Geri Dön
GündemTHY güneş kremiyle hayat kurtarıyor

THY güneş kremiyle hayat kurtarıyor

THY’nin kabin ve kokpitte görevli çalışanlarının kurduğu “İyilik Dostları” oluşumu, Afrika’da güneşten saklanan albino hastası çocukların yaralarına güneş kremiyle merhem oldu

THY güneş kremiyle hayat kurtarıyor

Türk Hava Yolları’nın (THY) kabin ve kokpitte görevli çalışanları tarafından kurulan “İyilik Dostları” oluşumu, Afrika ülkesi Senegal’in kırsal kesimlerinde güneşten saklanan albino hastası çocukların imdadına güneş kremiyle yetişti. THY Basın Müşavirliği’nden yapılan açıklamaya göre, Senegal seyahatleri  sırasında ülkedeki albinoların gölgeden gelen yardım çığlığını işiten “İyilik Dostları” ekibi, Senegal Ulusal Albinizm Derneği ile iletişime geçerek Türkiye çapında yardım kampanyası başlattı. Kampanyaya gelen desteklerin ardından doğal güneş kremleri ve hediyelerle Senegal’in başkenti Dakar’a ulaşan THY çalışanları,
50 albino ve aileleriyle biraraya geldi. Türkiye’den gelen yardımlarla büyük mutluluk yaşayan çocukların heyecanı gözlerine de yansıdı.

‘Korumak istedik’

THY Kabin Amiri Yusuf Babür Öztürk, “Biz Türk halkı olarak mazlum coğrafyalarda beklenen, gelişine sevinilen bir milletiz. Bugün bu mutluluğu albino kardeşlerimizin gözlerinde de gördük. Onları güneşten bir nebze koruyabildiysek ne mutlu bize. İmkânlarımız dâhilinde çalışmaya ve başta ülkemiz olmak üzere dünyanın neresinde olursa olsun ihtiyaç sahiplerine yardım eli uzatmaya devam edeceğiz” dedi. Kabin Amiri Esra Kılıç ise “Bu seyahatlerde Afrika’da açlıktan ölen çocukları da gördük, Nepal’de dilenen çocukları da… Ülkemiz sınırlarında soğukla mücadele eden çocukları da  gördük, Senegal’de güneş kremiyle hayata tutunan çocukları da. Bugün ekip arkadaşlarımla birlikte Dakar’daki albino çocuklarla buluştuk. Güneş kreminin hayat kurtardığına inanmak çok zor ama öyle, inşallah annelerine doğal güneş kremi yapmayı da öğretmek istiyoruz, bu bizim hayalimiz” diye konuştu. THY Basın  Müşaviri Yahya Üstün de “Güneş, Afrika’da hayat karartabiliyor. Arkadaşlarımız o hayatlara, albino çocuklara ulaşarak  onları güneşten koruyor” ifadelerini kullandı.

Saldırıya uğruyorlar

Cilde renk veren melanin pigmentinin eksikliği nedeniyle Afrika’da bembeyaz bir vücutla dünyaya gelen albinolar, başta cilt kanseri ve görme bozuklukları olmak üzere pek çok sağlık sorununun tehdidiyle yaşıyorlar. Albinolar için Afrika’da doğmanın kanserden daha büyük tehlikeleri de var. Kıtanın genelinde, büyülü veya sihirli olduklarına yönelik var olan batıl inançlar nedeniyle her yıl pek çok albino saldırıya uğruyor. Albinoların hayatını tehdit eden bu inanışlar ile ilgili her yıl kıta genelinde ve dünya çapında farkındalık kampanyaları düzenleniyor.

‘Bizi hayalet olarak görüyorlar’

THY ekibini, Senegal’deki yetimhane inşaatında karşılayan Senegal Ulusal Albinizm Derneği Başkanı Mouhamadou Bamba Diop, üç albino çocuk babası bir albino olduğunu belirtti. Diop şunları söyledi: “Dünyanın geri kalanı Afrika’daki albinizmli insanları bilmiyor. Güneş kremi gündelik yaşamımız için çok önemli, ancak burada ulaşması ve satın alması bir o kadar zor bir ürün. Bunun yanında insanlarımız eğitime, sağlık çözümlerine en basitinden yemeğe dahi ulaşmakta zorluk çekiyor. Bu coğrafyada albino olarak doğduğunuzda sizi hayalet olarak görüyorlar. Dünyanın geri kalanını özel jetlerinin penceresinden aşağıya bakıp Afrika’yı, bizi fark etmeye davet ediyorum. Bugün buraya gelen THY ailesine ve tüm yardımseverlere teşekkür ediyorum.”

 

 

Türkiye'nin acı kaybı! Teoman Duralı vefat etti
Meclis'te tansiyon yükseldi! AK Partililerden Kılıçdaroğlu'na tepki
İngiltere'de sürpriz denetim! Polis kılığına girdi
Yapan yandı! Denetimler sonrası ceza yağdı
Sakin kasaba kan gölüne döndü! Korkunç gerçek ortaya çıktı...
Ayrılık sürprizi! 'Geri dönmesi için uğraşıyoruz'
Satmak için sıraya girdiler ama... 'Gerçeği böyle anlaşılır'
Türkiye sayılı ülkeler arasına girdi! Fiyatına paha biçilemiyor
Erdoğan’ın mitingine bombalı saldırı girişiminde çarpıcı tespit! Benzerlik var
Fotoğraf olay oldu! Başbakan sabaha karşı 4'te böyle görüntülendi...
Danilo Zanna-Tuğçe Demirbilek ayrılığında '500 bin euro' krizi!
Deniz Seki sosyal medyada gündem oldu! 'Seni tanıyamıyorum'
MHP'den seçim anketi çıkışı! Ters köşeye yatıracak
Yunan medyası kendinden geçti! ABD'den şoke eden adım
Çekiliş Salı Akşamı 21:30’da!

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler