Gündem CHP'de Gürsel Tekin'in ardından peş peşe istifalar

CHP'de Gürsel Tekin'in ardından peş peşe istifalar

13.02.2024 - 09:33 | Son Güncellenme:

Eski CHP Milletvekili Gürsel Tekin partisinden istifa ettiğini duyurdu. Tekin, istifa açıklamasında partisi için çok sert ifadeler kullandı. Öte yandan CHP'den iki istifa daha yaşandı.

CHP'den dikkat çeken bir istifa haberi geldi. Eski CHP Milletvekili Gürsel Tekin partisinden istifa ettiğini açıkladı.

Haberin Devamı

ESENYURT İDDİASI

İstifasını sosyal medyadan duyuran Tekin, partisinin çizgisinden uzaklaştığını iddia etti. Tekin'in adı partisinin Esenyurt Belediye Başkan adaylığı için de geçiyordu.

Gürsel Tekin'in açıklamaları şöyle:

LİYAKAT VE EHLİYET KALMADI

Cumhuriyet Halk Partisi’nin temel ilkeleri tüzük ve programında yer almaktadır. Ne yazık ki geçen zamanda CHP çağdaş uygarlığı hedefleyen, Türkiye’de iktidar olma ve halka hizmet etme amacına sahip Atatürkçü ve sosyal demokrat bir parti kimliğinden uzaklaştırılmış, hiçbir objektif koşul, liyakat ve ehliyetin olmadığı, parti içi hemşericilik, gruplaşma, ekipleşme ilişkileri ile makam ve mevkilerin dağıtıldığı, partiye emek veren, partinin iktidar olması için çalışan insanların dışlandığı, Türkiye’de iktidar mücadelesi yerine parti içi iktidar mücadelesinin yeğ tutulduğu, parti hukukunun ve partimiz emekçilerinin haklarının yok sayıldığı, genel Merkezin kendi açıkladığı kural ve talimatlara bile uymadığı, parti hukukuna ve açıklamalarına güvenerek emek sarf eden insanların emeklerinin gasp edildiği, ideoloji, ilke veya düşünce ile oluşan yoldaşlık ruhu yerine ahbap - çavuş, eş, dost, akraba ilişkilerinin her düzeyde belirleyici olduğu bir yapı haline dönüşmüştür.

Haberin Devamı

BU TABLO ACI VE ÜZÜNTÜ VERİCİ

Partinin her makamında görev alma onuruna erişmiş, her zaman sokakta, halkın içerisinde Türkiye’de iktidar olmak için çalışmış benim için ortaya çıkan bu tablo acı ve üzüntü vericidir. Bu sebeple, gençlik yıllarımdan beri hayatımı adadığım, ilkelerini kalbime mühürlediğim Cumhuriyet Halk Partisi’nden yine inandığım, uğruna yaşadığım ilkeler bunu emrettiği ve mevcut yapıda çalışma imkanım kalmadığı için büyük bir üzüntüyle istifa ediyorum. Uğruna hayatımı adadığım ilkeler için çalışmaya devam edeceğim.

CHP’de dört dönem Milletvekili yapan Gürsel Tekin, 2014 ile 2016 yılları arasında da Genel Sekreterlik görevini yürütmüştü.

CHP'DE BİR İSTİFA DAHA

Çukuorva Belediye Başkanı Soner Çetin de CHP'den istifa ettiğini açıkladı. Çetin açıklamasında, 'Tanık olduğum bu kaygı verici tablo nedeniyle ömrünü Cumhuriyet Halk Partisi içerisinde geçirmiş, partinin birçok kademesinde gururla görev yapmış biri olarak partimden istifa ettiğimi üzülerek açıklıyorum.' dedi.

Haberin Devamı

SEYHAN BELEDİYE BAŞKANI DA PARTİSİNDEN İSTİFA ETTİ

2019 yerel seçimlerinde CHP’den Seyhan Belediye Başkanı olan Akif Kemal Akay, 31 Mart'ta yapılacak yerel seçimlerde partisinden aday gösterilmedi. CHP, dün akşam İl Kadın Kolları Başkanı Oya Tekin'i, Seyhan Belediye Başkan Adayı olarak gösterdi. Bunun üzerine Akif Kemal Akay, partisinden istifa ettiğini duyurdu.

Akay, açıklamasında, "Emeğe değer veren, hemen her alanda üretim yapan, ürettiğini ve diğer kaynakları en verimli şekilde kullanan, muhtaçlara yaptığı paylaşımlarda hiçbir şekilde kimlik ayrımı yapmayan, başarısı tüm kamuoyu tarafından kabul edilen bir başkana tahammül edemeyen; tek amaçları kamusal kaynakları yağmalamak olan yöneticilerin ahlak dışı yollarla işgal ettiği, 55 yıl hemen her alanında onurla ve gururla hizmet verdiğim Cumhuriyet Halk Partisi'nden istifa ediyorum. Seyhan'a ve Adana'ya, layık olduğu hizmetlere devam edeceğimi bir atasözünü anımsatarak tüm hemşehrilerime saygı ile duyuruyorum. 'İstendiğin yere erinme, istenmediğin yere görünme" ifadelerini kullandı.