Geri Dön

Ramazan ayı ne zaman başlıyor? Ramazan 2018 ilk oruç hangi gün?

Ramazan ayı ne zaman başlıyor? sorusu merakla araştırılıyor. İslam için büyük öneme sahip olan ve 11 ayın sultanı olarak bilinen Ramazan ayı bu yıl hangi tarihte başlayacak? Peki Ramazan Bayramı ne zaman?

Ramazan ayı ne zaman başlıyor? Ramazan 2018 ilk oruç hangi gün?

Ramazan ayının yaklaşmasıyla birlikte, ilk orucun hangi gün tutulacağı da sorgulanmaya başlandı. İşte merak edilen soruların yanıtları...

2018 RAMAZAN AYI NE ZAMAN BAŞLIYOR?

Bu yıl ilk sahura 15 Mayıs gecesi kalkılacak. 16 Mayıs akşamı sofralar kurulacak ve ilk oruç açılacak. Bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi’ni de içerisinde Ramazan’ın başlangıcı rahmet, ortası mağfiret ve sonu da cehennem ateşinden kurtuluştur.

2018 RAMAZAN BAYRAMI NE ZAMAN?

Bu yıl geçen yıllara göre uzun bir tatil süreci olmayacak. Ramazan Bayramı için açıklanan takvime göre;

14 Haziran Perşembe - Ramazan Bayramı Arefesi
15 Haziran Cuma - Ramazan Bayramı 1. günü
16 Haziran Cumartesi - Ramazan Bayramı 2. günü
17 Haziran Pazar - Ramazan Bayramı 3. günü

Ramazan ayı ne zaman başlıyor Ramazan 2018 ilk oruç hangi gün

RAMAZAN’IN VE ORUCUN ÖNEMİ NEDİR?

Merhamet duygularının geliştiği bu ayda oruç tutmak, metaneti ve sabrın gelişmesini sağlar. Ramazan’da sofralar kurulur ve akrabalar, dostlar, komşular davet edilir. İnsanlar arasındaki ilişki de güçlü bir hale gelir. Ramazan kelime anlamı olarak; yaz sonu ve sonbahar başında yağan, yerdeki tozları temizleyen yağmur demektir. Yağmur tarafından yeryüzünün temizlenmesi gibi, Ramazan ayı ile de insanların işlemiş olduğu günahlar temizlenir. Ramazan’ın ikinci anlamı ise; güneşin şiddetli harareti karşısında taşların yanması ve kızmasıdır. Kızgın yerde yürüyen insanların ayaklarının yanması sonucunda zahmet ve meşakkat çekilir. Benzer durumu da oruç tutan kişiler yaşarlar. Kızgın yerde yürüyenlerin ayaklarının yanması gibi, Ramazan ayında da müminlerin günahları yanar ve yok edilir.

Ramazan ayı ile ilgili ayet ve hadisler;

- Ramazan ayı girdiğinde cennet kapıları açılır, cehennem kapıları kapanır ve şeytanlar bağlanır.
- Büyük günahlardan kaçınılması halinde, beş vakit namaz, iki cuma ve iki Ramazan, aralarında (işlenecek küçük) günahlara kefarettir.
- Kim bir oruçluya iftar ettirirse, oruçlu kadar sevap kazanır. Oruçlunun sevabından da hiçbir şey eksilmez.
- Oruç açmakta acele ettikleri sürece Müslümanlar hayır üzere yaşarlar.
- Kim Ramazan’ın faziletine inanarak ve sevabını Allah’tan bekleyerek teravih namazını kılarsa, geçmiş günahları bağışlanır.

Anadolu Otoyolu'nda cip ile otomobil çarpıştı: 3 yaralıAnadolu Otoyolu'nun Düzce kesiminde ciple otomobilin çarpışması sonucu 3 kişi yaralandı. Kaza nedeniyle yolda tek şeritten sağlanan trafik, araçların kaldırılmasının ardından normale döndü.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet