Güney Kutbu

Güney Kutbu

Son dakika güney kutbu haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan güney kutbu gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan güney kutbu haber sayfamızda...

Güney Kutbu

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 301 guney kutbu haberi bulunmuştur.
Burası dünyanın en soğuk 10 yeri
Burası dünyanın en soğuk 10 yeriIlıman bir hava çoğu insanın hayaliyken aşırı sıcak ve soğuklar dünyanın bir gerçeği. Özellikle kuzey ve güney kutup bölgelerine yaklaştıkça soğuk hava etkisini daha fazla hissettirirken gezegenimizin denize uzak bölgeleri de bu soğuktan payını almakta.
8.12.2020Tatil
NASAdan yeni karar 1 dolar ödeyecek
NASA'dan yeni karar! 1 dolar ödeyecekAmerika Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), Ay'dan toprak örneği alması için biriyle 1 dolar olmak üzere dört şirketle anlaştı.
4.12.2020Teknoloji
İngiltere, Pfizer-BioNTech aşısının Ocak ayında dağıtıma hazır olacağını açıkladı
İngiltere, Pfizer-BioNTech aşısının Ocak ayında dağıtıma hazır olacağını açıkladıİngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock, Pfizer ve BioNTech şirketlerinin ortak çalışması olan koronavirüs aşısının ülkeye Ocak ayı sonuna kadar kademeli olarak ulaşacağını duyurdu.
21.11.2020Dünya
2020 Sonbahar doodle müjdesi - 23 Eylül Sonbahar ekinoksu nedir, nasıl olur
2020 Sonbahar doodle müjdesi! - 23 Eylül Sonbahar ekinoksu nedir, nasıl olur?Sonbahar dönümü ile ilgili Google, bugün kullanıcılarına sürpriz bir doodle hazırladı. Önemli isim ve olayları sayfasına taşıması ile bilinen Google, bu kez de Sonbahar dönümünü doodle olarak paylaştı. Kuzey ve Güney Yarım Küre , güneş ışınları öğle vakti Ekvator’a 90°lik açı ile düşer. Gölge boyu Ekvator’da sıfırdır. Güneş ışınları bu tarihten itibaren Güney Yarım Küre’ye dik düşmeye başlar. Bu olaya sonbahar ekinoksu adı verilir
22.09.2020Gündem
Antartika Kıtası Ülkeleri Hangileridir Başkent İsimleri İle Birlikte Antartika Ülkeleri
Antartika Kıtası Ülkeleri Hangileridir? Başkent İsimleri İle Birlikte Antartika ÜlkeleriDünya üzerinde 7 tane kıta bulunmaktadır. Bulunan bu kıtaların üzerinde birçok ülke yer almaktadır. 7 kıtadan birisi ise Antarktika’dır. Antarktika kıtasının nerede olduğu ve üzerinde hangi ülkelerin yer aldığı pek çok kişi tarafından merak edilmektedir. Peki, Antarktika kıtası ülkeleri hangileridir? Başkent isimleri ile birlikte Antarktika ülkeleri nelerdir? Sizlere Antarktika kıtası ve ülkeleri hakkında bilgileri derledik.
16.07.2020Eğitim
Kuş Türleri Ve İsimleri Nelerdir Kuşların Çeşitleri İle Özellikleri
Kuş Türleri Ve İsimleri Nelerdir? Kuşların Çeşitleri İle ÖzellikleriKuşlar genel itibari ile tam evcilleşen hayvanlar değildir. Fakat evde besleyebileceğiniz birçok kuş türü de bulunmaktadır. Birçok kuş türü olması sebebiyle hepsinin adı ve özellikleri bilinmemektedir. Peki Kuş türleri ve isimleri nelerdir? Kuşların çeşitleri ile özellikleri nelerdir? Sizlere kuş türleri hakkında bilgileri ve evde besleyebileceğiniz kuşları detaylıca açıkladık.
11.07.2020Evcil Hayvan
Potansiyel Enerji Nedir, Çeşitleri Nelerdir
Potansiyel Enerji Nedir, Çeşitleri Nelerdir?Potansiyel enerji aynı zamanda mekanik enerji türlerinin temel yapı taşıdır. Doğada ve evrende birçok alanda görülen potansiyel enerjiyi incelemeye değer bir konudur. Birçok yerde bu kavramı duymuş olabilirsiniz. Fakat potansiyel enerjinin özelliklerine ve çeşitlerine dair daha detaylı bilgileri öğrenmek istemez misiniz? Sizler için potansiyel enerjiye dair bilgileri derledik.
8.07.2020Eğitim
Güney Kutbu’nda sıcaklık alarmı: Üç kat daha ısınıyor
Güney Kutbu’nda sıcaklık alarmı: Üç kat daha ısınıyorGüney Kutbu’nda sıcaklığın küresel ortalamaya göre üç kat daha fazla yükseldiği tespit edildi. Rekor kıran yüksek sıcaklıkların sera gazlarındaki artış ve tropik bölgelerdeki hava değişimlerinden kaynaklandığı belirtildi
1.07.2020Dünya
Güney Kutbunda sıcaklık küresel ortalamaya göre üç kat daha fazla artıyor
'Güney Kutbu'nda sıcaklık küresel ortalamaya göre üç kat daha fazla artıyor'Güney Kutbu'nda sıcaklığın küresel ortalamaya göre üç kat daha fazla yükseldiği tespit edildi.
30.06.2020Populer Bilim
Mıknatıs Nedir, Nerelerde Kullanılır Özellikleri Nelerdir
Mıknatıs Nedir, Nerelerde Kullanılır? Özellikleri Nelerdir?Mıknatısı sürekli olarak duymaktasınız ve günlük hayatınızda birçok alanda karşınıza çıkmaktadır. Mıknatıslar özellikleri bakımından insan hayatı içerisinde önemli bir yere sahiptir. Endüstriyel alanda da kullanımı oldukça fazladır. Mıknatısların tam olarak ne olduğunu ve kullanım alanlarının detaylarını öğrenebilirsiniz. Sizler için mıknatıs ile ilgili merak edilen konuları tüm detayları ile derledik.
25.06.2020Ekonomi
Antarktika en sıcak yazı yaşıyor
Antarktika en sıcak yazı yaşıyorDünyanın güney kutbu tarihte ölçülen en sıcak yaz mevsimini yaşıyor. Seymour adasında Brezilyalı bilim insanlarının yaptığı ölçümlerde ortaya korkutucu bir rakam çıktı. Hava sıcaklığının 20 dereceye çıktığı Antarktika'nın bu bölgesi, küresel ısınmanın geldiği dehşet verici noktayı da gösteriyor.
27.03.2020Tatil
Antarktika ve Arktik virüsten korunacak
Antarktika ve Arktik virüsten korunacakCorona virüsün yayılmasının önlenmesi için; Çin, Güney Kore, İtalya ve İran’dan aktarma yaparak kutuplara gitmek isteyenlerin gemilere alınmayacağı açıklandı.
18.03.2020Gündem
Antarktikada hava sıcaklığı ilk kez 20 derecenin üstüne çıktı
Antarktika'da hava sıcaklığı ilk kez 20 derecenin üstüne çıktıGüney Kutbu'nu çevreleyen kıtada hava sıcaklığı, yaz mevsiminde ilk kez 20.75 dereceye çıkarak rekor kırdı.
14.02.2020Dünya
Güney Kutbu için alarm
Güney Kutbu için alarmBir grup araştırmacının Antarktika'da yaptığı gezi korkunç gerçekleri ortaya çıkardı. Araştırma sonuçlarına göre başta penguenler olmak üzere Güney Kutbu'ndaki pek çok canlı türünün sayısında dramatik bir düşüş söz konusu.
11.02.2020Tatil
Arktika Türkiye’nin ilgisini bekliyor
Arktika Türkiye’nin ilgisini bekliyorGüney Kutbu’nda Türk üssü kurulması için Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın çalışmaları sürerken, Kuzey Kutbu’nun jeopolitik önemini vurgulamak için Arktik konferansı düzenlendi.
6.12.2019Gündem
Uzay aracı Aya inemedi, bilim insanlarını Modi teselli etti
Uzay aracı Ay'a inemedi, bilim insanlarını Modi teselli ettiHindistan'ın Ay'ın Güney Kutbu'na yakın bir bölgesine robotik uzay aracı indirme girişimi başarısızlıkla sonuçlandı. 'Chandrayaan-2 adlı uzay aracı ile bağlantı, yüzeye 2 kilometre kala koptu. Sonuç ile hüsrana uğrayan bilim insanlarını Başbakan Modi teselli etti.
11.09.2019Haberler
Uzay aracı Aya inemedi, bilim insanlarını Modi teselli etti
Uzay aracı Ay'a inemedi, bilim insanlarını Modi teselli ettiHindistan'ın Ay'ın Güney Kutbu'na yakın bir bölgesine robotik uzay aracı indirme girişimi başarısızlıkla sonuçlandı. 'Chandrayaan-2 adlı uzay aracı ile bağlantı, yüzeye 2 kilometre kala koptu. Sonuç ile hüsrana uğrayan bilim insanlarını Başbakan Modi teselli etti.
7.09.2019Dünya
‘İklim değişikliğinin izlerini takip ettik’
‘İklim değişikliğinin izlerini takip ettik’Kuzey Kutbu’na bilim seferi yapan ilk Türk bilim ekibi, küresel iklim değişikliğinden en fazla etkilenen bölgeyle ilgili deneyimlerini anlattı.
2.08.2019Gündem
İkinci Ay görevi başlıyor
İkinci Ay görevi başlıyorİlk denemeyi dakikalar kala durduran Hindistan, Chandrayaan-2 (Ay Gemisi) uzay aracını pazartesi günü fırlatacak.
18.07.2019Dünya
Ay yüzeyinde ilk kez su aranacak
Ay yüzeyinde ilk kez su aranacakHindistan, keşif uydusu ve gezginci araç modüllerini içeren "Chandrayaan-2" uzay aracını Ay'a fırlatacak - Gezginci robotik araç Pragyan, Ay'ın güney kutup bölgesinde ilk kez su arayacak.
16.07.2019Teknoloji
Bilim insanları ne olduğunu çözemiyor
Bilim insanları ne olduğunu çözemiyor!Bilim insanları Ay'ın yüzeyinin altında devasa bir kitle buldu, kitlenin boyutu Hawaii'nin beş katı! Metal kitlenin nasıl ortaya çıktığı çözülürse, evrenin tarihi değişebilir.
12.06.2019Dünya
Nevruz nedir, ne anlama gelir Nevruz Bayramı tarihçesi...
Nevruz nedir, ne anlama gelir? Nevruz Bayramı tarihçesi...Her yılın 21 Mart gününde kutlanan Nevruz, bugün de büyük bir coşkuyla kutlanıyor. Yurdumuzun dört bir yanında milyonlarca vatandaşımızın kutladığı Nevruz ile ilgili en çok merak edilen Nevruz nedir, ne anlama gelir ve ilk Nevruz ne zaman kutlandı gibi soruların cevaplarını sizler için derledik...
21.03.2019Gündem
2019 Nevruz Bayramı ne zaman Türklerde Nevruz kutlamaları...
2019 Nevruz Bayramı ne zaman? Türklerde Nevruz kutlamaları...Nevruz nedir? Nevruz Bayramı ne zaman kutlanır? 2010 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından Dünya Nevruz Bayramı olarak ilan edilen bu tarihte neler yapılır? İşte Nevruz'un tarihçesi ve Türklerde Nevruz kutlamaları...
18.03.2019Gündem
Yanıyor / Donuyor
Yanıyor / DonuyorGüney Kutbu’nda bulunması nedeniyle yaz aylarını yaşayan Avustralya “çöl sıcakları”nın etkisinde...
2.02.2019Dünya
Tamer Karadağlı Güney Kutbu’na gidecek
Tamer Karadağlı Güney Kutbu’na gidecekMotosiklete olan tutkusuyla da bilinen, Türk sinemasının yanı sıra birçok uluslararası projede rol alan Tamer Karadağlı, uzun süre sonra ilk söyleşisini Black and Orange dergisine verdi.
30.01.2019Cadde
Dünyada bunu yapan ilk Türk oldu
Dünyada bunu yapan ilk Türk oldu!Her insanın bir çocukluk hayali vardır. O hayali gerçekleştirenlerden biri Yunus Topal. Dünyanın iki ucuna, hem Kuzey hem de Güney Kutbu’na giden ilk Türk olan Topal, Milliyet’e ‘Yolculuktan bambaşka bir bakış açısıyla geri döndüm’ dedi.
21.01.2019Gündem
Antarktika’yı geçen ilk kadın olmak istiyor
Antarktika’yı geçen ilk kadın olmak istiyorGeçen ay, 1488 km yol yaparak Antarktika’yı tek başına geçmeyi başaran ilk insan olan Louis Rudd, bu haberi ilk seyahat lideri olan 4 çocuk annesi Wendy Searle’le paylaşmıştı. Şimdiye Searle, kıtayı tek başına geçen “ilk kadın” olarak aynı mesajı arkadaşına göndermeyi planladığını duyurdu.
14.01.2019Dünya
Astrofizikçiler, Dünya dışından gelen yüksek enerjili sinyal tespit etti
Astrofizikçiler, Dünya dışından gelen yüksek enerjili sinyal tespit ettiRusya Ulusal Nükleer Araştırmalar Üniversitesi'nden (MEPhI) bilim insanları dahil olmak üzere uluslararası araştırmacılardan oluşan bir ekip, Fermi Gama ışını Uzay Teleskobu'nun elde ettiği verileri incelerken yüksek enerjili galaksi fotonlarından gelen bir sinyal belirledi.
7.12.2018Populer Bilim
Dikdörtgen buz kütlesi dünyanın gündeminde
Dikdörtgen buz kütlesi dünyanın gündemindeAntarktika'da objektiflere yansıyan bu buz kütlesi, şekliyle dünyanın gündemine girmeyi başardı. Kusursuza yakın bir dikdörtgeni andıran buzula ait görseli NASA paylaştı.
25.10.2018Tatil
Kızıl Gezegen Mars Dünyaya en yakın konuma geliyor 15 yıl sonra bir ilk...
Kızıl Gezegen Mars Dünya'ya en yakın konuma geliyor! 15 yıl sonra bir ilk...Dünya ve Mars, 2003'ten sonra ilk kez birbirlerine en yakın yörünge konumlarına gelmiş olacak. Kızıl Gezegen ve Dünya'nın birbirine en çok yaklaşacağı gün 31 Temmuz 2018'de gözlenecek.
25.07.2018Gündem
Meclis’e giren Saadetli vekil sayısı 2’ye düştü
Meclis’e giren Saadetli vekil sayısı 2’ye düştüMillet İttifakı kapsamında CHP listelerinden seçime giren Saadet Partili altı adaydan üçü milletvekili seçildi. Ancak, yurt dışında kullanılan oyların Türkiye geneline yansıtılması sonucu bu sayının ikiye düştüğü ortaya çıktı.
26.06.2018Siyaset
Son dakika... Putin dünyayı salladı Her yeri vurabilen Sarmat 2020de hazır
Son dakika... Putin dünyayı salladı! Her yeri vurabilen Sarmat 2020'de hazırRusya liderinin üç ay önce dünyaya ilan ettiği yeni kıtalararası füze, iki yıl sonra Rus ordusunun envanterine giriyor.
7.06.2018Dünya
Son dakika... Putin dünyayı salladı Her yeri vurabilen Sarmat 2020de hazır
Son dakika... Putin dünyayı salladı! Her yeri vurabilen Sarmat 2020'de hazırRusya liderinin üç ay önce dünyaya ilan ettiği yeni kıtalararası füze, iki yıl sonra Rus ordusunun envanterine giriyor.
7.06.2018Dünya
Küresel ısınma Antarktikayı tehdit ediyor
Küresel ısınma Antarktika'yı tehdit ediyorKürsel ısınma, dünyanın geleceği için en önemli tehditlerden biri. Araştırmacılar haricinde insanların yaşamadığı tek kıta olan Antarktika da bu açıdan en büyük tehdidi yaşayan yerlerin başında geliyor. Daniel Beltra, kıtada tehlikedeki doğal yaşamı yerinde fotoğraflayıp gözler önüne serdi.
28.05.2018Tatil
En güneydeki kent Ushuaia
En güneydeki kent UshuaiaUshuaia, insan yerleşiminin bulunduğu dünyadaki en güney nokta. Arjantin'in Patagonya bölgesinde yer alan Ushuaia, bu özelliği nedeniyle gezginlerin ve fotoğrafçıların akınına uğruyor.
22.05.2018Tatil
Stephen Hawking, Big Bangden önce neyin var olduğunu açıkladı
Stephen Hawking, Big Bang'den önce neyin var olduğunu açıkladıYaklaşık 13.7 milyar yıldır varlığını sürdüren evrenimize Big Bang'den önce ne oldu? Stephen Hawking, yaklaşık 13.7 milyar yıl önce oluştuğu bilinen evrenimizin öncesinde ne olduğunu açıkladı.
5.03.2018Populer Bilim
Son dakika: İşte Rusyanın altı yeni silahı Putin duyurdu...
Son dakika: İşte Rusya'nın altı yeni silahı! Putin duyurdu...Rus liderin dünyaya tanıttığı silahlar arasında sınırsız menzilli nükleer enerji güdümlü füze, Avangard hipersonik kanatlı planörlü stratejik füze sistemi ve Kinzhal havadan atılan hipersonik füzeler ve lazer silahları öne çıkıyor. ABD'nin Rusya etrafında kurduğu küresel füze savunma sistemine yanıt için yeni silahların geliştirildiğini belirten Putin, video sunumunun ardından "Anlayabileceğiniz gibi, dünyada hiç kimse henüz böyle bir şeye sahip değil" dedi.
2.03.2018Dünya
Son dakika: İşte Rusyanın altı yeni silahı Putin duyurdu...
Son dakika: İşte Rusya'nın altı yeni silahı! Putin duyurdu...Rus liderin dünyaya tanıttığı silahlar arasında sınırsız menzilli nükleer enerji güdümlü füze, Avangard hipersonik kanatlı planörlü stratejik füze sistemi ve Kinzhal havadan atılan hipersonik füzeler ve lazer silahları öne çıkıyor. ABD'nin Rusya etrafında kurduğu küresel füze savunma sistemine yanıt için yeni silahların geliştirildiğini belirten Putin, video sunumunun ardından "Anlayabileceğiniz gibi, dünyada hiç kimse henüz böyle bir şeye sahip değil" dedi.
2.03.2018Dünya
Antarktika  elçisi oldu
Antarktika elçisi olduGreenpeace’in Antarktika’da dünyanın en büyük koruma alanının oluşturulması için gemiyle çıktığı sefere katılan ünlü oyuncu Bardem, ilk defa Twitter ve Instagram hesabı açarak kampanyaya destek verdi
25.01.2018Gündem
17 bin kara ve deniz canlısı İstanbul Akvaryumda
17 bin kara ve deniz canlısı İstanbul Akvaryum'da22 Ocak itibariyle okula kısa bir mola verecek olan çocukları İstanbul Akvaryum’da Türkiye’nin ilk kutup penguenleri ve birbirinden ilginç 17 bin kara ve deniz canlısı ile birlikte keyifli bir tatil bekliyor.
15.01.2018Kültür Sanat
Üşümenize değecek soğuk rotalar
Üşümenize değecek soğuk rotalarTatil denince akla genelde deniz, kum, güneş üçlüsü geliyor. Buna bir de kültürel gezileri de eklemek mümkün. Peki ya kat kat giyinmenize rağmen donacağınız rotalar? İşte üşümenize değecek güzellikteki soğuk rotalar...
9.11.2017Tatil
7. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali başlıyor
7. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali başlıyorİstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi tarafından düzenlenen 7. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali bu yıl 3-9 Kasım 2017 tarihleri arasında ‘Adalet’ ana temasıyla yapılacak.
27.10.2017Kültür Sanat
Antartikadan dev buz kütlesi koptu
Antartika'dan dev buz kütlesi koptuAntartika'da devasa büyüklükteki bir buz kütlesi anakaradan koptu. Üstelik bu sefer kopan buz kütlesinin büyüklüğü Hollanda kadar.
13.10.2017Tatil
2100de bizi nasıl bir dünya bekliyor
2100'de bizi nasıl bir dünya bekliyor?2100 yılında bizi nasıl bir dünya bekliyor? Uzmanlar bugünkü dünyadan epey farklı bir geleceğin bizi beklediği konusunda hemfikir.
13.10.2017Tatil
Gemilerin korkulu rüyası... Paristen 60 kat büyük
Gemilerin korkulu rüyası... Paris'ten 60 kat büyük!Antarktika’dan temmuzda kopan, Paris’in yaklaşık 60 katı büyüklüğündeki dev A68 buzulu gemiciler için büyük tehlike oluşturuyor
4.10.2017Dünya
Sonbahar ekinoksu nedir Sonbahar ekinoksu 2017 Google tarafından doodle oldu
Sonbahar ekinoksu nedir? Sonbahar ekinoksu 2017 Google tarafından doodle olduSonbahar ekinoksu nedir? Ünlü isim ve olayları sayfasına taşıyan dünyaca ünlü arama motoru Sonbahar ekinoksu 2017'yi sayfasına doodle olarak taşıdı. 23 Eylül itibariyle gerçekleşecek olan Sonbahar ekinoksu ile birlikte güneş ışınları 90 derecelik açıyla Güney Yarım Küre'ye gelmeye başlayacak.
22.09.2017Gündem

Yazar Sonuçları

Ece KoparalMilliyet Yazarı
Dünyanın sonu ve ötesi: Antarktika23 farklı milletten 110 kişi, Plancius’un güvertesinde Ushuaia ile vedalaşıyoruz...
10.02.2020
Didem Özel TümerMilliyet Yazarı
Ay kâşiflerinden Türkiye’ye selamDünyanın en ucuz uzay programı yürütücüsü Hintli bilim insanları Türkiye’ye iş birliği teklif ediyor...
7.09.2019Siyaset
Yaman TörünerMilliyet Yazarı
ANTARKTİKA VE DEPREMLERGüney Kutbu’nun yer aldığı Antarktika’nın donmuş buzullarının altında, tropikal bitkilerin fosilleri ve kömür yatakları bulundu...
26.08.2018Ekonomi
Cüneyt SadıçMilliyet Yazarı
Ekimde masalsı gezilerSonbahar, altın rengiyle kaplar Kuzey yarımküreyi...
9.10.2017Cadde

Benzer Haber Etiketleri

Güney KutbuAntarktikaayABDhindistan

Güney Kutbu ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.