Amazonlar

Amazonlar

Son dakika Amazonlar haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan Amazonlar gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan Amazonlar haber sayfamızda...

Amazonlar

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 202 amazonlar haberi bulunmuştur.
Engelleri aşan  sosyal girişimler
Engelleri aşan sosyal girişimlerEngelliler Haftası vesilesiyle birçoğu engelli kurucularının büyük özverisiyle hayata geçen, engelli deneyimini odağına alarak günlük hayatı engelsiz hale getirmek için çalışan girişimlere yakından bakıyoruz
15.05.2022Pazar
Dünyanın en büyük çölü Sahra bir zamanlar ormanmış
Dünyanın en büyük çölü Sahra bir zamanlar ormanmışDünyamız son veriler ışığında 4.5 milyar yaşında. Tüm kıtaların birbirine yapışık olduğu ve süper kıta olarak da anılan Pangea'dan milyonlarca yıl sonra mavi gezegen en nihayetinde bugünkü halini aldı. Bu esnada da sayısız canlı türü ve farklı iklimsel değişimler dünya tarihinden gelip geçti. Peki uçsuz bucaksız okyanuslar, ormanlar, çöller bir zamanlar nasıldı? Bilim insanları uzun süredir bu sorulara cevap arıyor. Dünyanın en büyük çölü Sahra üzerine yapılan araştırmalar ezberleri bozacak nitelikte. Uçsuz bucaksız Sahra Çölü bir zamanlar ormanlarla kaplıymış.
2.05.2022Tatil
Bir ay önce Amazonlar'da kaybolan iki çocuk bulundu!
Bir ay önce Amazonlar'da kaybolan iki çocuk bulundu!Brezilya'daki Amazon ormanlarında kaybolan iki kardeş yaklaşık 4 hafta sonra şans eseri bulundu.
18.03.2022Dünya
Umutla, mutlu günlere
Umutla, mutlu günlereToplumsal cinsiyet eşitliği adına verilen mücadelenin ön saflarında yer alan siyaset ve iş dünyasının başarılı kadınları, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde kadınların hak mücadelesinin önemine değindi, farkındalık çalışmalarını paylaştı.
7.03.2022Ege
Karadeniz'de Amazon izi! Bugün bile denize taş atılmasının sebebi...
Karadeniz'de Amazon izi! Bugün bile denize taş atılmasının sebebi...Mitolojide tamamen kadın savaşçılardan oluşan tarihi bir topluluk olarak bilinen Amazonların, Giresun Adası'nda yaşadıkları ve günümüzde Aksu Festivalleri (Mayıs Yedisi) kutlamalarına ilham oldukları söyleniyor. Bu iddia ne kadar doğru, bugün bölgede hala yaşatılan bazı ilginç geleneklerin kökeni savaşçı kadınlara mı dayanıyor? İşte erkek egemen tarihin çehresini değiştiren Amazon kadınları...
6.12.2021Gündem
Amazonlar Karadenizli mi? Denize taş atmalarının sebebi...
Amazonlar Karadenizli mi? Denize taş atmalarının sebebi...Mitolojide tamamen kadın savaşçılardan oluşan tarihi bir topluluk olarak bilinen 'Amazon'ların, Giresun Adası'nda yaşadıkları ve günümüzde Aksu Festivali (Mayıs Yedisi) kutlamalarına ilham oldukları söyleniyor. Bu iddia ne kadar doğru, günümüzde bölgede hala yaşatılan bazı ilginç geleneklerin kökeni savaşçı kadınlara mı dayanıyor? İşte erkek egemen tarihin çehresini değiştiren Amazon kadınları...
4.12.2021Haberler
Dünyanın akciğeri Amazonlar yok oluyor!
Dünyanın akciğeri Amazonlar yok oluyor!Brezilya’da Amazon yağmur ormanlarındaki ormansızlaşmanın geçen yıl yüzde 22 artarak 2006’dan bu yana en yüksek seviyeye ulaştığı açıklandı. Brezilya Ulusal Uzay Araştırmaları Enstitüsü (INPE), yayınladığı raporda, Amazonlar’da Ağustos 2020-Temmuz 2021 aralığında 13 bin 235 kilometrekarelik ormansızlaşma görüldüğünü bildirdi. Amazonlar’daki söz konusu orman kaybının yaklaşık olarak Karadağ’ın yüzölçümü kadar ve ABD’nin New York kentinin yaklaşık 17 katı büyüklüğünde olduğu belirtildi.
20.11.2021Gündem
Brezilya'daki Amazonlar'da ormansızlaşma son 15 yılın en yüksek seviyesine çıktı
Brezilya'daki Amazonlar'da ormansızlaşma son 15 yılın en yüksek seviyesine çıktıBrezilya'nın ve dünyanın en büyük yağmur ormanları Amazonlar'da, Ağustos 2020-Temmuz 2021 aralığında 13 bin 235 kilometrekarelik ormansızlaşma görüldü.
18.11.2021Dünya
129 yıl önce kaçırılan eserler iade edildi
129 yıl önce kaçırılan eserler iade edildiFransa tarafından 129 yıl önce Benin’den kaçırılan tarihi eserler başkent Kotonu’ya ulaştı. Benin’e iade edilen 26 parçalık sanat eserleri, Kotonu Havalimanı’nda, Cumhurbaşkanı Patrice Talon tarafından özel törenle teslim  alındı.
12.11.2021Kültür Sanat
Pamukkale'nin geçmişten günümüze gelen hikâyesi
Pamukkale'nin geçmişten günümüze gelen hikâyesiKüçüklüğümüzde Pamukkale'yi bembeyaz kayaların üzerinden akan sıcak su olarak bilmiştik hep. Eşine az rastlanan bu büyüleyici yapı insanları oldukça etkilemiş, dünyanın dört bir yanından turistler çekmiştir. İnsanlığa iki bin iki yüz yıl hizmet etmiş bu coğrafyanın ardında yatan gerçeklere gelin hep birlikte Molatik olalım...
21.09.2021Doğa
Bakanlıktan 'THK uçakları' açıklaması
Bakanlıktan 'THK uçakları' açıklamasıTarım ve Orman Bakanlığı'nca kamuoyunda tartışılan Türk Hava Kurumu (THK) uçaklarıyla ilgili, "Kamuoyunda tartışılan uçaklar, THK'ya ait CL-215 tipi eski teknolojiye sahip uçaklardır. Bu eski tip, piston motorlu uçakların kullanmış olduğu yakıttan dolayı sıklıkla ikmal sorunları ile karşılaşılmaktadır. Bu uçaklar yangınlarda etkili ve verimli olarak çalıştırılamadığından yangınlara müdahalede zafiyet oluşturmaktadır" açıklaması yapıldı.
31.07.2021Gündem
Brezilya'da Amazonlarda elektrik direği düştü: 6 ölü
Brezilya'da Amazonlarda elektrik direği düştü: 6 ölüBrezilya’da Amazonlarda elektrik direğinin düşmesi sonrası en az 6 kişi hayatını kaybetti. Pacaja Belediyesinden yapılan açıklamada da kazanın SK. Elektrik Şirketi ile bağlantılı olduğu bildirildi.
17.07.2021Dünya
Amazonlar'da şiddetli yangınlar! 14 yıldır böylesi görülmedi
Amazonlar'da şiddetli yangınlar! 14 yıldır böylesi görülmediDünyanın akciğeri olarak bilinen Amazonlar'da haziran ayında son 14 yılın en şiddetli yangınları kaydedildi. Brezilya hükümeti, ekonomik kazanç için doğa tahribatına göz yummakla suçlanıyor.
2.07.2021Dünya
Brezilya Amazonlar'a asker gönderiyor
Brezilya Amazonlar'a asker gönderiyorBrezilya’da hükümet orman tahribatıyla mücadele etmek amacıyla Amazon Ormanları'na yeniden asker gönderme kararı aldı.
29.06.2021Dünya
Sabancı Vakfı Fark Yaratanlar Programı’nın 12. sezon fark yaratanları tanıtıldı
Sabancı Vakfı Fark Yaratanlar Programı’nın 12. sezon fark yaratanları tanıtıldıSabancı Vakfı Fark Yaratanlar Programı’nın 12. Sezon Fark Yaratanları tanıtıldı. 2009 yılından bu yana toplumsal gelişmeye katkıda bulunan kişilerin hikâyelerini görünür kılmak ve topluma ilham vermek için çalışan Sabancı Vakfı Fark Yaratanlar Programı “Fark Yarat Hayatlar Değişsin” sloganıyla yoluna devam ediyor. Bu sene 200 Fark Yaratana ulaşan programın yeni seçilen 5 Fark Yaratanı, Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı’nın katılımı ile Cüneyt Özdemir’in YouTube hesabında gerçekleşen yayında tüm Türkiye ile paylaşıldı.
2.06.2021Vitrin
Her yıl Danimarka büyüklüğünde yağmur ormanı yok oluyor
Her yıl Danimarka büyüklüğünde yağmur ormanı yok oluyorDünyada her yıl çikolata, sığır eti, soya ve palmiye yağı üretimi için Danimarka büyüklüğünde yağmur ormanı yok ediliyor. Doğayı koruma örgütü Forest Trends'in yeni raporu bu sonucu ortaya koydu.
19.05.2021Dünya
“Pandemiyi bize yine edebiyat anlatacak”
“Pandemiyi bize yine edebiyat anlatacak”Şebnem İşigüzel, “Pandemi bu zamanın savaşı, belki görünmez bir savaş. Bugünleri bize yine edebiyat anlatacak ve aslında okuduğumuzda gerçekten anlayacağız; çünkü yaşarken anlamıyoruz, yara açık ve kan kaybediyoruz. Yıllar sonra okuduğumuzda göreceğiz. Edebiyat bunun için var” diyor
8.05.2021Cumartesi
Gerilim denince akla Hitchcock gelir
Gerilim denince akla Hitchcock gelirTürkiye’nin köklü kültür sanat dergisi Milliyet Sanat, mayıs sayısının kapağına ‘gerilim üstadı’ Alfred Hitchcock’u taşıyor.
‘İstanbullu Amazonlar 1809’ 24 Nisan’da raflarda
‘İstanbullu Amazonlar 1809’ 24 Nisan’da raflardaYazar Şebnem İşigüzel’in kaleme aldığı “İstanbullu Amazonlar 1809” adlı roman 24 Nisan’da İletişim Yayınları’nca okura sunulacak.
19.04.2021Kültür Sanat
Nurgül Yeşilçay: Özgür kadınlara ihtiyacımız var
Nurgül Yeşilçay: Özgür kadınlara ihtiyacımız varSergilerinde kadının gücünü vurgulayan Nurgül Yeşilçay, “Bizim ideal kadınlara değil, özgür yaşayan kadınlara ihtiyacımız var” dedi
2.04.2021Cadde
DSÖ uzmanları Vuhan'a ulaştı
DSÖ uzmanları Vuhan'a ulaştıDünya Sağlık Örgütü uzmanları koronavirüsün kökenine ilişkin araştırmalarda bulunmak üzere virüsün ilk kez görüldüğü Çin’in Vuhan kentine gitti. Ekibin iki hafta süreyle karantinaya alındığı bildirildi.
14.01.2021Dünya
Anlatmak için yaşamak (2)
Anlatmak için yaşamak (2)6 yaşımda Arap Fırını Sokağı’ndaki Ülkü İlkokulu’na başladım...
5.12.2020Ege
Amazon alarm veriyor... Kayıp 12 yılın en yüksek düzeyinde!
Amazon alarm veriyor... Kayıp 12 yılın en yüksek düzeyinde!Brezilya'da Amazon yağmur ormanlarındaki kaybın, 2008'den bu yanaki en yüksek düzeylere çıktığı belirtildi.
1.12.2020Dünya
Brezilya'nın Amazon ormanları yanmaya devam ediyor
Brezilya'nın Amazon ormanları yanmaya devam ediyorBrezilya'nın ve dünyanın en büyük yağmur ormanlarından Amazonlar'da ormansızlaşma devam ederken, geçen yıl 100 binden fazla yangına sahne olan Novo Progresso bölgesi civarındaki ormanlar yeniden alevlere teslim oldu.
19.08.2020Dünya
En büyük tropikal sulak alan bilerek yakılıyor
En büyük tropikal sulak alan bilerek yakılıyorBrezilya'daki Pantanal bölgesinde geçen yıla göre 2020'nin ilk altı ayında iki kat daha fazla yangın çıktı. Mato Grosso do Sul eyaleti çevre acil durumu ilan ederken, ateş yakmayı yasaklayan kararın bir etkisi görülmedi.
27.07.2020Dünya

Benzer Haber Etiketleri

Amazonlar ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.