Geri Dön

Ramazan ne zaman başlıyor? İlk oruç hangi gün tutulacak?

Ramazan ayı için heyecanlı bekleyiş sürüyor. İslam alemi bu kutlu ay öncesi son hazırlıklarına başlamış durumda. Peki Ramazan ayı ne zaman başlayacak ve ilk oruç hangi gün tutulacak?

Ramazan ne zaman başlıyor? İlk oruç hangi gün tutulacak?

Cennet kapılarının ardına kadar açılacağı, on bir ayın sultanı Ramazan ayına sayılı günler kaldı. İslam alemi tarafından heyecanlı bekleyişin sürdüğü bu ayda oruç tutulacak. Rahmet ve mağfiret ayı olan Ramazan, insanların nefsini terbiye etmesini sağlar. Ramazan Bayramı tatili kaç gün olacak? Bayramın birinci günü hangi güne denk geliyor?

2018 RAMAZAN AYI VE BAYRAMI HAKKINDA DETAYLAR İÇİN TIKLAYINIZ!

RAMAZAN AYI NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Ramazan ayı bu yıl, 16 Mayıs’ta başlayacak. İlk orucun tutulacağı gün için sabahın erken saatlerinde sahura kalkılacak. İlk iftar sofraları da 16 Mayıs gecesi kurulacak. Bir aylık sürecin sonunda da Ramazan Bayramı kutlanacak.

RAMAZAN BAYRAMI TARİHLERİ

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından açıklanan takvime göre 2018 Ramazan Bayramı’nın tarihleri;

Ramazan Bayramı Arefesi - 14 Haziran Perşembe
Ramazan Bayramı 1. günü - 15 Haziran Cuma
Ramazan Bayramı 2. günü - 16 Haziran Cumartesi
Ramazan Bayramı 3. günü - 17 Haziran Pazar

ORUCUN VE RAMAZAN’IN FAZİLETİ

Orucun önemi ile ilgili olarak İmam Rabbani hazretleri;

‘Mübarek Ramazan ayı, çok şereflidir. Bu ayda yapılan, nafile namaz, zikir, sadaka ve bütün nafile ibadetlere verilen sevap, başka aylarda yapılan farzlar gibidir. Bu ayda yapılan bir farz, başka aylarda yapılan yetmiş farz gibidir. Bu ayda bir oruçluya iftar verenin günahları affolur. Cehennemden azat olur. O oruçlunun sevabı kadar, ayrıca buna da sevap verilir. O oruçlunun sevabı hiç azalmaz.’ diye buyurur.

Ramazan ayı, bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi’ni de içerisinde barındırır. İslam’ın temel ibadetlerinden olan oruç bu ayda tutulur. Ramazan’da iftarı erken yapmak, sahuru ise geç yapmak sünnettir. Açıktan orucunu yiyen, bu aya hürmet etmemiş olur. Namaz kılmayanların da oruç tutması ve haramlardan kaçınması gerekir. Bunların da orucu kabul olur ve imanları olduğu anlaşılır.

Ramazan ile oruç ilgili hadisler;

Farz namaz, sonraki namaza kadar; Cuma, sonraki Cumaya kadar; Ramazan ayı, sonraki Ramazan ayına kadar olan günahlara kefaret olur.

Ramazan ayında ailenizin nafakasını geniş tutunuz! Bu ayda yapılan harcama, Allah yolunda yapılan harcama gibi sevaptır.

2018 FİTRE MİKTARI NE KADAR?

Ramazan ayının yaklaşmasıyla birlikte sorulan sorulardan bir tanesi de fitre miktarının ne kadar olduğudur. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından bu yıl için açıklanan fitre miktarı 19 Türk Lirası’dır.

Fransa’da “güvenlik tasarısı” protestosuna polis müdahalesiFransa’nın başkenti Paris’te, görevde olan güvenlik güçlerinin görüntülerinin herhangi mecrada yayımlanmasını yasaklayan "genel güvenlik" yasa tasarısı protesto edildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet