Geri Dön
GündemSon dakika... Yarıyıl tatili bugün başladı! Milyonlarca öğrenci karne aldı

Son dakika... Yarıyıl tatili bugün başladı! Milyonlarca öğrenci karne aldı

2021-2022 eğitim ve öğretim yılının ilk döneminin sona ermesiyle 81 ilde öğrenciler karnelerini aldı. Yoğun kar yağışı nedeniyle kar tatiline giren illerde karneleri veliler alırken, diğer ilerde ise karneleri dağıtılan öğrencileri veliler kul kapılarının önünde bekledi. Birinci dönemin son ders zilinin çalmasıyla yaklaşık 18 milyon öğrenci yarıyıl tatiline girdi. 7 Şubat Pazartesi günü öğrenci ve öğretmenler ikinci dönem için ders başı yapacak.

Son dakika... Yarıyıl tatili bugün başladı! Milyonlarca öğrenci karne aldı

2021-2022 eğitim ve öğretim yılının ilk döneminin sona ermesiyle İstanbul'da öğrenciler karnelerini aldı.

İSTANBUL'DA KARNE HEYECANI

2021-2022 eğitim ve öğretim yılının ilk dönemi bugün bitti. İstanbul'da öğrenciler karnelerini aldı. Bahçelievler’deki Fikret Yüzaltı İlkokulu’nda karneleri dağıtılan öğrencileri velileri kapının önünde bekledi. Pandemi nedeniyle sınıflara alınmayan veliler buruk bir heyecan yaşadıklarını dile getirdi. Velilerden Meliha Aslan, "Biraz buruk yaşıyoruz. Keşke birlikte içeride o heyecanı yaşasaydık ama maalesef böyle olmak zorunda. Bu durum geçene kadar yapacak bir şey yok" dedi.

Karne heyecanı yaşayan öğrencilerden Çağdaş Yaşar Numanoğlu ise iyi bir dönem geçirdiğini ifade ederek, "Güzel geçti, derslerime çalıştım. İçimde karne alma heyecanı var. Çok iyi bekliyorum hepsini, e-okul’da hepsi iyi gözüküyor. Tatilde ders çalışacağım, kardeşimle ilgileneceğim. Okulu da arkadaşlarımı da özleyeceğim" diye konuştu.

MUŞ

İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından merkez Ertuğrul Gazi İlkokulunda düzenlenen karne töreninde çocukların karne heyecanına ortak olan Vali İlker Gündüzöz ve beraberindekiler, öğrencilere tek tek karnelerini teslim ederek, başarı dileklerinde bulundu.

“YENİ NESİLLER BİZİM UMUDUMUZ”

Daha sonra öğretmenlerle bir araya gelen Vali Gündüzöz, bir toplantı gerçekleştirdi. Ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Vali Gündüzöz, bugün Muş’ta 114 bin öğrencinin karne aldığını söyledi.

Muş’un genç nüfusu fazla olan bir il olduğunu ifade eden Vali Gündüzöz, “Dolayısıyla 410 bin nüfuslu bir ilin 114 bin öğrencisi var.700 civarındaki okulumuzda çocuklarımız ara tatile girdiler. Çok neşeliler. Kendilerine karnelerini dağıttık ve dinlenmelerini, oyun oynamalarını ama kitapta okumalarını tavsiye ettik. İnşallah bu yeni nesiller bizim umudumuz. Türkiye’yi daha da ileriye götürecek yavrularımızı tebrik ediyorum ve onlara iyi tatiller diliyorum. Bunlara emek veren başta öğretmenlerimiz olmak üzere, anne babalarına ve ailelilerine de buradan teşekkür ederim” dedi.

Karne dağıtım törenine Vali İlker Gündüzöz, İl Jandarma Komutanı Albay İlhan Şen, İl Emniyet Müdürü Engin Kaloğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Enver Kıvanç, şube müdürleri, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

BİNGÖL

Bingöl’ün bin 940 rakımlı ilçesi Karlıova’da kar yağışı yerini dondurucu soğuklara bıraktı. Eksi 15’e düşen hava sıcaklığı nedeniyle karne heyecanını buz kez öğrenciler değil veliler yaşadı. Yarı yıl tatiline girilmesiyle karne almaya gidecek olan öğrenciler, soğuk hava şartları nedeniyle gidemedi. Öğrenci velileri, çocuklarının karnelerini almak için sabahın erken saatlerinde okula gitti. Öğretmenlerden karneleri alan veliler, havanın soğuk olması nedeniyle öğrencilerini gönderemediklerini söyledi.

Havanın çok soğuk olduğunu söyleyen ve çocuğunun karnesi almaya gelen baba Mustafa Çelik, "2-3 gündür gerçekten çok soğuktur, fırtınadır, tipidir öğrencilerimiz gelemedi, biz veliler karneleri almaya geldik, gidiyoruz” dedi.

Öğrenci velisi Mücahit Kışlakçı ise "Kar yağışı olduğu için bugün karneleri biz almaya geldik. Dün de bayağı tipi vardı ama bugün kuru soğuk olduğu için karneleri biz almaya geldik” şeklinde konuştu.

KAHRAMANMARAŞ

Göksun ilçesi Ericek Müdürler de 2021 /2022 Eğitim Öğretim Yılı I. Dönem sonu yapılan törenle öğrenciler karnelerini aldı.

Okulun öğretmeni Halil İbrahim Algan yaptığı açıklamada ''Kış şartların ağır olması bizleri çalışmalarımızdan alı koyamaz, bizler geleceğimizin teminatı olan çocuklar için çalışmaya devam ediyoruz. Bizim mücadelemiz devletin bekası ve geleceğimizin teminatı olan çocuklar içindir. İkinci dönem kaldığımız yerden azimle, kararlıkla devam edeceğiz. Ekimden bu yana yağan kara inat eğitim ağretim devam eden öğrenciler kış şartların yoğun geçtiği yerleşim birimi tüm zorluklara rağmen zorlukların güzelliğe çevirdi ve öğrenciler karneleri alarak mutluluklar içinde evlerinin yolunu tuttular" dedi.

VAN’DA 309 BİN 504 ÖĞRENCİ KAR TATİLİ GÖLGESİNDE KARNELERİNİ ALDILAR

Van’da günlerdir etkisini sürdüren kar yağışı eğitimi de olumsuz etkiledi. Kar yağışı nedeniyle okulların günlerdir tatil olduğu Van’da, 19 bin 758 öğretmen ve 309 bin 504 öğrenci yarıyıl tatiline sessiz girdi. Okulların tatil olması nedeniyle karne töreninin yapılmadığı kentte, öğrenciler ilk defa öğretmenlerinin dışında okul idaresinden karnelerini aldı. Kimi öğrenci ailesi ile birlikte karnesini almaya gelirken, kimi öğrenci ise tek başına gelmeyi tercih etti. İlk defa böyle bir durumla karşılaştıklarını ifade eden öğrenciler, okulların tatile girmesine sevindiklerini ancak arkadaşlarını göremedikleri için üzgün olduklarını söylediler.

KARS

Tüm yurtta olduğu gibi Kars'ta da öğrenciler yarıyıl tatiline girmenin mutluluğunu yaşadı. Kars'ta karne dağıtım töreni, Zübeyde Hanım İlkokulu'nda yapıldı.

Kars Valisi/Belediye Başkan Vekili Türker Öksüz'ün katılımıyla düzenlenen karne dağıtım töreninde öğrencilerin heyecanları yüzlerine yansıdı.

Bir süre öğretmen ve öğrencilerle görüşen Öksüz, daha sonra öğrencilerin karnelerini vererek tebrik etti.

Kars Valisi Türker Öksüz, "Bugün birinci yarıyılı eğitim ve öğretim kurumlarımızda tatile giriyoruz. Ben bütün öğrencilerimize, velilerimize, öğretmenlerimize, idarecilerimize hayırlı olmasını diliyorum. İnşallah sağlık ve huzur içerisinde bir tatil geçirir öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz ve tekrar sağlıkla okullarına dönebilirler” dedi.

Kovid-19 sürecini hep birlikte yaşadık, yaşamaya devam ediyoruz diyen Öksüz, “Bundan dolayı bir süre okullarımızda online eğitim yapmak zorunda kaldık. Ama sene başından itibaren yüz yüze eğitime başladık. Tabi yüz yüze eğitimin ne kadar önemli olduğunu salgın süreci bize gösterdi. Öğretmenlerimiz, öğrencilerimiz hepsi yüz yüze eğitim yapmanın mutluluğunu yaşıyorlar. Bizlerde yüz yüze eğitime bu şekilde sürdürmekte kararlıyız. İnşallah bu salgının etkilerini ikinci yarı yılda en aza indirerek eğitim-öğretim faaliyetlerini devam ettiririz. Bugün 590 okulumuzda, 62 bin 750 karne aldı. Bütün öğrencilerimize, öğretmenlerimize, yarı yılın hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından öğrencilere karne ve başarı belgeleri verildi. Karnelerini alan öğrenciler sevincini dışarıda bekleyen aileleriyle yaşadı.

Düzenlenen karne törenine Vali Türker Öksüz, İl Milli Eğitim Müdürü Aydın Acay, öğretmenler öğrenciler katıldı.

ERZURUM

Erzurum'da bin 178 okulda 155 bin 48 öğrenci birinci yarıyıl karnelerini alarak iki haftalık ara tatile girdi. Yakutiye ilçesindeki Şükrü Paşa İlkokulu’nda karne dağıtım törenine katılan İl Milli Eğitim Müdürü Salih Kaygusuz, öğrencilere karneleri ile birlikte kitap hediye etti. Kaygusuz, “11 bin 300 öğretmenimizle başarılı bir şekilde birinci yarıyılı geride bıraktık. Zor bir dönem geçtik. Sıkıntısız ve problemsiz bir yarıyılı geride bıraktık. Öğretmenlerimizin fedakarlığı bu başarıda önemli katkı sağladı. Çocuklarımız çok mutlular. 2 hafta dinlendikten sonra ikinci döneme başlayıp eğitim seviyemizi daha ileriye taşımak istiyoruz. Herkese iyi bir tatil dönemi diliyorum. Çocuklarımızı karne notlarına göre değerlendirmemek lazım. Çocuklarımızın her zaman yanında olup motive etmemiz gerekiyor. 15 günlük dönem dinlenme dönemi” dedi.