Geri Dön

Vaveyla Ne Demek? Vaveyla Koparmak TDK'ya Göre Nedir?

Vaveyla gündelik yaşamda nadir olsa da kullanılan ve Türkçe içerisinde bulunan sözcükler arasında yer almaktadır. Birçok vatandaş vaveyla kelimesinin tam olarak ne anlama geldiğini öğrenmek adına internet üzerinden araştırma gerçekleştiriyor. Peki, vaveyla ne demek? Vaveyla koparmak TDK'ya göre nedir? İşte detaylar.

Vaveyla Ne Demek? Vaveyla Koparmak TDK'ya Göre Nedir?

Vaveyla Arapça kökenli ve Türkçede yer alan kelimeler arasında yer alır. TDK’ya göre vaveyla kelimesinin anlamı ‘çığlık’ şeklinde yer almaktadır. Özellikle televizyonda ya da yazılı basında çok sık karşılaşılan kelimelerden biri olarak öne çıkıyor.

Vaveyla Kelimesinin Sözlük Anlamı Nedir?

Vaveyla kelimesinin sözlük anlamına bakıldığında karşımıza ‘çığlık’ sözcüğü çıkmaktadır. Özellikle edebi metinlerde ve pek çok kitapta sıkça kişinin karşısına çıkan kelimeler arasında bulunmaktadır. Bu anlam üzerinden tek başına ya da farklı cümlelerde Türkçe içerisinde kullanılabilir.

Aynı zamanda vaveyla koparmak da yine merak edilen kelime grupları arasında yer almaktadır. Bu kelimenin kökeninden yola çıkıldığında vaveyla koparmak ‘çığlık atmak’ şeklinde tabir edildiğini söylemek mümkün. Aynı zamanda ağıt koparmak ve benzeri gibi cümle grupları kapsamında da değerlendirilebilmektedir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Macron ile görüştüCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile video konferans aracılığıyla görüştü. Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmede, Türkiye-Fransa iş birliğinin çok ciddi bir potansiyeli olduğuna inandığını dile getirdi. Erdoğan, "Avrupa'dan Kafkaslara, Orta Doğu ve Afrika'ya uzanan geniş coğrafyada güvenlik, istikrar ve barış çabalarına önemli katkılar sağlayabiliriz" sözlerine yer verdi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet