Güney Kutbu

Güney Kutbu

Son dakika güney kutbu haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan güney kutbu gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan güney kutbu haber sayfamızda...

Güney Kutbu

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 329 güney kutbu haberi bulunmuştur.
Dünya eriyor!
Dünya eriyor! Antarktika’daki deniz buzu üst üste üçüncü yılda en düşük seviyeye indi. Kıtanın etrafındaki yüzen buzun alanının 2 milyon kilometrekarenin altına düştüğü belirlendi.
26.02.2024 Dünya
2023'e damga vuran uzay araştırmaları
2023'e damga vuran uzay araştırmaları Dünyanın önde gelen uzay ajansları, gezegenimizi ve güneş sistemini daha iyi tanıyabilmek, temel sorulara yanıt bulabilmek için karmaşık ve zorlu uzay seyahatleri gerçekleştirdi.
29.12.2023 Dünya
‘Antarktika uyanıyor dünya da uyansın’
‘Antarktika uyanıyor dünya da uyansın’ Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı (COP 28), 30 Kasım - 12 Aralık tarihleri arasında Dubai’de düzenlenecek.
26.11.2023 Dünya
Antarktika’da buzda rekor düzeyde erime
Antarktika’da buzda rekor düzeyde erime ABD Ulusal Kar ve Buz Veri Merkezi (NSIDC), uydu görüntülerinin Antarktika çevresindeki deniz buzu seviyesinin mevsimsel olarak rekor düşük seviyeye gerilediğini gösterdiğini açıkladı.
27.09.2023 Dünya
Antarktika'daki deniz buzu seviyesi mevsimsel olarak 'rekor düşük seviyede'
Antarktika'daki deniz buzu seviyesi mevsimsel olarak 'rekor düşük seviyede' ABD Ulusal Kar ve Buz Veri Merkezi (NSIDC), uydu görüntülerinin Antarktika çevresindeki deniz buzu seviyesinin mevsimsel olarak rekor düşük seviyeye gerilediğini gösterdiğini açıkladı.
26.09.2023 Dünya
Japonya uzaya X-ışını teleskobu gönderdi! Evrenin kökeni araştırılacak
Japonya uzaya X-ışını teleskobu gönderdi! Evrenin kökeni araştırılacak Fırlatmadan on üç dakika sonra, galaksilerin hızını ve yapısını inceleyecek olan X-Ray Görüntüleme ve Spektroskopi Misyonu (XRISM) isimli uydu Dünya etrafındaki yörüngeye yerleştirildi.
7.09.2023 Dünya
Hindistan, Güneş'i araştırma amaçlı yeni uzay misyonunu başarıyla başlattı!
Hindistan, Güneş'i araştırma amaçlı yeni uzay misyonunu başarıyla başlattı! Hindistan, Ay'ın güney kutbu yakınlarına uzay aracı indiren ilk ülke olarak tarihe geçtikten birkaç gün sonra, Güneş'i araştırma amaçlı ilk gözlem misyonunu başlattı.
2.09.2023 Dünya
Hindistan, Güneş'le ilgili araştırma yapmak için yeni bir uzay misyonu başlatıyor
Hindistan, Güneş'le ilgili araştırma yapmak için yeni bir uzay misyonu başlatıyor Hindistan geçtiğimiz hafta Ay'ın güney kutbu yakınlarına başarıyla uzay aracı indiren ilk ülke oldu. İki gün sonra da Güneş'e doğru yola çıkmaya hazırlanıyor.
31.08.2023 Dünya
Tarihi an! Göz bebeği Ay'ın güney kutbuna indi
Tarihi an! Göz bebeği Ay'ın güney kutbuna indi Hindistan'ın 14 Temmuz'da fırlattığı Chandrayaan 3 (Göz bebeği) Ay'ın güney kutbuna başarılı bir şekilde indi. Hindistan tarihte ilk kez güney kutbuna iniş yapan ülke olurken Ay'a iniş gerçekleştiren dördüncü ülke olarak kayıtlara geçti.
23.08.2023 Dünya
Hindistan bugün Ay'ın güneyine iniş yapan ilk ülke olmaya hazırlanıyor
Hindistan bugün Ay'ın güneyine iniş yapan ilk ülke olmaya hazırlanıyor Hindistan bugün Ay'a inmeyi planlayan Chandrayaan-3 isimli misyonuyla tarih yazmaya hazırlanıyor.
23.08.2023 Dünya
Yangını büyüten ‘fön’ rüzgârları
Yangını büyüten ‘fön’ rüzgârları Fön, bir başka ifadeyle “saç kurutma makinesi rüzgârı” denilen bir rüzgâr türü var. Bir dağ yamacından aşağıya doğru esen, önüne çıkan her şeyi kavuran sıcak, kuru bir rüzgâr bu. Hava sıcaklığını aniden yükseltecek kadar da güçlü. BBC’nin haberine göre, şimdi tekrar gündeme gelmesinin nedeni ise bu yıl birçok ülkede çıkan orman yangınlarında payı olması.
22.08.2023 Dünya
Rus bilim adamları yaptı! Antarktika üretimi karpuz
Rus bilim adamları yaptı! Antarktika üretimi karpuz Rus bilim adamları, dünyanın en soğuk noktası olarak bilinen Antarktika’da karpuz yetiştirmeyi başardığını duyurdu
3.08.2023 Dünya
Ay'a yolculuk: NASA yeni kıyafetleri tanıttı, tanesi 4 milyar lira
Ay'a yolculuk: NASA yeni kıyafetleri tanıttı, tanesi 4 milyar lira Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Ay'a yeniden yapılacak insanlı yolculuk için tasarlanan uzay kıyafetini görücüye çıkardı. Yeni tasarım astronotların Ay yüzeyinde yapacakları bilimsel deneylerde onlara yardımcı olacak ve hareket kabiliyetlerini artıracak özellikler barındırıyor.
16.03.2023 Dünya
Çığır açan çalışma! Bilim insanları evrendeki her şeyin haritasını çıkardı
Çığır açan çalışma! Bilim insanları evrendeki her şeyin haritasını çıkardı Bilim insanları evrendeki tüm maddenin hassas bir haritasını çıkardı. Söz konusu harita kısa sürede bilim dünyasında ses getirdi.
2.02.2023 Dünya
Brezilyalı ultra maraton koşucusu Fernanda Maciel'den dünya rekoru
Brezilyalı ultra maraton koşucusu Fernanda Maciel'den dünya rekoru Ultra maraton koşucusu Brezilyalı Fernanda Maciel, 4892 metre yüksekliği ile "Yedi Zirveler" kategorisinde yer alan ve Antarktika'nın en yüksek dağı olan Vinson Dağı'na 6 saat 40 dakika gibi rekor bir sürede tırmandı. Red Bull sporcusu Maciel, bu tırmanışla dünya rekorunun sahibi oldu.
26.01.2023 Diğer
Putin: Ukrayna, silahlı insansız hava araçlarının önemini gösterdi
Putin: Ukrayna, silahlı insansız hava araçlarının önemini gösterdi Suriye'de edindikleri askeri tecrübeyi Ukrayna'da kullanmaları gerektiğini belirten Rusya lideri, nükleer güçlerini muharebeye hazır hale getirmeye devam edeceklerini söyledi. Putin ayrıca, Rus donanmasının birkaç hafta içerisinde yeni bir hipersonik füzeye sahip olacağını açıkladı.
21.12.2022 Dünya
Togg kış testleri Arjantin’de yapıldı
Togg kış testleri Arjantin’de yapıldı İlk otomobili 2023’ün ilk çeyreğinde banttan indirmeyi planlayan Togg, zorlu kış şartlarının devam ettiği Arjantin’da gerçekleştirdiği kış testinin başarıyla tamamladığını bildirdi. Test aracını Arjantin’e, Türk Hava Yolları’nın hava kargo markası Turkish Cargo taşıdı. Aracın taşınması operasyonu kısa bir filmle duyuruldu.
16.09.2022 Ekonomi
TOGG dünyanın dört bir ucunda! Heyecanlandıran paylaşım
TOGG dünyanın dört bir ucunda! Heyecanlandıran paylaşım Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) resmi Twitter hesabı üzerinden yaptığı bir paylaşımla dikkatleri üzerine toplamaya devam ediyor.
14.09.2022 Haberler
TOGG dünyanın öbür ucunda! Heyecanlandıran paylaşım
TOGG dünyanın öbür ucunda! Heyecanlandıran paylaşım Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) resmi Twitter hesabı üzerinden yaptığı bir paylaşımla dikkatleri üzerine toplamaya devam ediyor.
14.09.2022 Ekonomi
NASA, Artemis III için 13 aday iniş bölgesini açıkladı
NASA, Artemis III için 13 aday iniş bölgesini açıkladı Her şey yolunda giderse, birkaç yıl içinde insanlar yarım yüzyıldan sonra ilk kez Ay'a dönecekler. NASA, Aralık 2024'e kadar Ay'ın güney kutbuna insan ekipleri göndermeye hazırlanırken , büyük sorulardan biri şuydu: Bu astronotlar tam olarak nereye inecek? Uzay ajansı bu soruya yanıt verdi.
22.08.2022 Dünya
Dünyanın en büyük çölü Sahra bir zamanlar ormanmış
Dünyanın en büyük çölü Sahra bir zamanlar ormanmış Dünyamız son veriler ışığında 4.5 milyar yaşında. Tüm kıtaların birbirine yapışık olduğu ve süper kıta olarak da anılan Pangea'dan milyonlarca yıl sonra mavi gezegen en nihayetinde bugünkü halini aldı. Bu esnada da sayısız canlı türü ve farklı iklimsel değişimler dünya tarihinden gelip geçti. Peki uçsuz bucaksız okyanuslar, ormanlar, çöller bir zamanlar nasıldı? Bilim insanları uzun süredir bu sorulara cevap arıyor. Dünyanın en büyük çölü Sahra üzerine yapılan araştırmalar ezberleri bozacak nitelikte. Uçsuz bucaksız Sahra Çölü bir zamanlar ormanlarla kaplıymış.
16.08.2022 Tatil
NASA, Jüpiter'de çıkan dev girdapları görüntüledi
NASA, Jüpiter'de çıkan dev girdapları görüntüledi Güneş Sistemi'nin kaotik gezegeni Jüpiter'deki devasa fırtınalar görüntülendi. Kuzey Kutbu'nda saat yönünün tersine dönen çok sayıda fırtına dikkat çekti.
2.08.2022 Dünya
NASA, Ay yörüngesine gönderdiği uyduyla yeniden iletişim sağladı
NASA, Ay yörüngesine gönderdiği uyduyla yeniden iletişim sağladı Sessiz geçen yaklaşık bir günün ardından NASA, Capstone uzay aracına radyo üzerinden tekrar ulaştı. Capstone'un Kasım ortalarında Ay'ın yörüngesine girmek için yavaş ama etkili bir rota izlemesi planlanıyor.
8.07.2022 Dünya
1300'den fazla tur atmıştı... Çin görüntüleri paylaştı!
1300'den fazla tur atmıştı... Çin görüntüleri paylaştı! Çin'in Mars'a gönderdiği uzay aracı Tianwen-1, Kızıl Gezegen'e dair merak edilen pek çok soruya cevap verebilecek nitelikteki detaylı görüntüler yakaladı. Çin, görüntüleri ilk kez paylaştı.
30.06.2022 Dünya
Büyük Okyanus Nerede Yer Alır? Derinliği, Yüzölçümü Ve Kıyıları
Büyük Okyanus Nerede Yer Alır? Derinliği, Yüzölçümü Ve Kıyıları Okyanus bir coğrafya terimi olarak karşımıza çıkmaktadır. Okyanus aslında ana karaları birbirinden ayıran büyük denizdir. Okyanus denilen bu su kütlesi bir gezegenin hidrosferinin çoğunu meydana getirir. İşte okyanus dendiğinde literatürde ilk akla gelen önemli okyanuslar olarak Hint okyanusu, Kuzey Kutbu okyanusu, Güney Kutbu okyanusu, Atlantik okyanusu ve Pasifik okyanusu gelmektedir. Pasifik okyanusunun bir diğer ismi de Büyük okyanustur. Büyük okyanus nerede yer alır, derinliği, yüz ölçümü ve kıyıları nedir detayları ile derledik.
23.03.2022 Eğitim

Benzer Haber Etiketleri

Güney Kutbu ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.