuna düşerek hayatını kaybeden 4 ve 8 yaşındaki 2 kardeşin son görüntüleri ortaya çıktı. Öte yandan iki kardeşin annesi Hanife Büyür, "Benim tahminim oyuncak var diye gittiler. Oyuncak varsa alıp oynamak istediler. Orayı kapatsalardı olmaz mıydı? Ben yavrumdan oldum onların yüzünden. Benim iki tane yavrum gitti" dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet