Gündem Meteoroloji’den yeni uyarı! Birçok kent için kar alarmı verildi

Meteoroloji’den yeni uyarı! Birçok kent için kar alarmı verildi

17.12.2023 - 12:55 | Son Güncellenme:

Meteoroloji’den peş peşe yeni uyarı geldi. İstanbul dahil soğuk hava dalgası tüm yurdu esir alırken birçok kent için de kar alarmı verildi. Bugün Ankara’da karla karışık yağmur bekleniyor,  yurdun birçok kentinde ise kar ve soğuk hava etkisini gösterecek. İşte İstanbul, Ankara, İzmir dahil tüm yurdu bekleyen hava durumu detayları…

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre: Ülkemizin geneli parçalı ve çok bulutlu, İç Anadolu, Batı Karadeniz'in güney ve doğusu, Orta ve Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu ile Bursa, Sakarya, Bilecik, Afyonkarahisar, Kütahya, Isparta, Kahramanmaraş, Düzce, Adıyaman, Diyarbakır, Batman ve Siirt çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Haberin Devamı

Genellikle yağmur ve sağanak, Karadeniz'in iç kesimleri, Doğu Anadolu'nun doğusu, Bilecik, Kütahya, Eskişehir, Bursa'nın yüksekleri ile Ankara ve Sivas'ın kuzey ilçelerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde görülmesi beklenen yağışların; bu akşam ilk saatler Marmara, Kıyı Ege ve Antalya çevrelerinde kuvvetli, Antalya’nın doğu ilçelerinde çok kuvvetli, gece saatlerinden itibaren Doğu Karadeniz kıyılarında kuvvetli, Rize ve Artvin çevrelerinde çok kuvvetli yağmur, yükseklerinde yoğun kar olması bekleniyor. Gece ve sabah saatlerinde iç ve doğu kesimlerde yer yer pus ve sis bekleniyor.

Meteoroloji’den yeni uyarı Birçok kent için kar alarmı verildi

HAVA SICAKLIĞI: Hava sıcaklıklarının güney kıyıları ve Marmara'da önemli bir değişiklik olmayacağı, diğer yerlerde 6 ila 10 derece azalacağı tahmin ediliyor.

Haberin Devamı

RÜZGAR: Genellikle kuzeyli yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Marmara, Ege kıyılarında ve Doğu Akdeniz'de kuzey ve kuzeydoğu yönlerden kuvvetli ve yer yer fırtına (50- 70 km/saat) şeklinde esmesi bekleniyor.

4 KENT İÇİN SARI ALARM

Artvin, Giresun, Rize, Trabzon

ANKARA’DA KARLA KARIŞIK YAĞMUR

CNN TÜRK Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen, Bugün yağışlar batıyı terk etti. Öğlene kadar iç Anadolu’da karla karışık yağmur ve yağmur, batı Karadeniz, iç kesimlerinde kar şeklinde devam edecek. Öğleden sonra ve akşam doğu Anadolu’da kar, Doğu Karadeniz’in kıyısında kuvvetli yağmur, iç kesiminde kar şeklinde olacak, yarına kalmayacak”

Sıcaklıklar batı bölgelerde değişmiyor. Doğuda 5-7 derece azalacak. Perşembe gününe kadar yağış yok gibi. Perşembe Akdeniz üzerinden yağmur Ege, Marmara ve Akdeniz bölgesine geliyor.

Bugün İstanbul 8, İzmir 12, Antalya 23 yağış yok. Ankara karla karışık yağmur var sıcaklık 6 derece.

Meteoroloji’den yeni uyarı Birçok kent için kar alarmı verildi

Bazı illerde beklenen hava durumuyla günün en yüksek sıcaklıkları ise şöyle:

Ankara: Çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak, kuzey ilçeleri karla karışık yağmur ve kar yağışlı 6

İstanbul: Çok bulutlu 8

İzmir: Çok bulutlu 12

Adana: Parçalı ve çok bulutlu 19

Antalya: Çok bulutlu 23

Samsun: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı 8

Haberin Devamı

Trabzon: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı olması tahmin ediliyor. Yağışların yer yer kuvvetli olması bekleniyor 8

Erzurum: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı karla karışık yağmur ve kar yağışlı 5

Diyarbakır: Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinde aralıklı yağmurlu 13

ARDAHAN BEYAZA BÜRÜNDÜ

Ardahan’da kar yağışı etkili olurken, kent merkezi beyaza büründü. En düşük hava sıcaklığı, eksi 8 derece olarak Göle ilçesinde ölçüldü.

Hava sıcaklığının sıfır derecenin altına düştüğü kent merkezi yeniden beyaza büründü. En düşük hava sıcaklığının eksi 5 derece ölçüldüğü kent merkezi, kar yağışıyla bembeyaz oldu. Meteoroloji verilerine göre, Ardahan'da en düşük sıcaklık, Göle ilçesinde ölçüldü. Sıfırın altında 8 dereceyle Göle, kentin en soğuk yerleşim birimi oldu. İl merkezi ve ilçelerde en düşük sıcaklıklar ise Damal'da eksi 3,3, Hanak'ta eksi 6,0, Ardahan merkezde eksi 6, Posof'ta eksi 3, Çıldır'da eksi 2,2 derece olarak ölçüldü.

Meteoroloji’den yeni uyarı Birçok kent için kar alarmı verildi

SICAKLIK 8 İLA 10 DERECE DÜŞECEK

Bugün Eskişehir ve bölge genelinde öğle saatlerine kadar çok bulutlu ve yağışlı, öğle saatlerinden itibaren ise parçalı bulutlu ve zamanla az bulutlu bir havanın hâkim olması bekleniyor. Raporda, yağışların hafif yağmur, karla karışık yağmur ve hafif kar şeklinde olması öngörülürken, bu gece ve yarın sabah saatlerinde pus ve sis olacağı tahmin ediliyor. Meteoroloji tarafından yayımlanan raporda Eskişehir’de hava sıcaklığının 8 ila 10 derece düşeceği tahmininin yanı sıra; en yüksek sıcaklığın 8 derece ile Mihalgazi ve Sarıcakaya ilçelerinde, en düşük ise 2 derece ile İnönü ilçesinde olması bekleniyor.

Haberin Devamı

Meteoroloji’den yeni uyarı Birçok kent için kar alarmı verildi

SAKARYA’NIN YÜKSEK KESİMLERİ BEYAZA BÜRÜNDÜ

Meteorolojinin uyarısıyla birlikte gece saatlerinde Sakarya’nın yüksek kesimlerinde kar yağışı etkili oldu. Bu çerçevede Hendek ilçesi Dikmen Mahallesi’nin yüksek kesimleri ile bin 725 rakımlı yaylasında gece saatlerinde kar yağışı etkisini göstermeye başladı. Sabah saatlerinde de devam eden yağış, bölgeyi beyaza bürüdü. Kar kalınlığının yer yer 5 santimetreye kadar ulaştığını söyleyen İbrahim Ark, “Bugün 17 Aralık Dikmen Mahallesi’nin yüksek kesimlerinde kar yağışı başlamıştır” dedi.