Geri Dön
GündemVe 650 yıllık türbe yeni yerine yerleştirildi!

Ve 650 yıllık türbe yeni yerine yerleştirildi!

Tarihi Zeynel Bey Türbesi, 4 saat süren yolculuktan sonra yeni yerine taşındı. Hasankeyf içerisinde bulunan ve sabah saatlerinde Türkiye'de ilk kez kullanılan özel bir sistem ile taşınmasına başlanan Zeynel Bey Türbesi, yaklaşık 4 saat süren bir yolculuktan sonra konulacağı yeni yere ulaştı.

Ve 650 yıllık türbe yeni yerine yerleştirildi!

Çok sayıda vatandaşın da izlediği ve bu ana tanıklık ettiği taşınma işleminden sonra, taşınma işlemini yapan Türk ve Hollanda firması yetkilileri birbirlerine sarılarak bu anı kutladı. Türbenin yarından itibaren yeni yerine taşıma platformundan indirilerek yerleştirileceği belirtildi.

BAKAN EROĞLU: ZEYNEL BEY TÜRBESİ'YLE BİRLİKTE 8 TARİHİ ESER TAŞINACAK

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Hasankeyf'te Ilısu Barajı tamamlanınca su altında kalacak olan 550 yıllık Zeynel Bey Türbesi'nin taşınmasıyla ilgili "Pazartesi sabahı Başbakan'ımızın katılımıyla aktaracağız. Nihai yerine yerleştirme işlemleri, pazartesi günü yapılacak" dedi. Bakan Eroğlu, ayrıca Zeynel Bey Türbesi'nin dışında 7 tarihi eserin daha taşınacağını açıkladı.

Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu, 'lısu Barajı Kültürel Varlıkları Koruma ve Kurtarma Çalışmaları' kapsamında, Zeynel Bey Türbesi'nin taşınma işlemi dolayısıyla gerçekleştirilen programa Ankara'dan video konferansla bağlandı. Batman'ın Hasankeyf İlçesi'ndeki 650 yıllık Zeynel Bey Türbesi'nin yeni yerine taşınması için yürütülen nakil işlemi hakkında bilgi veren Eroğlu, "Zeynel Bey Türbesi'ni özellikle Artuklu Türkleri'nden kalan bu türbeyi taşımanın mutluluğunu yaşıyoruz. Muhteşem bir duygu. Yüreğim kıpır kıpır adeta. Sabah erkenden güneş doğarken, taşıma işlemleri başladı. Orada birtakım işlemler yapılacak. Pazartesi sabahı da Sayın Başbakan'ımıza da haber verdim eğer uygun görürse uygun bir yerde, Başbakan'ımızın katılımıyla aktaracağız. Nihai yerine yerleştirme işlemleri pazartesi günü yapılacak. Manzara, dünyaya ayrıca bir örnek. İstersek yaparız biz" diye konuştu.

"HASANKEYF'TEKİ BÜTÜN TARİHİ ESERLER HARAP OLMUŞ"

Hasankeyf'in ve bölgedeki tarihi eserlerin lısu Barajı'ndan etkileneceğini belirten Bakan Eroğlu, "Hasankeyf'e gittiğimde şunu gördüm. Hasankeyf'teki bütün tarihi eserler harap olmuş. Sahilde birtakım gecekondular yapılmış. Zeynel Bey Türbesi de neredeyse yıkılmak üzereydi. Şu anda, orada muhteşem bir ilçe doğuyor. Bu konuda gereken neyse alt yapısını, içme suyunu, mezarlığına, atık su arıtma tesislerine varıncaya kadar her şeyi planladık. Şu anda hızlı bir şekilde bitiyor. Önümüzdeki yılda her şey tamamlanacak. Şunu söyledim ben. Tarihi eserleri korumak için ne gerekiyorsa yapalım; çünkü bu baraj olmasaydı o tarihi eserleri korumak da mümkün değildi. Çok büyük bir yatırım gerekiyor" dedi.

"DAHA YUKARIDA, 2 KİLOMETRE UZAĞINA TAŞIYACAĞIZ"

Zeynel Bey Türbesi'nin taşınması için taşımayla alakalı dünyadaki bütün sistemlerin incelendiğini dile getiren Eroğlu, şunları söyledi: "Alt tarafta 30 cm yüksekliğinde bir betonarme inşa ederek, kaldırma temeli inşa ederek, ayrıca duvarların alt kısmında 28 adet kaldırma kirişi imalatı yapıldı. Ayrıca 90 cm yüksekliğinde alt germe uygulanarak, kaldırma plağı tamamlandı ve 44 adet kriko yerleştirildi. Neticede kaldırmak suretiyle çok özel hazırlanmış bir taşıma aracıyla uzaktan kontrolü muhteşem bir araç, bin 150 ton ağırlığı taşıyor. Daha yukarıda, 2 kilometre uzağına taşıyacağız. Bu ağırlığı taşıyacak bir yol yapmamız gerekiyordu. Yol inşaatı da mükemmel şekilde yapıldı. Bu şekilde taşımaya karar verdik"

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Görgü tanığı anlattı! Lise öğrencileri birbirine girdiZeytinburnu'nda okuldan çıkan lise öğrencisi iki grup arasında bıçaklı kavga çıktı. Olay yerine gelen polisi gören liseli öğrencilerin kaçmaya çalıştığı sırada, bıçaklanan bir genç koşarken yere yığıldı. O anlar, cep telefonu kamerasına yansıdı.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet
akıllı banner