Gündem Türkiye Tek Yürek

Türkiye Tek Yürek

16.02.2023 - 07:00 | Son Güncellenme:

Türkiye’nin yüreğinde derin yaralar açan, son yüzyılın en büyük deprem felaketinin yaşandığı günlerde, televizyon kanalları yardım için ortak yayında bir araya geldi. Sekiz kanalın katıldığı yayında, saat 02.00 itibarıyla toplam 114 milyar 717 milyon 214 bin lira nakdi yardım toplanırken, 8 milyona yakın da SMS gönderildi

Türkiye Tek Yürek

Ülkemizi yasa boğan depremin yaralarını sarmak için sekiz ulusal kanal ‘Tek Yürek’ oldu. Geliri depremzedeler için AFAD ve Kızılay’a bağışlanacak ‘Türkiye Tek Yürek’ yardım kampanyası programı, dün akşam saat 20.00’den itibaren TRT 1, Kanal D, ATV, TV8, Show TV, FOX, Star TV ve Kanal 7’den aynı anda canlı yayınlandı. Nihat Hatipoğlu, Pelin Çift, Çağla Şıkel, Tümer Doğru, Nazlı Çelik, Acun Ilıcalı, Deniz Bayramoğlu ile Didem Arslan Yılmaz moderatörlüğünde gerçekleşen ortak yayında, sanat, iş ve spor dünyasının önde gelen isimleri ve halk, depremzedelere destek oldu. Programda yer alan dizi ve program yüzleri, yayın boyunca bağış toplamak için canla başla çalıştı.

Haberin Devamı

Nihat Hatipoğlu, Ramazan öncesi belirlenen 70 liralık fitre ve zekatlar bağışlanabileceğini söyledi. Yayına, 60 milyon çağrı geldiği belirtildi.

Türkiye Tek Yürek

TRT-atv yayını

Defne Samyeli, Burak Özçivit, Barış Arduç, Seray Kaya, Murat Yıldırım, Ercan Kesal, İrem Helvacıoğlu, Esra Erol, Deniz Baysal gibi ünlü isimlere gelen telefonlardan ve yayına bağlanan isimlerden 55 milyar 266 milyon 494 bin lira toplandı. SMS’lerden ise 3 milyon 207 bin 967 lira elde edildi.

Türkiye Tek Yürek

FOX-Kanal 7

Çağla Şıkel ve Tümer Doğru moderatörlüğündeki yayında, İsmail Hacıoğlu, Aras Bulut İynemli, Melis Sezen, Kubilay Aka ve Ezgi Mola gibi isimler, telefon başında bağışları topladı. Depremzedelerin ve yakınlarını kaybedenlerin de yardımda bulunduğu yayına yüzlerce telefon geldi.

Haberin Devamı

Star-TV8

Acun Ilıcalı ve Nazlı Çelik’in moderatörlüğündeki yayında ise  Kadir Doğulu, Neslihan Atagül, Afra Saraçoğlu, Seda Sayan, Ali Koç, Ebru Gündeş, Ahmet Nur Çebi, Murat Boz, Dursun Özbek, Ahmet Ağaoğlu, Altay Bayındır ve Cenk Tosun gibi isimler telefon başında yardımları topladı.

Kanal D-Show TV

Deniz Bayramoğlu ve Didem Yılmaz Aslan’ın moderatörlüğünde yapılan yayında, Pınar Deniz, Kaan Urgancıoğlu, Serenay Sarıkaya, Kıvanç Tatlıtuğ, Rojda Demirer, Feyyaz Şerifoğlu, Sibel Can, Canan Ergüder ve Barış Kılıç gibi birçok ekran yüzü, depremzedeler için telefon başında yardım topladı. Kanal D Ana Haber Sunucusu Deniz Bayramoğlu, yayın başında bağış yapacak olanlardan ricada bulundu. Bayramoğlu, “Aramaları kısa tutarak, bağış sayımızı maksimum seviyeye çıkarmak. Yardımlarımızın en hızlı şekilde gitmesi çok önemli” dedi.

Türkiye Tek Yürek

‘Kolları sıvadık’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ortak yayına bağlanarak, şu açıklamayı yaptı:

“Kahramanmaraş’ımızın iki ayrı ilçesinde dokuz saat arayla yaşadığımız deprem, hepimizin yüreğini yakan can kayıplarına yol açmıştır. Fevkalade bir mücadeleyle ilk andan itibaren arama kurtarma çalışmalarını başlattık ve devam ediyoruz. Asrın felaketini birlikte omuzladığımız herkese, şükranlarımı sunuyorum. Kolları sıvadık, mart ayı başı itibarıyla 30 bin konutun temelini atarak, inşaata başlıyoruz. İnsanımızın güvenle, huzurla oturacağı konutları yaparak, bunun da üstesinden geleceğiz. Kabine üyeleri ve kabine toplantısına iştirak eden kamu görevlileri olarak, şahsımızın ve arkadaşlarımızın maaşlarından yaptıkları taahhütler, iş insanı ve bakanlarımızın katkılarıyla depremzedeler için AFAD’a toplamda 136 milyon 589 bin lira yardımda bulunduk. Yurt içinden ve dışından AFAD hesaplarına gelecek her kuruş, depremzedelerimiz için kullanılacaktır. Bugün inşallah tüm zamanların rekorunu kıracak bir rakamla, milletimiz yüce gönüllülüğünü bir kez daha gösterecek. İlk başta Hazine ve Maliye Bakanlığı’mızdan 100 milyar lira destek verdik, bundan sonra da aynı şekilde konutların yapımı sırasında, bu destek devam edecektir. Bir yıl içinde bu konutları tamamlayacağız ve sahiplerine teslim edeceğiz.”

Haberin Devamı

Demirören Ailesi’nden 50 milyon lira yardım

Türkiye Tek Yürek

Demirören Holding Yönetim Kurulu Başkanı Yıldırım Demirören, yayında asrın felaketinde vefat eden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, ailelerine ise başsağlığı diledi. Demirören, “Yaralı vatandaşlarımıza da acil şifalar diliyorum. Ve inanıyorum ki ülkemiz tek yürek olarak birlik beraberlik içinde bu zor günleri muhakkak atlatacaktır. Biz, Demirören Holding ve Demirören Medya olarak ilk günden itibaren başta genel ihtiyaç maddeleri olmak üzere, elimizden geldiğince afet bölgesine malzemeler gönderdik, göndermeye de devam ediyoruz. Ayrıca deprem bölgesine 350 tane yaşam konteyneri göndermeye başladık. 1500’e yakın vatandaşımız burada kalacak. Bugüne kadar yaptığımız yardım tutarı 50 milyon lira civarındadır. Bugün de Demirören Ailesi olarak, rahmetli babam Erdoğan Demirören adına 50 milyon lira daha bağışlamak istiyoruz” dedi.

Haberin Devamı

‘Devlet, millet el ele’

Türkiye Tek Yürek

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, yolladığı mesajda, “Türkiye tek yürek, başımız sağ olsun, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Devlet, millet el ele... Bölgede canla başla çalışan yerli ve yabancı devlet kurumlarına teşekkür ediyoruz” dedi.

Haberin Devamı

Üç maaşını bağışladı

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar yayına telefonla bağlandı. Tatar, “Deprem dolayısıyla yüreğimiz parçalandı. 1000 koyteyner konut için bağışlar topluyoruz. Türk halkına geçmiş olsun diyorum. Adıyaman’da voleybol takımımız da enkaz altında kalmıştır. Birçok kaybımız var. Ben de üç maaşımı bağışlıyorum” dedi.

BAĞIŞLAR

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, kurum adına 30 milyar lira.
Ziraat Bankası Genel Müdürü Alpaslan Çakar, kurum adına 20 milyar lira.
VakıfBank Genel Müdürü Abdi Serdar Üstünsalih, kurum adına 12 milyar lira.
Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan, kurum adına 7 milyar lira.
Turkcell Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Aksu, kurum adına 3.5 milyar lira.
Mehmet Cengiz, Cengiz Holding Yönetim Kurulu olarak 3 milyar lira.
Baykar Teknoloji Genel Müdürü
Haluk Bayraktar 2 milyar lira.

Borsa İstanbul Grubu, 2 milyar lira.
Türk Telekom CEO’su Ümit Önal, AFAD’a 2 milyar lira. Grubun Güney Kore ortağı Kore Telekom’un da 15 milyon lira bağışladığını söyledi.
TMSF, 2 milyar lira.
Türkiye Sigorta ve Türkiye Hayat Emeklilik Genel Müdürü Atilla Benli 2 milyar lira.
Kalyon Holding Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Kalyoncu, 950 milyon lira.
Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Başkanlığı İsmail Demir, 3.6 milyar lira

THY Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Bolat, 2 milyar lira.
Zirve Holding, kampanyaya Turkuvaz Medya Grubu adına 700 milyon lira.
Ahlatcı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Ahlatcı, 150 milyon lira.
Esra Erol’a telefonla bağlanan ve ismini açıklamak istemeyen bir kişi, 50 milyon lira.
Mustafa Şentop, dört maaşını bağışladı.

Zorlu Holding CEO’su Ömer Yüngül, 30 milyon lira.
Artaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya, 20 milyon lira.
Filli Boya Genel Müdürü Tayfun Küçükoğlu, kurum adına 10 milyon 250 bin lira.
Memur-Sen Başkanı Ali Yalçın, 10 milyon lira.
Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, 10 milyon lira.
Dap Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, 10 milyon lira.
Süryani Cemaati Ruhani Lideri Yusuf Çetin 1 milyon 250 bin lira.
Gülle Tekstil sahibi İsmail Gülle, 1 milyon lira.
Bilfen Eğitim Kurumları, 1 milyon lira.
Yapımcı Emre Konuk, 1 milyon lira.

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, 200 bin lira.    
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bir maaşını bağışladı.
Ahmet Bulut, THY Yönetim Kurulu Başkanı 2 milyar lira.
Metin Özdemir, Ziraat Bankası Genel Müdürü, bölgede kaybettikleri üç çalışanları adına 1 milyar lira.
Ferit Şahenk, Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı 500 milyon lira. 
Cihan Kamer, kendi ve ailesi adına 300 milyon lira. 
BBP Genel Başkanı Mustafa Destici 500 bin lira.
Altur Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Abdurrahim Albayrak, 5 milyon lira bağışladı. İki ay önce vefat eden torunu Batuhan Bostancı adına ise 2 milyon lira.

Acun Ilıcalı, dört kızı için 4 milyon, kendi adına ise 1 milyon lira.
Eski başbakanlarımızdan Tansu Çiller, 1 milyon lira.
TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi 20 milyon lira.
Medipol Başakşehir Futbol Kulübü Başkanı Göksel Gümüşdağ 2 milyon lira.
Tahir Kıran, Kıran Holding Yönetim Kurulu Başkanı 20 milyon lira.
Edi Rama, Arnavutluk Başbakanı 20 milyon lira.
Osman Çelik, Vakıf Bank Katılım Genel Müdürü 1 milyar lira.
İlker Sırtkaya, Emlak Vakıf Katılım Genel Müdürü 1 milyar lira.

Ayrıca, ailelerinden karne hediyesi alan birçok öğrenci, paralarını kampanyaya bağışladı.