Gündem Skandal görüntüler ortaya çıktı! PKK'nın yeni 'Kandil'i: Lavrion

Skandal görüntüler ortaya çıktı! PKK'nın yeni 'Kandil'i: Lavrion

05.09.2022 - 14:29 | Son Güncellenme:

'Yunanistan'ın Kandil'i olarak nitelendirilen Lavrion Kampı'ndan yeni görüntüler ortaya çıktı.

HDP’li Semra Güzel Yunanistan'a kaçmaya çalışırken yakalanmıştı. Yunanistan'da bulunan Lavrion Kampı'nda bomba ve sabotaj eğitimi alarak İstanbul’a bombalı saldırı için gelen PKK terör örgütü üyesi Hüsamettin Tanrıkulu yakalandı. Peki bu Lavrion Kampı nedir? İşte detaylar...

Haberin Devamı

Yunanistan’da 1985 yılında mülteciler için kurulan Lavrion Kampı'nda Türkiye'ye karşı kullanılmak üzere bugüne kadar yüzlerce teröriste ev sahipliği yapıldığı ortaya çıkmıştı. 'Yunanistan'ın Kandil'i diye nitelendirilen bölgeye ait yeni görüntüler ortaya çıktı.

CNN Türk yayınına katılan İstanbul Haber Müdürü Nihat Uludağ, kampla ilgili çok çarpıcı bilgiler aktardı.

"İKİ BÖLÜMDEN OLUŞUYOR"

Uludağ, "Lavrion Kampı’nda PKK’ya katılmak için Avrupa ülkelerinden gelen kişilerin 6 ay burada eğitim alıyor. Eğitim veren elebaşları 3 ayda bir değişiyor. Eğitimden sonra verilen Yunan pasaportu ve uçak biletiyle Irak’a geçiliyor. Lavrion Kampı iki ana bölümden oluşuyor. Atina içindeki bölümde 80 dairelik iki bina var. Binaların arka kısmı limana birleşik. Kampın kontrolü PKK'lılarda. Terör kampının sorumlusu Baran kod adlı PKK’lı terörist. Kampın giderler Avrupa Birliği'ne bağlı kuruluşlar tarafından karşılanıyor. Kampın ikinci bölümü ise yarım saatlik mesafedeki kırsal bölgede konteyner ve çadırlardan oluşuyor. Burada da kadro olarak adlandırılan 2-3 örgüt mensubu faaliyet yürütüyor." dedi.

Haberin Devamı

HEPSİNİN GÜZERGAHI AYNI: YUNANİSTAN 

Son dönemde yakalanan isimlerin güzergahına dikkat çeken Uludağ, "Haziran 2022 MİT’in operasyonuyla yakalanan Yunan casus tutuklandı. Yunanistan Ulusal İstihbarat Teşkilatı (EYP) adına Türkiye’ye yönelik casusluk faaliyetinde bulunduğu belirlenen Yunan vatandaşı Muhammed Amar Ampara tutuklandı. Daha sonra Ağustos ayı başında HDP Milletvekili Semra Güzel Yunanistan’a giderken yakalandı. Terör örgütü PKK/KCK'nın talimatı ile büyükşehirlerde silahlı ve bombalı sansasyonel eylem hazırlığındaki 'Delil' kod adlı Hüsamettin Tanrıkulu, Esenyurt'ta yapılan operasyonla yakalandı. 'Delil' kod adlı Hüsamettin Tanrıkulu Lavrion Kampında ideolojik, silahlı ve sabotaj eğitimi aldı." ifadelerini kullandı.

İÇİŞLERİ'NDEN LAVRİON AÇIKLAMASI

İçişleri Bakan Yardımcısı ve Bakanlık Sözcüsü İsmail Çataklı da, Yunanistan’ın, Lavrion kampını terör örgütü PKK’ya tahsis ettiğini belirterek, “Yunanistan, Lavrion kampını terör örgütü PKK’ya tahsis etmiştir. Yunanistan’ı bu konuda acilen sorumlu ve ciddi bir devlet gibi davranmaya davet ediyoruz. Bizim PKK ile mücadele edecek ve onu yenecek gücümüz var, bunu da yapıyoruz. Ancak Lavrion kampı, gelecekte ‘Yunanistan’ın Kandili’ olursa o zaman ortaya çıkacak sorunla kendileri baş edebilirler mi? Bunu iyi düşünsünler” demişti. Çataklı, HDP’li Semra Güzel’in Edirne istikametindeyken yakalanmasıyla ilgili soruya ise, “Yakalanmış olması önemli. Basın toplantımızda değindiğimiz konular nedeniyle gitti istikamet de önemli” yanıtını vermişti.