Güney Kutbu

Güney Kutbu

Son dakika güney kutbu haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan güney kutbu gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan güney kutbu haber sayfamızda...

Güney Kutbu

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 298 güney kutbu haberi bulunmuştur.
Dünyanın en büyük çölü Sahra bir zamanlar ormanmış
Dünyanın en büyük çölü Sahra bir zamanlar ormanmışDünyamız son veriler ışığında 4.5 milyar yaşında. Tüm kıtaların birbirine yapışık olduğu ve süper kıta olarak da anılan Pangea'dan milyonlarca yıl sonra mavi gezegen en nihayetinde bugünkü halini aldı. Bu esnada da sayısız canlı türü ve farklı iklimsel değişimler dünya tarihinden gelip geçti. Peki uçsuz bucaksız okyanuslar, ormanlar, çöller bir zamanlar nasıldı? Bilim insanları uzun süredir bu sorulara cevap arıyor. Dünyanın en büyük çölü Sahra üzerine yapılan araştırmalar ezberleri bozacak nitelikte. Uçsuz bucaksız Sahra Çölü bir zamanlar ormanlarla kaplıymış.
2.05.2022Tatil
Büyük Okyanus Nerede Yer Alır? Derinliği, Yüzölçümü Ve Kıyıları
Büyük Okyanus Nerede Yer Alır? Derinliği, Yüzölçümü Ve KıyılarıOkyanus bir coğrafya terimi olarak karşımıza çıkmaktadır. Okyanus aslında ana karaları birbirinden ayıran büyük denizdir. Okyanus denilen bu su kütlesi bir gezegenin hidrosferinin çoğunu meydana getirir. İşte okyanus dendiğinde literatürde ilk akla gelen önemli okyanuslar olarak Hint okyanusu, Kuzey Kutbu okyanusu, Güney Kutbu okyanusu, Atlantik okyanusu ve Pasifik okyanusu gelmektedir. Pasifik okyanusunun bir diğer ismi de Büyük okyanustur. Büyük okyanus nerede yer alır, derinliği, yüz ölçümü ve kıyıları nedir detayları ile derledik.
23.03.2022Eğitim
Yılbaşı gecesi görülüp ortadan kayboldu! Üçgen UFO'nun sırrı...
Yılbaşı gecesi görülüp ortadan kayboldu! Üçgen UFO'nun sırrı...Yıllardır pek çok habere konu olan, en son ABD Savunma Bakanlığı yani Pentagon'un bile araştırmak üzere özel birlik oluşturduğunu duyurduğu UFO'lar 2022'de de gündemde.
6.01.2022Dünya
NASA anbean yayınladı! Bu yıl son kez gerçekleşti
NASA anbean yayınladı! Bu yıl son kez gerçekleştiAy, Dünya ve Güneş'in arasından geçti. Gölgesi ise Güney Kutbu'na düştü. 2021'in son güneş tutulması görenleri büyüledi.
4.12.2021Haberler
NASA anbean yayınladı! Bu yıl son kez gerçekleşti
NASA anbean yayınladı! Bu yıl son kez gerçekleştiAy, Dünya ve Güneş'in arasından geçti. Gölgesi ise Güney Kutbu'na düştü. 2021'in son güneş tutulması görenleri büyüledi.
4.12.2021Dünya
Bakan Varank: Hedefimiz beyaz kıtanın geleceğinde söz sahibi olabilmek
Bakan Varank: Hedefimiz beyaz kıtanın geleceğinde söz sahibi olabilmekSanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Antarktika kıtasında 12 ay boyunca hizmet verecek Türk bilim üssünün hayata geçirileceğini açıklayarak, "1995 yılında Antarktika Anlaşması'na 'danışman olmayan ülke' statüsünde dahil olmuştuk ama son dönemde tüm kurum ve kuruluşlarımızın desteğiyle kutup çalışmalarında önemli gelişmeler kaydettik. Hedefimiz 'danışman ülke' statüsü kazanarak beyaz kıtanın geleceği hakkında söz sahibi olabilmek" dedi.
30.11.2021Teknoloji
Hollanda'da deniz seviyesi 2100'e kadar iki metre yükselebilir
Hollanda'da deniz seviyesi 2100'e kadar iki metre yükselebilirTopraklarının önemli kısmı deniz seviyesinin altında olan Hollanda, yüzyılın sonunda beklenenden daha fazla deniz seviyesinin altında kalacak.
9.11.2021Dünya
Çin, 38. Antarktika araştırma seferine başladı
Çin, 38. Antarktika araştırma seferine başladıÇin'in, 38'inci Antarktika araştırma seferine başladığı bildirildi.
6.11.2021Teknoloji
Burası dünyanın en soğuk 10 yeri
Burası dünyanın en soğuk 10 yeriIlıman bir hava çoğu insanın hayaliyken aşırı sıcak ve soğuklar dünyanın bir gerçeği. Özellikle kuzey ve güney kutup bölgelerine yaklaştıkça soğuk hava etkisini daha fazla hissettirirken gezegenimizin denize uzak bölgeleri de bu soğuktan payını almakta.
30.09.2021Tatil
Son dakika! Yeni Zelanda açıklarında şiddetli deprem
Son dakika! Yeni Zelanda açıklarında şiddetli depremGelen bir son dakika haberine göre; Yeni Zelanda açıklarında 7.3 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Pasifik Deprem Kuşağı'nda oluşan deprem, 10 kilometre derinlikte gerçekleşti.
4.03.2021Dünya
NASA'dan yeni karar! 1 dolar ödeyecek
NASA'dan yeni karar! 1 dolar ödeyecekAmerika Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), Ay'dan toprak örneği alması için biriyle 1 dolar olmak üzere dört şirketle anlaştı.
4.12.2020Teknoloji
İngiltere, Pfizer-BioNTech aşısının Ocak ayında dağıtıma hazır olacağını açıkladı
İngiltere, Pfizer-BioNTech aşısının Ocak ayında dağıtıma hazır olacağını açıkladıİngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock, Pfizer ve BioNTech şirketlerinin ortak çalışması olan koronavirüs aşısının ülkeye Ocak ayı sonuna kadar kademeli olarak ulaşacağını duyurdu.
21.11.2020Dünya
2020 Sonbahar doodle müjdesi! - 23 Eylül Sonbahar ekinoksu nedir, nasıl olur?
2020 Sonbahar doodle müjdesi! - 23 Eylül Sonbahar ekinoksu nedir, nasıl olur?Sonbahar dönümü ile ilgili Google, bugün kullanıcılarına sürpriz bir doodle hazırladı. Önemli isim ve olayları sayfasına taşıması ile bilinen Google, bu kez de Sonbahar dönümünü doodle olarak paylaştı. Kuzey ve Güney Yarım Küre , güneş ışınları öğle vakti Ekvator’a 90°lik açı ile düşer. Gölge boyu Ekvator’da sıfırdır. Güneş ışınları bu tarihten itibaren Güney Yarım Küre’ye dik düşmeye başlar. Bu olaya sonbahar ekinoksu adı verilir
22.09.2020Gündem
Antartika Kıtası Ülkeleri Hangileridir? Başkent İsimleri İle Birlikte Antartika Ülkeleri
Antartika Kıtası Ülkeleri Hangileridir? Başkent İsimleri İle Birlikte Antartika ÜlkeleriDünya üzerinde 7 tane kıta bulunmaktadır. Bulunan bu kıtaların üzerinde birçok ülke yer almaktadır. 7 kıtadan birisi ise Antarktika’dır. Antarktika kıtasının nerede olduğu ve üzerinde hangi ülkelerin yer aldığı pek çok kişi tarafından merak edilmektedir. Peki, Antarktika kıtası ülkeleri hangileridir? Başkent isimleri ile birlikte Antarktika ülkeleri nelerdir? Sizlere Antarktika kıtası ve ülkeleri hakkında bilgileri derledik.
16.07.2020Eğitim
Kuş Türleri Ve İsimleri Nelerdir? Kuşların Çeşitleri İle Özellikleri
Kuş Türleri Ve İsimleri Nelerdir? Kuşların Çeşitleri İle ÖzellikleriKuşlar genel itibari ile tam evcilleşen hayvanlar değildir. Fakat evde besleyebileceğiniz birçok kuş türü de bulunmaktadır. Birçok kuş türü olması sebebiyle hepsinin adı ve özellikleri bilinmemektedir. Peki Kuş türleri ve isimleri nelerdir? Kuşların çeşitleri ile özellikleri nelerdir? Sizlere kuş türleri hakkında bilgileri ve evde besleyebileceğiniz kuşları detaylıca açıkladık.
11.07.2020Evcil Hayvan
Potansiyel Enerji Nedir, Çeşitleri Nelerdir?
Potansiyel Enerji Nedir, Çeşitleri Nelerdir?Potansiyel enerji aynı zamanda mekanik enerji türlerinin temel yapı taşıdır. Doğada ve evrende birçok alanda görülen potansiyel enerjiyi incelemeye değer bir konudur. Birçok yerde bu kavramı duymuş olabilirsiniz. Fakat potansiyel enerjinin özelliklerine ve çeşitlerine dair daha detaylı bilgileri öğrenmek istemez misiniz? Sizler için potansiyel enerjiye dair bilgileri derledik.
8.07.2020Eğitim
Güney Kutbu’nda sıcaklık alarmı: Üç kat daha ısınıyor
Güney Kutbu’nda sıcaklık alarmı: Üç kat daha ısınıyorGüney Kutbu’nda sıcaklığın küresel ortalamaya göre üç kat daha fazla yükseldiği tespit edildi. Rekor kıran yüksek sıcaklıkların sera gazlarındaki artış ve tropik bölgelerdeki hava değişimlerinden kaynaklandığı belirtildi
1.07.2020Dünya
'Güney Kutbu'nda sıcaklık küresel ortalamaya göre üç kat daha fazla artıyor'
'Güney Kutbu'nda sıcaklık küresel ortalamaya göre üç kat daha fazla artıyor'Güney Kutbu'nda sıcaklığın küresel ortalamaya göre üç kat daha fazla yükseldiği tespit edildi.
30.06.2020Populer Bilim
Mıknatıs Nedir, Nerelerde Kullanılır? Özellikleri Nelerdir?
Mıknatıs Nedir, Nerelerde Kullanılır? Özellikleri Nelerdir?Mıknatısı sürekli olarak duymaktasınız ve günlük hayatınızda birçok alanda karşınıza çıkmaktadır. Mıknatıslar özellikleri bakımından insan hayatı içerisinde önemli bir yere sahiptir. Endüstriyel alanda da kullanımı oldukça fazladır. Mıknatısların tam olarak ne olduğunu ve kullanım alanlarının detaylarını öğrenebilirsiniz. Sizler için mıknatıs ile ilgili merak edilen konuları tüm detayları ile derledik.
25.06.2020Ekonomi
Antarktika en sıcak yazı yaşıyor
Antarktika en sıcak yazı yaşıyorDünyanın güney kutbu tarihte ölçülen en sıcak yaz mevsimini yaşıyor. Seymour adasında Brezilyalı bilim insanlarının yaptığı ölçümlerde ortaya korkutucu bir rakam çıktı. Hava sıcaklığının 20 dereceye çıktığı Antarktika'nın bu bölgesi, küresel ısınmanın geldiği dehşet verici noktayı da gösteriyor.
27.03.2020Tatil
Antarktika ve Arktik virüsten korunacak
Antarktika ve Arktik virüsten korunacak Corona virüsün yayılmasının önlenmesi için; Çin, Güney Kore, İtalya ve İran’dan aktarma yaparak kutuplara gitmek isteyenlerin gemilere alınmayacağı açıklandı.
18.03.2020Gündem
Antarktika'da hava sıcaklığı ilk kez 20 derecenin üstüne çıktı
Antarktika'da hava sıcaklığı ilk kez 20 derecenin üstüne çıktıGüney Kutbu'nu çevreleyen kıtada hava sıcaklığı, yaz mevsiminde ilk kez 20.75 dereceye çıkarak rekor kırdı.
14.02.2020Dünya
Güney Kutbu için alarm
Güney Kutbu için alarmBir grup araştırmacının Antarktika'da yaptığı gezi korkunç gerçekleri ortaya çıkardı. Araştırma sonuçlarına göre başta penguenler olmak üzere Güney Kutbu'ndaki pek çok canlı türünün sayısında dramatik bir düşüş söz konusu.
11.02.2020Tatil
Arktika Türkiye’nin ilgisini bekliyor
Arktika Türkiye’nin ilgisini bekliyorGüney Kutbu’nda Türk üssü kurulması için Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın çalışmaları sürerken, Kuzey Kutbu’nun jeopolitik önemini vurgulamak için Arktik konferansı düzenlendi.
6.12.2019Gündem
Uzay aracı Ay'a inemedi, bilim insanlarını Modi teselli etti
Uzay aracı Ay'a inemedi, bilim insanlarını Modi teselli ettiHindistan'ın Ay'ın Güney Kutbu'na yakın bir bölgesine robotik uzay aracı indirme girişimi başarısızlıkla sonuçlandı. 'Chandrayaan-2 adlı uzay aracı ile bağlantı, yüzeye 2 kilometre kala koptu. Sonuç ile hüsrana uğrayan bilim insanlarını Başbakan Modi teselli etti.
11.09.2019Haberler

Benzer Haber Etiketleri

Güney Kutbu ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.