Geri Dön
GündemYKS tercih sonuçları ne zaman açıklanır? ÖSYM tarihi duyurdu mu?

YKS tercih sonuçları ne zaman açıklanır? ÖSYM tarihi duyurdu mu?

YKS tercih sonuçları için heyecanlı bekleyiş devam ediyor. Binlerce adayı yakından ilgilendiren YKS tercih işlemleri bilindiği üzere 23-29 Temmuz tarihleri arasında ÖSYM tarafından alınmıştı. Peki YKS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak?

YKS tercih sonuçları ne zaman açıklanır? ÖSYM tarihi duyurdu mu?

YKS tercih sonuçları için heyecanlı bekleyiş devam ediyor. ÖSYM tarafından 23-29 Temmuz tarihleri arasında alınan tercihlerin ardından adaylar sonuçların açıklanacağı tarihi merak içinde beklmeye başladı. Binlerce adayı yakından ilgilendiren YKS tercih sonuçları için ÖSYM tarafından henüz net bir tarih verilmese de sonuçların bayramdan sonraki hafta içerisinde adaylara duyurulması bekleniyor.

YERLEŞTİRME SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

ÖSYM, yerleştirme sonuçlarını "https://sonuc.osym.gov.tr" internet adresinden duyuracak. Sonuç belgesi basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecek.

Yurt dışındaki üniversitelere yerleştirilen adaylar için, gerekli olduğunda veya adayın müracaatı halinde yerleştiği programı gösteren yazı verilecek.

Yerleştirme sonuçları için henüz tarih verilmedi. Kayıtların Ağustos ayı sonunda başlaması nedeniyle tercih sonuçlarının Ağustos'un ilk haftalarında açıklanması bekleniyor...

EK YERLEŞTİRME NASIL YAPILACAK?

Yükseköğretim programlarına kayıt işlemleri tamamlandıktan sonra boş kalan kontenjanlar üniversitelerce ÖSYM’ye bildirilecektir. Yükseköğretim programlarının 2019-YKS sonuçlarına göre yapılan genel yerleştirme sonunda boş kalan veya kaydolmama nedeniyle dolmayan kontenjanlarına ÖSYM tarafından merkezî olarak Ek Yerleştirme yapılacaktır.

Merkezî yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilen adaylar, ek yerleştirme için başvuramayacaktır. Ek Yerleştirmede; ön lisans ve lisans programlarına merkezî genel yerleştirmedeki en küçük puanlarının altında puanı olan aday yerleştirilmeyecektir. Kesin kayıt sonunda kontenjan açığı kalan programlara ön kayıtla öğrenci alınmayacaktır.

Ek yerleştirme tercih ücreti 20,00 TL olacaktır. Ek yerleştirme için tercih yapan adaylardan ek yerleştirme ücretini yatırmayanların ek yerleştirme için yapmış oldukları tercihler işleme alınmayacaktır. Şehit eşi, şehit çocuğu, gazi, gazi eşi ile gazi çocuklarından ek
yerleştirme ücreti alınmayacaktır.

ÜNİVERSİTE KAYITLARI NE ZAMAN?

YKS sonuçlarına göre bir programa kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri 19-23 Ağustos 2019 tarihleri arasında yapılacaktır. Elektronik kayıtlar ise 19-21 Ağustos 2019 tarihleri arasında yapılacaktır.

30 Temmuz koronavirüs tablosu belli oldu! İşte günlük vaka sayısı...Türkiye'nin günlük koronavirüs tablosu belli oldu. Türkiye'de son 24 saatte 256 bin 460 Kovid-19 testi yapıldı, 22 bin 83 kişinin testi pozitif çıktı, 69 kişi hayatını kaybetti. Kovid-19'la mücadele kapsamında son 24 saatte birinci, ikinci ve üçüncü doz toplam 1 milyon 424 bin 550 aşı uygulandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet