Geri Dön
GündemOruç saat kaçta açılacak? İstanbul'da - Ankara'da - İzmir'de iftar saat kaçta

Oruç saat kaçta açılacak? İstanbul'da - Ankara'da - İzmir'de iftar saat kaçta

İftar saat kaçta olacak? Ramazan ayının 17. gününde oruç tutanlar illerindeki iftar saatlerini merak ediyorlar. Peki, İstanbul'da bugün iftar saat kaçta olacak? Ramazan imsakiyesini sizler için derledik. İşte İstanbul, Ankara, İzmir iftar saatleri...

Oruç saat kaçta açılacak? İstanbul'da - Ankara'da - İzmir'de iftar saat kaçta

Müslümanlar için mübarek olan ve ay boyunca oruç ibadetinin yerine getirildiği Ramazan ayı devam ediyor. Bugün Ramazan'ın 17. günü. Peki, iftar saat kaçta olacak? İşte İstanbul, İzmir, Ankara için iftar saatleri...

ANKARA'DA İFTAR SAAT KAÇTA OLACAK?

22 Mayıs 2019 Ankara'da iftar saat 20.09'da olacak.

İSTANBUL'DA İFTAR SAAT KAÇTA?

22 Mayıs 2019 İstanbul'da iftar saat 20.28'de olacak.

İZMİR'DE İFTAR SAAT KAÇTA?

22 Mayıs 2019 İzmir'de iftar saat 20.28'de olacak.

SAHUR YEMEĞİNİN DİNDEKİ ÖNEMİ

Sahur yemeği, oruç tutacak kişilerin imsak vaktinden önce gece yedikleri yemektir. Hz. Peygamber (s.a.s.) sahura kalkmış ve bunu ümmetine de tavsiye etmiştir.

Resûl-i Ekrem (s.a.s.), sahur yemeğinde “bereket” olduğunu ifade etmiş ve sahur yemeğinin, müslümanların orucu ile ehl-i kitabın orucu arasındaki en önemli farklardan biri olduğunu belirtmiştir. Onun sahurla ilgili söz ve uygulamalarından hareketle fakihler, sahura kalkmanın ve sahuru geciktirmenin sünnet olduğunu söylemişlerdir.

Âlimler, sahurun oruca dayanma gücü verdiğini, maddi-manevi bereketlere vesile olacağını bildirmişlerdir. Çünkü kişi sahura kalkmakla seher vaktini uyanık geçirmiş ve bu vakitte hem dua hem de istiğfar etmek suretiyle cennet ehlinin özelliklerine sahip olmuştur . Bu şekilde manevi lezzetlerle başlanan oruç daha canlı, daha şevkli tutulur. Bu tür maddi-manevi bereketleri olan sahur, ihmal edilmemelidir.

UNUTARAK YEMEK İÇMEK ORUCU BOZAR MI?

Unutarak yemek içmek orucu bozmaz. Hz. Peygamber (s.a.s.), “Bir kimse oruçlu olduğunu unutarak yer, içerse orucunu tamamlasın, bozmasın. Çünkü onu, Allah yedirmiş, içirmiştir.” buyurmuştur.

Unutarak yiyip içen kimse, oruçlu olduğunu hatırlarsa hemen ağzındakileri çıkarıp ağzını yıkamalı ve orucuna devam etmelidir. Oruçlu olduğu hatırlandıktan sonra mideye bir şey inerse, oruç bozulur

Mersin Silifke'deki orman yangınını söndürme çalışmaları devam ediyorMersin'in Silifke ilçesinde 2 gün önce çıkan orman yangınını kontrol altına alma çalışmaları sürüyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet