Geri Dön

Tesbih namazı nasıl kılınır, kaç rekattır? Tesbih namazının kılınışı

Tesbih namazı nasıl kılınır sorusu müslümanlar tarafından araştırma konusu olmaya devam ediyor. Şaban ayının 14. gecesini 15. geceye bağlayan gece Berat Kandili gecesi olarak biliniyor. Bu geceyi ibadet ile geçirecek olan müslümanlar Tesbih namazı nasıl kılınır, kaç rekattır sorularına yanıt arıyor. İşte Tesbih namazı kılınışı...

Tesbih namazı nasıl kılınır, kaç rekattır? Tesbih namazının kılınışı

Tesbih namazı nasıl kılınır sorusu vatandaşlar tarafından araştırma konusu olmaya devam ediyor. İslam aleminde mübarek üç aylar içerisinde yer aldığımız rahmet, bereket iklimi içerisinde yer alan özel günlerden biri içerisinde yer alıyor. Şaban ayının 14. gecesini 15. gecesine bağlayan gece Brat Kandili olarak bilinmektedir. Bu özel gecede kılınacak olan farz namazların yanı sıra geceyi ibadet ile geçirecek olan müslümanlar tesbih namazı nasıl kılınır sorusuna yanıt aramayı sürdürüyor. Peki Tesbih namazı nasıl kılınır?

TESBİH NAMAZI HAKKINDA

Tesbih namazı, ömürde bir kez olsun kılınması tavsiye edilen mendub bir namazdır. Resûl-i Ekrem (s.a.s.) amcası Abbas’a, “Bak amca, sana tam on faydası olan bir şey öğreteyim; bunu yaparsan günahlarının ilki-sonu, eskisi-yenisi, bilmeyerek işlediğin-bilerek işlediğin, küçüğü-büyüğü ve gizli yaptığın-açıktan yaptığın on türlü günahını Allah bağışlar.” diyerek bu namazı tavsiye etmiş ve öğretmiş; Hz. Abbas da bunu her gün yapamayız, deyince Hz. Peygamber, bu namazın haftada bir, ayda bir, yılda bir veya ömürde bir defa kılınmasının da yeterli olacağını belirtmiştir (Ebû Dâvûd, Tatavvu’, 14; Tirmizî, Salât, 238).

TESBİH NAMAZI NASIL KILINIR?

Tesbih namazı dört rekât olup şöyle kılınır: “Allah rızası için tesbih namazı kılmaya” diye niyet edilerek namaza başlanır. Sübhâneke’den sonra 15 kere “Sübhânellâhi ve’l-hamdülillâhi velâ ilâhe illallahü vallahü ekber” denir. Sonra eûzü besmele çekilir, Fâtiha ve sûre okunduktan sonra 10 kere daha “Sübhânellâhi ve’l-hamdülillâhi velâ ilâhe illallahü vallahü ekber” denilir. Bu tesbih, rükûya varınca 10 kere, rükûdan doğrulunca 10 kere, birinci secdede 10 kere, secdeden kalkınca 10 kere, ikinci secdede 10 kere söylenir. Böylece her rekâtta 75 tesbih yapılmış olur. İkinci rekâta kalkılınca yine önce 15 kere tesbih okunur, ardından besmele çekilip Fâtiha ve sûre okunup 10 kere tesbih getirilir. Kalan rekatlar aynı şekilde tekrarlanır ve böylece 4 rekât tamamlanmış ve toplam üç yüz tesbih edilmiş olur.

Tesbih namazı kerâhet vakitlerinde kılınmaz (İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtâr, II, 30-31). Tesbih namazında sehiv secdesini gerektiren bir şey olursa, sehiv secdesi normal olarak yapılır, o secdelerde tesbih namazına özgü tesbihat yapılmaz (Tahtâvî, Hâşiye, s. 361).

 

Dur' ihtarına uymayıp kaçtı, gizlendiği depoda yakalandıDüzce'de, polisin 'dur' ihtarına uymayıp kaçan ve park halindeki otomobile çarpan motosikletin sürücüsü Emre Ü., fabrikanın deposunda yakalandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber