Aphrodisias

Aphrodisias

Son dakika Aphrodisias haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan Aphrodisias gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan Aphrodisias haber sayfamızda...

Aphrodisias

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 48 aphrodisias haberi bulunmuştur.
Hukuk tarihine dair önemli kalıntılar
Hukuk tarihine dair önemli kalıntılarAphrodisias, Bazilika yapısı ile Diocletianus’un Tavan Fiyatlar Fermanı ve Para Birimi Fermanı nedeniyle hukuk tarihi açısından da önemli bir kenttir.
20.11.2023Arkeoloji
Bir tesadüfün ışığında: Ara Güler’in fotoğrafları dünyaya tanıttı
Bir tesadüfün ışığında: Ara Güler’in fotoğrafları dünyaya tanıttıAphrodisias’ın tanınmasında usta fotoğrafçı Ara Güler’in, 1958 yılında tesadüf eseri Geyre’ye gelmesinin büyük payı var. Güler’in burada yaptığı çekimler, basın ve bilim dünyasının kente ilgi göstermesini sağladı.
20.11.2023Arkeoloji
Hayalî bir tur
Hayalî bir turAphrodisias Antik Kenti’nde Sebasteion’dan Roma Hamamı’na, Stadyum’dan Aphrodite Tapınağı’na, Tetrapylon’dan Müze’ye, kentin binlerce yıl önceki sakinleriyle birlikte doyumsuz bir gezi sizi bekliyor.
20.11.2023Arkeoloji
Karia’dan Geyre’ye kentin tarihi
Karia’dan Geyre’ye kentin tarihiAphrodisias, Aydın’ın Karacasu ilçesi sınırları içinde, Büyük Menderes Nehri’nin bir kolu olan Dandalaz Çayı’nın açtığı vadide yer alıyor. Büyük Menderes Nehri ile Dalaman Çayı arasında kalan bölge, geçmişte Karia, halkı da Karialılar olarak biliniyordu.
20.11.2023Arkeoloji
Aphrodite’in güzel kenti
Aphrodite’in güzel kentiAphrodisias Antik Kenti, tıpkı adını aldığı Tanrıça Aphrodite gibi görenleri kendine hayran bırakır. Bugün daha çok M.S. 1. yüzyıldan 6. yüzyıla kadar Roma Dönemi’nden yapıların görüldüğü kent, heykeltıraşları ile de ünlü. Kentin yakınlarında yer alan Babadağ eteklerindeki ocaklardan çıkan kaliteli mermerler, Aphrodisiaslı heykeltıraşların elinde birer sanat eserine dönüşmüş ve bu muhteşem eserler, İmparatorluğun dört bir yanına gönderilmiş.
20.11.2023Arkeoloji
Aphrodisias: Büyüleyici bir masal
Aphrodisias: Büyüleyici bir masalDeğerli Milliyet Arkeoloji Dergisi Okurları; Antik çağlarda insanlar inançları gereği ana tanrıça kültlerine ihtiyaç duymuşlar ve bu inanışa göre bu ana tanrıça kültleri hem kendisine inanan halka bolluk ve bereketi getirmiş hem de şehirlerini koruma görevlerini üstlenmiş.
19.11.2023Arkeoloji
Antik tiyatrolarda tarihi seyretmek
Antik tiyatrolarda tarihi seyretmekAnadolu’nun binlerce yıllık antik kentlerinin en önemli, en görkemli parçalarıdır tiyatrolar. Kültürel ve dinsel gösterilerin merkezi olan yapılar, gladyatör dövüşleri ve vahşi hayvan mücadelelerine de tanıklık ediyordu.
23.07.2023Arkeoloji
Attouda Antik Kenti ve Hisar köyü: Denizli’de bir zaman tüneli
Attouda Antik Kenti ve Hisar köyü: Denizli’de bir zaman tüneliDenizli’nin Sarayköy ilçesindeki Hisar köyü, 2700 yıldır kesintisiz bir yaşama sahne olmuş. Attouda Antik Kenti’nin üzerine kurulan, yemyeşil bir doğanın kucağındaki köy, Hellenistik Dönem’den Cumhuriyet’e uzanan özel bir dokuya sahip.
20.03.2023Arkeoloji
Ara Güler’in Afrodisyas’ı bu kez Ankara’da
Ara Güler’in Afrodisyas’ı bu kez Ankara’daAra Güler Müzesi’nin Ankara’daki ilk sergisi ‘Aphrodisias-Ara Güler’, Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi ev sahipliğinde 30 Eylül’de açılıyor.
26.09.2022Kültür Sanat
Yerli turiste ‘dünya mirası’
Yerli turiste ‘dünya mirası’Kültürel ve doğal hazineleri ile dünyanın her yerinden turistin seyahat rotasında yer alan Türkiye, iç turizm hareketini de ‘dünya mirası’ alanlarıyla güçlendiriyor.
25.11.2021Ekonomi
ABD ve Çin’in 5G savaşı kızışıyor
ABD ve Çin’in 5G savaşı kızışıyorABD ile Çin arasındaki 5G teknoloji savaşı sürüyor. Ülkeler, taraflarını belirledikçe, savaş da iyiden iyiye kızışıyor.
19.07.2020Dünya
Bir Zamanlar Toroslar'da: Salagassos sergisi açıldı
Bir Zamanlar Toroslar'da: Salagassos sergisi açıldıBir Zamanlar Toroslar’da: Sagalassos sergisi, Beyoğlu’nda bulunan Yapı Kredi Kültür Sanat binasında açıldı. 27 Kasım 2019 - 28 Mayıs 2020 tarihleri arasında ziyaret edilebilecek olan sergi, Türkiye’de son yıllarda hazırlanan en kapsamlı arkeoloji projesi.
28.11.2019Ana Sayfa
‘Dünya Mirası’ ama  ziyaretçi yetersiz
‘Dünya Mirası’ ama ziyaretçi yetersizKültür ve Turizm Bakanlığı’nın Müze ve Örenyeri 2018 yılı ziyaretçi istatistiklerine göre 2018 yılında bakanlığa bağlı 273 müze ve ören yerine toplam 28 milyon 169 bin 615 ziyaret gerçekleşti. 2018’de en çok ziyaret edilen müze 3 milyon 4 bin 620 ziyaretçi ile Topkapı Sarayı oldu.
6.06.2019Ekonomi
Tarih içinde yaşayan şehir: Aphrodisias
Tarih içinde yaşayan şehir: AphrodisiasBomontiada’da yer alan Ara Güler Müzesi, eylül ayına dek ‘Aphrodisias’ başlıklı sergiye ev sahipliği yapacak. Sergi, Ara Güler’in Aphrodisias Arkeolojik Alanı ve Geyre Köyü civarında çektiği fotoğraf ve belgeleri izleyiciyle buluşturuyor...
13.03.2019Gündem
‘Aphrodisias’ gün yüzüne çıktı
‘Aphrodisias’ gün yüzüne çıktıDoğuş Grubu’nun, fotoğraf sanatının duayenlerinden Ara Güler’le iş birliği sonucu hayata geçirdiği Ara Güler Müzesi’nin ikinci sergisi ‘Aphrodisias’, sanatseverlerle buluştu.
3.03.2019Cadde
Bakanlıktan kaçırılan tarihe sıkı takip
Bakanlıktan kaçırılan tarihe sıkı takipKültür ve Turizm Bakanlığı, Zeugma mozaiklerinin iade süreciyle gündeme gelen yurt dışına yasa dışı yollarla çıkarılan tarihi eserleri  geri almak için uluslararası alanda takip mekanizması yürütüyor.
4.10.2018Gündem
‘Gelecek kuşaklar beni sevsin’
‘Gelecek kuşaklar beni sevsin’Ara Güler Müzesi, usta foto muhabirinin 90. doğum gününde bomontiada’da açıldı. Duayen fotoğrafçıyla ile bu özel güne ve müzeye dair konuştuk.
17.08.2018Pazar
Siyasetin hedefi bacasız sanayi
Siyasetin hedefi bacasız sanayiSeçimlerde Ak Parti, 50 milyon turist getirmeyi, CHP emeklilere ucuz tatili, MHP kültür turizmini geliştirmeyi vadediyor. İyi Parti’nin hedefi turizm gelirini 45 milyar dolara çıkarmak, Vatan Partisi’nin ise Çin’e açılmak
16.06.2018Gündem
ABD ve Almanya ile  ‘kaçak eser’ krizi
ABD ve Almanya ile ‘kaçak eser’ kriziYıllardan beri aktif olarak yurt dışına kaçırılan tarihi eserlerin takibini yapan Türkiye’nin en çok ABD ve Almanya ile sorun yaşadığı ortaya çıktı. Rapora göre bu ülkeler tarihi eserleri iade etmemek için Türk makamlarından ya ‘delil’ istiyorlar ya da ‘hediye’ savunması yapıyorlar...
4.12.2017Gündem
55 dosyalık  tarihi eser için  davalar açıldı
55 dosyalık tarihi eser için davalar açıldıTBMM Kaçak Eserlerin İadesini Sağlama ve Kültür Varlıklarını Koruma Tedbirlerini Araştırma Komisyonu, yurt dışına kaçırılan eserler için 55 dosya oluşturdu. 100’ü aşkın eser için davalar açılırken, eserlerin Türkiye’den kaçırıldığına işaret eden deliller toplanıyor
24.10.2017Gündem
İzmir’in tarihine  bir adım daha yakın
İzmir’in tarihine bir adım daha yakınGladyatörlerden, gemilere Roma günlük hayatına ışık tutan graffitileri, hamamı, kent alanıyla geniş ve zengin bir antik kent olan ve Total Oil Türkiye’nin desteklediği Smyrna’yı Kazı Başkanı DEÜ arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Akın Ersoy’la birlikte gezdik ve çalışmalardaki yenilikleri dinledik
15.10.2017Gündem
Türkiye dedektif gibi
Türkiye dedektif gibiAnadolu’dan çeşitli ülkelere kaçırılan 4 bin 311 tarihi eser, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nün sıkı takibi sayesinde Türkiye’ye getirildi
17.09.2017Gündem
Yurt dışına kaçırılan 4 bin 311 eser Türkiye'ye getirildi
Yurt dışına kaçırılan 4 bin 311 eser Türkiye'ye getirildiAnadolu'dan birçok ülkeye kaçırıldığı tespit edilen 4 bin 311 eser, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü'nün takip ve çalışmalarıyla Türkiye'ye getirildi. Bakanlık, Metropolitan, Berlin ve Belçika Kraliyet Müzesi gibi dünyaca ünlü müzelerde sergilenen yüzlerce eser takibini sürdürüyor.
17.09.2017Gündem
Arapapıştı Kanyonu’nu fotoğraflayıp yarışın
Arapapıştı Kanyonu’nu fotoğraflayıp yarışınAydın Büyükşehir Belediyesi, ‘Arapapıştı Kanyonu’ temalı 1. Fotoğraf Yarışması düzenleyecek.
6.08.2017Ege
Afrodisias’ın havadan görüntüleri etkiledi
Afrodisias’ın havadan görüntüleri etkilediTürkiye’nin UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne giren 17’nci kültür varlığı olan Afrodisias Antik Kenti’nin havadan çekilen görüntüleri etkiledi.2009 yılında UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi’ne alınan Aydın’ın Karacasu ilçesindeki Afrodisias Antik Kenti arkeolojik alanı, Polonya’nın Krakow şehrinde gerçekleştirilen UNESCO 41. Dünya Miras Komitesi toplantısında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne dahil edildi. Afrodisias Türkiye’den listeye giren 17’nci, Aydın’dan ise ilk kültürel değer oldu.UNESCO Türkiye’nin sitesinde Aphrodisias Antik Kenti’nin "Yunan-Roma dönemi mimari ve kent özelliklerini çok iyi yansıtan bir yerleşim yeri" olduğu belirtiliyor. Kentteki Afrodit Tapınağı milattan önce 3. yüzyıla, kent ise bir yüzyıl sonraya dayanıyor. Bölge, Afrodisias Arkeolojik Kenti ve kentin kuzeyindeki mermer ocaklarından oluşuyor. Zenginliği ise mermer ocaklarından geliyor.UNESCO Türkiye’nin sitesinde kentin özelliklerinden en önemlisinin "varlık alanı içinde bulunan ocaklardan çıkartılan mermerden yerel okullarca işlenen heykeltıraşlık eserlerinin yayıldığı, Akdeniz havzasında bıraktığı derin kültürel etki" olduğu kaydediliyor. Afrodisias Arkeolojik Kenti’nde tapınaklar, bir tiyatro, bir toplanma yeri ve iki hamam bulunuyor.Eski Yunan ve Roma dönemlerine ait en görkemli antik kentlerden biri olan Afrodisias, tarihte kentin en önemli tanrıçası olan Afrodit Tapınağı ile ünlü. M.Ö. 2. yüzyıldan M.S. 6. yüzyıla kadar görkemini korumuş olan kentin kesintisiz olarak bu kadar uzun yerleşim görmüş olması, antik dönemde pek çok önemli gelişmeye tanıklık etmesi açısından da önem taşıyor.
11.09.2019Yaşam

Benzer Haber Etiketleri

Aphrodisias ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.