Geri Dön

Ramazan ne zaman başlıyor? İlk oruç hangi gün tutulacak?

İslam alemi nefesini tuttu artık 11 ayın sultanı Ramazan'ı bekliyor. Yurdumuzun dört bir yanında milyonlarca müslüman bu kutsal ayda oruç ibadetini yerine getirecek. Peki Ramazan ayı ne zaman başlıyor? İşte 2019'da ilk orucun tutulacağı gün...

Ramazan ne zaman başlıyor? İlk oruç hangi gün tutulacak?

İslam aleminde önemli bir yere sahip olan Ramazan-ı Şerif ayı için geri sayım başladı. Mübarek üç aylar içerisinde yer alan Recep ve Şaban aylarından sonra gelen Ramazan ayının içerisinde bulunan Oruç ibadetinin yanı sıra bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesini de içerisinde bulundurması nedeniyle ayrı bir öneme sahip! Müslümanlar bir ay boyunca sürecek olan Ramazan ayı içerisinde gündüzleri oruç ibadeti ile akşamları ise kılınacak olan Teravih namazı ile geçirecek. Başı rahmet, ortası mağfiret ve sonu Cehennem azabından korunma olarak bilinir. Peki Ramazan ayı içerisinde ilk oruç ne zaman tutulacak?

Manevi güzelliklerle dolu olan Ramazan ayı müminler için bir rahmet ve mağfiret mevsimidir. Bu kıymetli zaman dilimini ibadet ve iyiliklerle değerlendiren mümin ebedi mutluluğun kapısını açar. Cehennemden kurtuluş beratını alarak zaman ve mekân cennetine doğru yol alır. Bir hadis-i şerifte şöyle buyurulmaktadır:

“Ramazan Ayı gelince, cennet kapıları açılır, cehennem kapıları kapanır ve şeytanlar zincire vurulurlar”

3 Aylar’ı uğurladığımız Ramazan ayı faziletlerle dolu bir aydır. Ramazan ayı, hayır ayı, yoksullara ve düşkünlere yardım ayı ve bütün anlarıyla Kur’an ayıdır. Ramazanın diriltici özelliği, bütün insanlığı hidayete ve mutluluğa ulaştırmak için insanlığa gönderilen Kur’an-ı Kerim’in bu ayda inmeye başlamasından kaynaklanmaktadır. Ayrıca İslam’ın temel esaslarından biri olan oruç ibadetinin bu ayda yerine getirilmesinden dolayıdır.

RAMAZAN AYI HANGİ GÜN BAŞLIYOR?

11 ayın sultanı Ramazan ayı bu yıl, 6 Mayıs 2019 Pazartesi günü başlayacak. 3 Haziran Pazartesi günü ise sona erecek. 5 Mayıs gecesini 6 Mayıs'a bağlayan gece ilk kez sahura kalkılacak.

İctimai TV ekibi saldırıya uğradıAzerbaycan'da sınır hattında çatışmalar sürüyor. Azerbaycan'ın topraklarını işgal eden Ermeni silahlı güçleri Azerbaycanlı basın mensuplarını hedef aldı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber