Geri Dön

Ramazan ne zaman başlıyor? İlk oruç hangi gün tutulacak?

Ramazan ayı için geri sayım başladı. Bir haftadan daha kısa bir süre sonra 2018 Ramazan ayı başlayacak. Vatandaşlar ilk sahur ve iftarın hangi gün yapılacağını merak ediyor. İşte Ramazanın başlangıç tarihi ve ilk oruç tutulacak gün...

Ramazan ne zaman başlıyor? İlk oruç hangi gün tutulacak?

İlk sahur hangi gün yapılacak?

Ramazan ayının başlamasına çok kısa bir zaman kaldı. Her sene bir önceki sene olduğundan 10 gün erken başlayan Ramazan ayı, bu yıl ise 16 Mayıs’ta başlamış olacak.

Senenin ilk teravih namazı 15 Mayıs akşamı kılınıyor olacak. Bununla beraber Müslüman vatandaşlar ilk oruçlarını tutmak için 15 Mayıs’ı 16 Mayıs’a bağlayan gece, uykularından uyanıp sahurlarını yapacaklar. Bu sene de diğer senelerde olduğu gibi oruç yaklaşık 18 saat sürecek. Ortalama saat 20:30 civarlarında ülkemizde iftarlar yapılıyor, oruçlar açılıyor olacak. Her geçen gün iftar saatleri 1 dakika kadar uzayacak. İstanbul’da yaşayan insanlar ilk oruçlarını 20:22’de, son oruçlarını ise 20:48’de açacaklar.

Ramazan Bayramı ne zaman?

Diyanet İşleri Bakanlığı ve 2018’de yayımlanan dini takvime göre bu sene arife günü 14 Haziran perşembeye denk geliyor. Bununla beraber, önemli üç aylardan Şaban Ayı’ndan sonra başlayan Ramazan Bayramı’nın birinci günü 15 Haziran Cuma, ikinci günü 16 Haziran Cumartesi, son günü ise 17 Haziran Pazar şeklinde olacak. Kadir Gecesi ise tahmini olarak 10 Haziran Pazar günü olacak.

2018 senesindeki dini açıdan önemli günler hangileridir?

2018 yılındaki mübarek gecelerin bazıları geride kaldı. Geçirdiğimiz mübarek geceler şu şekilde sıralanabilir:

  1. 22 Mart 2018 Perşembe günü üç ayların başlangıcı olarak kabul edildi ve Regaip Kandili bugünde kutlandı. Regaip Kandili perşembeyi cumaya bağlayan gecelerde kutlanır. Bu gecede edilen duaların kabul olacağı, edilen tövbelerin bağışlanacağına inanılır.
  2. 13 Nisan 2018 Cuma günü Miraç gecesi olarak anıldı, Miraç Kandili’ni kutladık.
  3. 30 Nisan 2018 Pazartesi günü Berat Kandili’ni kutladık.

Bunlarla beraber önümüzdeki özel günler ise şu şekildedir:

  1. 10 Haziran 2018 Pazar günü Kadir Gecesi,
  2. 15 Haziran 2018 Cuma günü Ramazan Bayramı,
  3. 21 Ağustos 2018 Salı günü Kurban Bayramı,
  4. 19 Kasım 2018 Pazartesi günü Mevlit Kandili.
Bakan Soylu, 81 ilin valisi ile telekonferans yöntemiyle görüştüİçişleri Bakanı Süleyman Soylu başkanlığında 81 il valisi, il emniyet müdürleri, il jandarma komutanları ve sahil güvenlik bölge komutanları ile "Koronavirüs Değerlendirme" toplantısı yaptı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet