Güney Kutbu

Güney Kutbu

Son dakika güney kutbu haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan güney kutbu gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan güney kutbu haber sayfamızda...

Güney Kutbu

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 278 guney kutbu haberi bulunmuştur.
Burası dünyanın en soğuk 10 yeri
Burası dünyanın en soğuk 10 yeri Ilıman bir hava çoğu insanın hayaliyken aşırı sıcak ve soğuklar dünyanın bir gerçeği. Özellikle kuzey ve güney kutup bölgelerine yaklaştıkça soğuk hava etkisini daha fazla hissettirirken gezegenimizin denize uzak bölgeleri de bu soğuktan payını almakta.
19.09.2021Tatil
Dünyanın en büyük çölü Sahra bir zamanlar ormanmış
Dünyanın en büyük çölü Sahra bir zamanlar ormanmışDünyamız son veriler ışığında 4.5 milyar yaşında. Tüm kıtaların birbirine yapışık olduğu ve süper kıta olarak da anılan Pangea'dan milyonlarca yıl sonra mavi gezegen en nihayetinde bugünkü halini aldı. Bu esnada da sayısız canlı türü ve farklı iklimsel değişimler dünya tarihinden gelip geçti. Peki uçsuz bucaksız okyanuslar, ormanlar, çöller bir zamanlar nasıldı? Bilim insanları uzun süredir bu sorulara cevap arıyor. Dünyanın en büyük çölü Sahra üzerine yapılan araştırmalar ezberleri bozacak nitelikte. Uçsuz bucaksız Sahra Çölü bir zamanlar ormanlarla kaplıymış.
31.08.2021Tatil
Son dakika! Yeni Zelanda açıklarında şiddetli deprem
Son dakika! Yeni Zelanda açıklarında şiddetli depremGelen bir son dakika haberine göre; Yeni Zelanda açıklarında 7.3 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Pasifik Deprem Kuşağı'nda oluşan deprem, 10 kilometre derinlikte gerçekleşti.
4.03.2021Dünya
NASA'dan yeni karar! 1 dolar ödeyecek
NASA'dan yeni karar! 1 dolar ödeyecekAmerika Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), Ay'dan toprak örneği alması için biriyle 1 dolar olmak üzere dört şirketle anlaştı.
4.12.2020Teknoloji
İngiltere, Pfizer-BioNTech aşısının Ocak ayında dağıtıma hazır olacağını açıkladı
İngiltere, Pfizer-BioNTech aşısının Ocak ayında dağıtıma hazır olacağını açıkladıİngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock, Pfizer ve BioNTech şirketlerinin ortak çalışması olan koronavirüs aşısının ülkeye Ocak ayı sonuna kadar kademeli olarak ulaşacağını duyurdu.
21.11.2020Dünya
2020 Sonbahar doodle müjdesi! - 23 Eylül Sonbahar ekinoksu nedir, nasıl olur?
2020 Sonbahar doodle müjdesi! - 23 Eylül Sonbahar ekinoksu nedir, nasıl olur?Sonbahar dönümü ile ilgili Google, bugün kullanıcılarına sürpriz bir doodle hazırladı. Önemli isim ve olayları sayfasına taşıması ile bilinen Google, bu kez de Sonbahar dönümünü doodle olarak paylaştı. Kuzey ve Güney Yarım Küre , güneş ışınları öğle vakti Ekvator’a 90°lik açı ile düşer. Gölge boyu Ekvator’da sıfırdır. Güneş ışınları bu tarihten itibaren Güney Yarım Küre’ye dik düşmeye başlar. Bu olaya sonbahar ekinoksu adı verilir
22.09.2020Gündem
Antartika Kıtası Ülkeleri Hangileridir? Başkent İsimleri İle Birlikte Antartika Ülkeleri
Antartika Kıtası Ülkeleri Hangileridir? Başkent İsimleri İle Birlikte Antartika ÜlkeleriDünya üzerinde 7 tane kıta bulunmaktadır. Bulunan bu kıtaların üzerinde birçok ülke yer almaktadır. 7 kıtadan birisi ise Antarktika’dır. Antarktika kıtasının nerede olduğu ve üzerinde hangi ülkelerin yer aldığı pek çok kişi tarafından merak edilmektedir. Peki, Antarktika kıtası ülkeleri hangileridir? Başkent isimleri ile birlikte Antarktika ülkeleri nelerdir? Sizlere Antarktika kıtası ve ülkeleri hakkında bilgileri derledik.
16.07.2020Eğitim
Kuş Türleri Ve İsimleri Nelerdir? Kuşların Çeşitleri İle Özellikleri
Kuş Türleri Ve İsimleri Nelerdir? Kuşların Çeşitleri İle ÖzellikleriKuşlar genel itibari ile tam evcilleşen hayvanlar değildir. Fakat evde besleyebileceğiniz birçok kuş türü de bulunmaktadır. Birçok kuş türü olması sebebiyle hepsinin adı ve özellikleri bilinmemektedir. Peki Kuş türleri ve isimleri nelerdir? Kuşların çeşitleri ile özellikleri nelerdir? Sizlere kuş türleri hakkında bilgileri ve evde besleyebileceğiniz kuşları detaylıca açıkladık.
11.07.2020Evcil Hayvan
Potansiyel Enerji Nedir, Çeşitleri Nelerdir?
Potansiyel Enerji Nedir, Çeşitleri Nelerdir?Potansiyel enerji aynı zamanda mekanik enerji türlerinin temel yapı taşıdır. Doğada ve evrende birçok alanda görülen potansiyel enerjiyi incelemeye değer bir konudur. Birçok yerde bu kavramı duymuş olabilirsiniz. Fakat potansiyel enerjinin özelliklerine ve çeşitlerine dair daha detaylı bilgileri öğrenmek istemez misiniz? Sizler için potansiyel enerjiye dair bilgileri derledik.
8.07.2020Eğitim
Güney Kutbu’nda sıcaklık alarmı: Üç kat daha ısınıyor
Güney Kutbu’nda sıcaklık alarmı: Üç kat daha ısınıyorGüney Kutbu’nda sıcaklığın küresel ortalamaya göre üç kat daha fazla yükseldiği tespit edildi. Rekor kıran yüksek sıcaklıkların sera gazlarındaki artış ve tropik bölgelerdeki hava değişimlerinden kaynaklandığı belirtildi
1.07.2020Dünya
'Güney Kutbu'nda sıcaklık küresel ortalamaya göre üç kat daha fazla artıyor'
'Güney Kutbu'nda sıcaklık küresel ortalamaya göre üç kat daha fazla artıyor'Güney Kutbu'nda sıcaklığın küresel ortalamaya göre üç kat daha fazla yükseldiği tespit edildi.
30.06.2020Populer Bilim
Mıknatıs Nedir, Nerelerde Kullanılır? Özellikleri Nelerdir?
Mıknatıs Nedir, Nerelerde Kullanılır? Özellikleri Nelerdir?Mıknatısı sürekli olarak duymaktasınız ve günlük hayatınızda birçok alanda karşınıza çıkmaktadır. Mıknatıslar özellikleri bakımından insan hayatı içerisinde önemli bir yere sahiptir. Endüstriyel alanda da kullanımı oldukça fazladır. Mıknatısların tam olarak ne olduğunu ve kullanım alanlarının detaylarını öğrenebilirsiniz. Sizler için mıknatıs ile ilgili merak edilen konuları tüm detayları ile derledik.
25.06.2020Ekonomi
Antarktika en sıcak yazı yaşıyor
Antarktika en sıcak yazı yaşıyorDünyanın güney kutbu tarihte ölçülen en sıcak yaz mevsimini yaşıyor. Seymour adasında Brezilyalı bilim insanlarının yaptığı ölçümlerde ortaya korkutucu bir rakam çıktı. Hava sıcaklığının 20 dereceye çıktığı Antarktika'nın bu bölgesi, küresel ısınmanın geldiği dehşet verici noktayı da gösteriyor.
27.03.2020Tatil
Antarktika ve Arktik virüsten korunacak
Antarktika ve Arktik virüsten korunacakCorona virüsün yayılmasının önlenmesi için; Çin, Güney Kore, İtalya ve İran’dan aktarma yaparak kutuplara gitmek isteyenlerin gemilere alınmayacağı açıklandı.
18.03.2020Gündem
Antarktika'da hava sıcaklığı ilk kez 20 derecenin üstüne çıktı
Antarktika'da hava sıcaklığı ilk kez 20 derecenin üstüne çıktıGüney Kutbu'nu çevreleyen kıtada hava sıcaklığı, yaz mevsiminde ilk kez 20.75 dereceye çıkarak rekor kırdı.
14.02.2020Dünya
Güney Kutbu için alarm
Güney Kutbu için alarmBir grup araştırmacının Antarktika'da yaptığı gezi korkunç gerçekleri ortaya çıkardı. Araştırma sonuçlarına göre başta penguenler olmak üzere Güney Kutbu'ndaki pek çok canlı türünün sayısında dramatik bir düşüş söz konusu.
11.02.2020Tatil
Arktika Türkiye’nin ilgisini bekliyor
Arktika Türkiye’nin ilgisini bekliyorGüney Kutbu’nda Türk üssü kurulması için Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın çalışmaları sürerken, Kuzey Kutbu’nun jeopolitik önemini vurgulamak için Arktik konferansı düzenlendi.
6.12.2019Gündem
Uzay aracı Ay'a inemedi, bilim insanlarını Modi teselli etti
Uzay aracı Ay'a inemedi, bilim insanlarını Modi teselli ettiHindistan'ın Ay'ın Güney Kutbu'na yakın bir bölgesine robotik uzay aracı indirme girişimi başarısızlıkla sonuçlandı. 'Chandrayaan-2 adlı uzay aracı ile bağlantı, yüzeye 2 kilometre kala koptu. Sonuç ile hüsrana uğrayan bilim insanlarını Başbakan Modi teselli etti.
11.09.2019Haberler
Uzay aracı Ay'a inemedi, bilim insanlarını Modi teselli etti
Uzay aracı Ay'a inemedi, bilim insanlarını Modi teselli ettiHindistan'ın Ay'ın Güney Kutbu'na yakın bir bölgesine robotik uzay aracı indirme girişimi başarısızlıkla sonuçlandı. 'Chandrayaan-2 adlı uzay aracı ile bağlantı, yüzeye 2 kilometre kala koptu. Sonuç ile hüsrana uğrayan bilim insanlarını Başbakan Modi teselli etti.
7.09.2019Dünya
‘İklim değişikliğinin izlerini takip ettik’
‘İklim değişikliğinin izlerini takip ettik’Kuzey Kutbu’na bilim seferi yapan ilk Türk bilim ekibi, küresel iklim değişikliğinden en fazla etkilenen bölgeyle ilgili deneyimlerini anlattı.
2.08.2019Gündem
İkinci Ay görevi başlıyor
İkinci Ay görevi başlıyorİlk denemeyi dakikalar kala durduran Hindistan, Chandrayaan-2 (Ay Gemisi) uzay aracını pazartesi günü fırlatacak.
18.07.2019Dünya
Ay yüzeyinde ilk kez su aranacak
Ay yüzeyinde ilk kez su aranacakHindistan, keşif uydusu ve gezginci araç modüllerini içeren "Chandrayaan-2" uzay aracını Ay'a fırlatacak - Gezginci robotik araç Pragyan, Ay'ın güney kutup bölgesinde ilk kez su arayacak.
16.07.2019Teknoloji
Bilim insanları ne olduğunu çözemiyor!
Bilim insanları ne olduğunu çözemiyor!Bilim insanları Ay'ın yüzeyinin altında devasa bir kitle buldu, kitlenin boyutu Hawaii'nin beş katı! Metal kitlenin nasıl ortaya çıktığı çözülürse, evrenin tarihi değişebilir.
12.06.2019Dünya
Nevruz nedir, ne anlama gelir? Nevruz Bayramı tarihçesi...
Nevruz nedir, ne anlama gelir? Nevruz Bayramı tarihçesi...Her yılın 21 Mart gününde kutlanan Nevruz, bugün de büyük bir coşkuyla kutlanıyor. Yurdumuzun dört bir yanında milyonlarca vatandaşımızın kutladığı Nevruz ile ilgili en çok merak edilen Nevruz nedir, ne anlama gelir ve ilk Nevruz ne zaman kutlandı gibi soruların cevaplarını sizler için derledik...
21.03.2019Gündem
2019 Nevruz Bayramı ne zaman? Türklerde Nevruz kutlamaları...
2019 Nevruz Bayramı ne zaman? Türklerde Nevruz kutlamaları...Nevruz nedir? Nevruz Bayramı ne zaman kutlanır? 2010 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından Dünya Nevruz Bayramı olarak ilan edilen bu tarihte neler yapılır? İşte Nevruz'un tarihçesi ve Türklerde Nevruz kutlamaları...
18.03.2019Gündem

Benzer Haber Etiketleri

Güney KutbuAntarktikaayhindistanküresel ısınma

Güney Kutbu ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.