Amazonlar

Amazonlar

Son dakika Amazonlar haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan Amazonlar gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan Amazonlar haber sayfamızda...

Amazonlar

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 210 amazonlar haberi bulunmuştur.
Memleketiniz adını nereden alıyor? Her şehrin farklı hikayesi var
Memleketiniz adını nereden alıyor? Her şehrin farklı hikayesi var Türkiye’de toplamda 81 il bulunuyor. Her biri farklı güzelliklere ve tarihi dokulara sahip olan bu şehirlerin isimlerinin de köklü bir geçmişi var. Peki memleketiniz adını nereden alıyor diye hiç düşündünüz mü? İşte yanıtı…
18.03.2024 Bilgi Rehberi
İnanılmaz video! Dünyanın en büyük yılanı ile yüzdü
İnanılmaz video! Dünyanın en büyük yılanı ile yüzdü İnternet üzerinden paylaşılan bir videoda, araştırmacılardan biri olan Hollandalı biyolog Freek Vonk'un 20 metre uzunluğunda 200 kiloluk dev bir yeşil anakonda ile birlikte yüzdüğü görülüyor.
2.03.2024 Haberler
İnanılmaz video! Dünyanın en büyük yılanı ile yüzdü
İnanılmaz video! Dünyanın en büyük yılanı ile yüzdü İnternet üzerinden paylaşılan bir videoda, araştırmacılardan biri olan Hollandalı biyolog Freek Vonk'un 20 metre uzunluğunda 200 kiloluk dev bir yeşil anakonda ile birlikte yüzdüğü görülüyor.
2.03.2024 Dünya
Gök kubbenin altındaki en güzel şehir; İzmir
Gök kubbenin altındaki en güzel şehir; İzmir İzmir; Ege’nin incisi, batının en doğusu, doğunun en batısı… İzmirli büyük ozan Homeros’un ‘gök kubbenin altındaki en güzel şehir’ olarak betimlediği kent, Aristo’nun İskender’e ‘görmezsen eksik kalırsın’ diyerek önemini vurguladığı, Ege’nin gerdanlığıdır.
29.10.2023 Gündem
Brezilya'da Amazonlar'daki ormansızlaşma 2023'te üçte bir azaldı
Brezilya'da Amazonlar'daki ormansızlaşma 2023'te üçte bir azaldı İktidar değişikliğinin yaşanmasıyla birlikte politikalar tersine döndü, Brezilya hükümeti gezegenin en geniş yağmur ormanlarında yok olan alanın 2 bin 649 kilometrekareye indiğini açıkladı.
7.07.2023 Dünya
COP 27: Başarılı mıydı? Yoksa hayal kırıklığı mı?
COP 27: Başarılı mıydı? Yoksa hayal kırıklığı mı? Mısır’da büyük beklentiyle gerçekleştirilen COP27’de tek tük de olsa önemli adımlar atıldı ama ortaya çıkan sonuçlar çok büyük ölçüde beklentileri karşılamadı. Aksine iklim konusunda kaygılı olanların endişelerini daha da artırdı.
29.11.2022 Ekonomi
İklim zirvesinde fon krizi aşıldı
İklim zirvesinde fon krizi aşıldı COP27 İklim Zirvesi’nde finansmanda kilitlenen görüşmelerde sorun çözüldü. Varılan anlaşma küresel ısınmanın sanayi öncesine göre 1.5 derece artışla sınırlanmasını hedefliyor. Küresel ısınmadan zarar gören yoksul ülkelerin talepleri de karşılandı.
21.11.2022 Ekonomi
Brezilya seçimleri ABD için neden bu kadar önemli?
Brezilya seçimleri ABD için neden bu kadar önemli? Dünyada yönetimlerin seçimle iş başına geldiği en büyük ülkelerden biri olan Brezilya'da Pazar günü yapılacak kritik devlet başkanlığı seçimlerini ABD de çok yakından izliyor.
2.10.2022 Dünya
Dünyanın en büyük çölü Sahra bir zamanlar ormanmış
Dünyanın en büyük çölü Sahra bir zamanlar ormanmış Dünyamız son veriler ışığında 4.5 milyar yaşında. Tüm kıtaların birbirine yapışık olduğu ve süper kıta olarak da anılan Pangea'dan milyonlarca yıl sonra mavi gezegen en nihayetinde bugünkü halini aldı. Bu esnada da sayısız canlı türü ve farklı iklimsel değişimler dünya tarihinden gelip geçti. Peki uçsuz bucaksız okyanuslar, ormanlar, çöller bir zamanlar nasıldı? Bilim insanları uzun süredir bu sorulara cevap arıyor. Dünyanın en büyük çölü Sahra üzerine yapılan araştırmalar ezberleri bozacak nitelikte. Uçsuz bucaksız Sahra Çölü bir zamanlar ormanlarla kaplıymış.
16.08.2022 Tatil
Engelleri aşan  sosyal girişimler
Engelleri aşan sosyal girişimler Engelliler Haftası vesilesiyle birçoğu engelli kurucularının büyük özverisiyle hayata geçen, engelli deneyimini odağına alarak günlük hayatı engelsiz hale getirmek için çalışan girişimlere yakından bakıyoruz
15.05.2022 Pazar
Bir ay önce Amazonlar'da kaybolan iki çocuk bulundu!
Bir ay önce Amazonlar'da kaybolan iki çocuk bulundu! Brezilya'daki Amazon ormanlarında kaybolan iki kardeş yaklaşık 4 hafta sonra şans eseri bulundu.
18.03.2022 Dünya
Umutla, mutlu günlere
Umutla, mutlu günlere Toplumsal cinsiyet eşitliği adına verilen mücadelenin ön saflarında yer alan siyaset ve iş dünyasının başarılı kadınları, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde kadınların hak mücadelesinin önemine değindi, farkındalık çalışmalarını paylaştı.
7.03.2022 Ege
Karadeniz'de Amazon izi! Bugün bile denize taş atılmasının sebebi...
Karadeniz'de Amazon izi! Bugün bile denize taş atılmasının sebebi... Mitolojide tamamen kadın savaşçılardan oluşan tarihi bir topluluk olarak bilinen Amazonların, Giresun Adası'nda yaşadıkları ve günümüzde Aksu Festivalleri (Mayıs Yedisi) kutlamalarına ilham oldukları söyleniyor. Bu iddia ne kadar doğru, bugün bölgede hala yaşatılan bazı ilginç geleneklerin kökeni savaşçı kadınlara mı dayanıyor? İşte erkek egemen tarihin çehresini değiştiren Amazon kadınları...
6.12.2021 Gündem
Amazonlar Karadenizli mi? Denize taş atmalarının sebebi...
Amazonlar Karadenizli mi? Denize taş atmalarının sebebi... Mitolojide tamamen kadın savaşçılardan oluşan tarihi bir topluluk olarak bilinen 'Amazon'ların, Giresun Adası'nda yaşadıkları ve günümüzde Aksu Festivali (Mayıs Yedisi) kutlamalarına ilham oldukları söyleniyor. Bu iddia ne kadar doğru, günümüzde bölgede hala yaşatılan bazı ilginç geleneklerin kökeni savaşçı kadınlara mı dayanıyor? İşte erkek egemen tarihin çehresini değiştiren Amazon kadınları...
4.12.2021 Haberler
Dünyanın akciğeri Amazonlar yok oluyor!
Dünyanın akciğeri Amazonlar yok oluyor! Brezilya’da Amazon yağmur ormanlarındaki ormansızlaşmanın geçen yıl yüzde 22 artarak 2006’dan bu yana en yüksek seviyeye ulaştığı açıklandı. Brezilya Ulusal Uzay Araştırmaları Enstitüsü (INPE), yayınladığı raporda, Amazonlar’da Ağustos 2020-Temmuz 2021 aralığında 13 bin 235 kilometrekarelik ormansızlaşma görüldüğünü bildirdi. Amazonlar’daki söz konusu orman kaybının yaklaşık olarak Karadağ’ın yüzölçümü kadar ve ABD’nin New York kentinin yaklaşık 17 katı büyüklüğünde olduğu belirtildi.
20.11.2021 Gündem
Brezilya'daki Amazonlar'da ormansızlaşma son 15 yılın en yüksek seviyesine çıktı
Brezilya'daki Amazonlar'da ormansızlaşma son 15 yılın en yüksek seviyesine çıktı Brezilya'nın ve dünyanın en büyük yağmur ormanları Amazonlar'da, Ağustos 2020-Temmuz 2021 aralığında 13 bin 235 kilometrekarelik ormansızlaşma görüldü.
18.11.2021 Dünya
129 yıl önce kaçırılan eserler iade edildi
129 yıl önce kaçırılan eserler iade edildi Fransa tarafından 129 yıl önce Benin’den kaçırılan tarihi eserler başkent Kotonu’ya ulaştı. Benin’e iade edilen 26 parçalık sanat eserleri, Kotonu Havalimanı’nda, Cumhurbaşkanı Patrice Talon tarafından özel törenle teslim  alındı.
12.11.2021 Kültür Sanat
Pamukkale'nin geçmişten günümüze gelen hikâyesi
Pamukkale'nin geçmişten günümüze gelen hikâyesi Küçüklüğümüzde Pamukkale'yi bembeyaz kayaların üzerinden akan sıcak su olarak bilmiştik hep. Eşine az rastlanan bu büyüleyici yapı insanları oldukça etkilemiş, dünyanın dört bir yanından turistler çekmiştir. İnsanlığa iki bin iki yüz yıl hizmet etmiş bu coğrafyanın ardında yatan gerçeklere gelin hep birlikte Molatik olalım...
21.09.2021 Doğa
Bakanlıktan 'THK uçakları' açıklaması
Bakanlıktan 'THK uçakları' açıklaması Tarım ve Orman Bakanlığı'nca kamuoyunda tartışılan Türk Hava Kurumu (THK) uçaklarıyla ilgili, "Kamuoyunda tartışılan uçaklar, THK'ya ait CL-215 tipi eski teknolojiye sahip uçaklardır. Bu eski tip, piston motorlu uçakların kullanmış olduğu yakıttan dolayı sıklıkla ikmal sorunları ile karşılaşılmaktadır. Bu uçaklar yangınlarda etkili ve verimli olarak çalıştırılamadığından yangınlara müdahalede zafiyet oluşturmaktadır" açıklaması yapıldı.
31.07.2021 Gündem
Brezilya'da Amazonlarda elektrik direği düştü: 6 ölü
Brezilya'da Amazonlarda elektrik direği düştü: 6 ölü Brezilya’da Amazonlarda elektrik direğinin düşmesi sonrası en az 6 kişi hayatını kaybetti. Pacaja Belediyesinden yapılan açıklamada da kazanın SK. Elektrik Şirketi ile bağlantılı olduğu bildirildi.
17.07.2021 Dünya
Amazonlar'da şiddetli yangınlar! 14 yıldır böylesi görülmedi
Amazonlar'da şiddetli yangınlar! 14 yıldır böylesi görülmedi Dünyanın akciğeri olarak bilinen Amazonlar'da haziran ayında son 14 yılın en şiddetli yangınları kaydedildi. Brezilya hükümeti, ekonomik kazanç için doğa tahribatına göz yummakla suçlanıyor.
2.07.2021 Dünya
Brezilya Amazonlar'a asker gönderiyor
Brezilya Amazonlar'a asker gönderiyor Brezilya’da hükümet orman tahribatıyla mücadele etmek amacıyla Amazon Ormanları'na yeniden asker gönderme kararı aldı.
29.06.2021 Dünya
Sabancı Vakfı Fark Yaratanlar Programı’nın 12. sezon fark yaratanları tanıtıldı
Sabancı Vakfı Fark Yaratanlar Programı’nın 12. sezon fark yaratanları tanıtıldı Sabancı Vakfı Fark Yaratanlar Programı’nın 12. Sezon Fark Yaratanları tanıtıldı. 2009 yılından bu yana toplumsal gelişmeye katkıda bulunan kişilerin hikâyelerini görünür kılmak ve topluma ilham vermek için çalışan Sabancı Vakfı Fark Yaratanlar Programı “Fark Yarat Hayatlar Değişsin” sloganıyla yoluna devam ediyor. Bu sene 200 Fark Yaratana ulaşan programın yeni seçilen 5 Fark Yaratanı, Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı’nın katılımı ile Cüneyt Özdemir’in YouTube hesabında gerçekleşen yayında tüm Türkiye ile paylaşıldı.
2.06.2021 Vitrin
Her yıl Danimarka büyüklüğünde yağmur ormanı yok oluyor
Her yıl Danimarka büyüklüğünde yağmur ormanı yok oluyor Dünyada her yıl çikolata, sığır eti, soya ve palmiye yağı üretimi için Danimarka büyüklüğünde yağmur ormanı yok ediliyor. Doğayı koruma örgütü Forest Trends'in yeni raporu bu sonucu ortaya koydu.
19.05.2021 Dünya
“Pandemiyi bize yine edebiyat anlatacak”
“Pandemiyi bize yine edebiyat anlatacak” Şebnem İşigüzel, “Pandemi bu zamanın savaşı, belki görünmez bir savaş. Bugünleri bize yine edebiyat anlatacak ve aslında okuduğumuzda gerçekten anlayacağız; çünkü yaşarken anlamıyoruz, yara açık ve kan kaybediyoruz. Yıllar sonra okuduğumuzda göreceğiz. Edebiyat bunun için var” diyor
8.05.2021 Cumartesi

Benzer Haber Etiketleri

Amazonlar ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.