Arapça

Arapça

Son dakika Arapça haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan Arapça gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan Arapça haber sayfamızda...

Arapça

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 7.611 arapca haberi bulunmuştur.
Rabbi Yessir Duası Okunuşu: Rabbi Yessir Arapça Okunuşu, Türkçe Anlamı ve Fazileti
Rabbi Yessir Duası Okunuşu: Rabbi Yessir Arapça Okunuşu, Türkçe Anlamı ve FaziletiRabbi Yessir "Rabbi yessir velâ tuassir Rabbi temmim bi'l-hayr" şeklinde okunan kısa bir duadır. Bu dua herhangi bir işe başlamadan önce okunur. İşleri kolaylaştırması ve daha hayırlı şeylere vesile olması için okunur. Bu duayı okumanın pek çok fazileti bulunur. Rabbi Yessir Türkçe “Rabbim kolaylaştır” anlamına gelmektedir. Rabbi Yessir bir sure veya ayet değildir. Ezberlemesi kolay olan bu duayı insanlar yükünü kaldırmakta zorlandığı işler için okur. Rabbi Yessir Arapça, Türkçe meali ve fazileti için “Rabbi Yessir Duası ve Anlamı” içeriğimize göz atabilirsiniz.
23.07.2021Dualar
Taha Suresi 39. Ayet Oku: Taha Suresi Okunuşu, Anlamı, Tefsiri ve Fazileti
Taha Suresi 39. Ayet Oku: Taha Suresi Okunuşu, Anlamı, Tefsiri ve FaziletiToplam 135 ayetten oluşan Taha Suresi Kur’an-ı Kerim’in 20. suresidir. 16. cüzde yer alır. Mekke döneminin ortalarında nazil olan bu sure adını birinci ayette yer alan harflerden alıştır. İslam kaynaklarında Taha Suresi okumanın faziletleri hakkında pek çok bilgi yer alır. Kur’an-ı Kerim’in en uzun surelerinden olma özelliği taşır. Taha Suresi okunuşu, anlamı, tefsiri ve fazileti hakkında “Taha Suresi 39. Ayet” içeriğimizden detaylı bilgi elde edebilirsiniz.
23.07.2021Sureler
Kelime Gezmece Cevapları: Kelime Gezmece Tüm Bölümler ve Cevapları
Kelime Gezmece Cevapları: Kelime Gezmece Tüm Bölümler ve CevaplarıKelime dağarcığını test eden Kelime Gezmece bir bulmaca oyunudur. Farklı şehirlerin isimlendirildiği bu oyunda zorlu seviyeleri ve bölümler bulunuyor. Toplam 47 bölümden oluşan oyun cep telefonlarından oynanabiliyor. Oyun seviyesi arttıkça cevaplarını bulmak da bir o kadar zor oluyor. Özellikle bazı bölümlerin cevaplarını bulmak oldukça zor. Kelimeleri bulmanın yanı sıra Kelime Gezmece cevapları ile kelime haznesi ve düşünme yeteneğinin gelişmesine yardımcı oluyor. Kelime Gezmece tüm bölümler ve cevapları için “Kelime Gezmece Cevapları” içeriğimize göz atabilirsiniz.
23.07.2021Oyun
Tebareke Suresi Okunuşu - Tebareke (Mülk) Suresi Arapça Okunuşu, Türkçe Meali ve Fazileti
Tebareke Suresi Okunuşu - Tebareke (Mülk) Suresi Arapça Okunuşu, Türkçe Meali ve FaziletiKur’an-ı Kerim’in 67. suresi olan Tebareke Suresi toplamda 30 ayetten oluşur. Tebareke Suresi Mülk Suresinin diğer adıdır. Tebareke denmesinin nedeni ise surenin "Tebarekellezi" ile başlamasıdır. Müslüman dünyası için önemli bir yere sahip olan Tebareke Suresi Allah’ın varlığı ve birliğini, ölüm ve yaşamı, öldükten sonra dirilmeyi ele almaktadır. Fazileti çok olduğu için Hz. Muhammed tarafından sık sık okunması tavsiye edilen surelerden biridir. Tebareke (Mülk) Suresi Arapça okunuşu, Türkçe meali ve fazileti için “Tebareke Suresi Okunuşu” içeriğimize göz atabilirsiniz.
23.07.2021Sureler
Hüvallahüllezi Okunuşu ve Anlamı: Hüvallahüllezi Arapça Yazılışı, Türkçe Tefsiri ve Fazileti
Hüvallahüllezi Okunuşu ve Anlamı: Hüvallahüllezi Arapça Yazılışı, Türkçe Tefsiri ve FaziletiHüvallahüllezi, Haşr suresinin son 4 ayetidir. Sabah ve akşam namazlarının ardından yapılan tesbihatlarda okunur. Müslümanlar için oldukça ayrı öneme sahip olan Hüvallahüllezi suresinde Allah’ın 15 ismi zikredilir. Medine’de inen Haşr suresi toplamda 24 ayetten oluşur. Kur’an-ı Kerim’in 59. suresidir ve ‘toplayıp sürme’ anlamına gelir. Hüvallahüllezi suresi okunuşu, Arapçası ve anlamı hakkında içeriğimizden detaylı bilgi alabilirsiniz.
23.07.2021Sureler
Müslüman bilim insanları: Bîrûnî
Müslüman bilim insanları: BîrûnîMüslüman bilim insanları arasında en önemli keşiflere imza atanlardan biri de Bîrûnî’ymiş.
23.07.2021Bilim ve Çocuk
Eid Mubarak anlamı ve resimli mesajlar! Eid Mubarak ne demek?
Eid Mubarak anlamı ve resimli mesajlar! Eid Mubarak ne demek? Bayramda sıklıkla karşılaşılan 'Eid Mubarak' etiketi sosyal medyada oldukça popüler. Kişiler ise 'Eid Mubarak ne demek?' sorusuna yanıt arıyor. Arapça olan kelime, ARap Müslümanlar ve dünya genelindeki Müslümanlar tarafından genellikle kullanılıyor. İşte, Eid Mubarak anlamı...
20.07.2021Gündem
İhlas suresi okunuşu ve anlamı: İhlas suresi fazileti, Türkçe okunuşu ve meali
İhlas suresi okunuşu ve anlamı: İhlas suresi fazileti, Türkçe okunuşu ve mealiİhlas Suresi Arapça okunuşu ve Türkçe meali araştırma konusu olmaya devam ediyor. Kuran-ı Kerim'de yer alan 112. sure olan İhlas Suresi hakkında Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa şöyle buyurmuştur; “Varlığım elinde olan Allah’a yemin ederim ki bu sûre Kur’an’ın üçte birine denktir” buyurmuştur. İşte İhlas Suresi Arapça Okunuşu ve Türkçe meali...
19.07.2021Sureler
AYETEL KÜRSİ Okunuşu: Ayetel Kursi Duası Türkçe Anlamı ve Arapça Yazılışı
AYETEL KÜRSİ Okunuşu: Ayetel Kursi Duası Türkçe Anlamı ve Arapça YazılışıBakara Suresi'nin 255. ayeti olarak bilinen Ayetel Kürsi birçok durumda okunabilen dualar arasında yer almaktadır. Özellikle sabah saatlerinde okunan Ayetel Kürsi duasının anlamı da bir o kadar etkileyicidir. Ayetin Türkçe olarak anlamını, Arapça olarak yazılışını ve faziletlerini merak ediyorsanız içeriğin devamını okuyabilirsiniz.
16.07.2021Ramazan
Darbe girişiminin kilit noktası İstanbul'da yaşananlar
Darbe girişiminin kilit noktası İstanbul'da yaşananlarFetullahçı Terör Örgütü üyesi askerlerin 15 Temmuz 2016'da düzenlediği ve ülke genelinde 251 vatandaşın şehit olduğu darbe girişimi sırasında İstanbul, olayların kilit noktası oldu.
15.07.2021Gündem
Felak ve Nas Suresi Türkçe Okunuşu ve Anlamı: Felak Nas Duaları Meali ve Tefsiri
Felak ve Nas Suresi Türkçe Okunuşu ve Anlamı: Felak Nas Duaları Meali ve TefsiriFelak ve Nas Suresi Kur’an-I Kerim’in en kısa sureleridir. İnsanın başına gelebilecek kötülük, nazar ve tehlikelerden korunmak için Felak Nas duası okunmaktadır. Felak Suresi Kur’an’ın 113’üncü suresidir ve sabah aydınlığı anlamına gelir. Nas Suresi Kur’an’ın 114’üncü ve son suresidir. Her ayetin sonunda yer alan Nas insan anlamına gelmektedir. Felak ve Nas dualarının tefsiri hakkında çokça bilgi bulunur. Felak ve Nas Suresi Türkçe okunuşu, anlamı, meali ve tefsiri hakkında içeriğimizden detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.
12.07.2021Sureler
Namaz Sureleri Sırası: Namazda Okunan Zammı Sureler Sıralaması ve Okunuşu
Namaz Sureleri Sırası: Namazda Okunan Zammı Sureler Sıralaması ve Okunuşuİslam’ın ikinci şartı olan namaz Müslüman alemi için farz kılınmıştır. Dinin direği olarak da nitelendirilen namaz 5 vakit kılınır. Sabah, öğle, ikindi, akşam ve yatsı vakitlerinde kılınan namaz surelerinin sıralaması vardır. İbadet etmek, af dilemek ve yalvarmak anlamına gelen namazda okunan duaların da sıralaması vardır. Müslüman dünyası için farz buyrulan namaz kılmak ibadetlerin en başında gelmektedir. Namaz sureleri sıralaması ve namazda okunan dualar ile anlamları ibadette önemli yere sahiptir. Zammı sureler namazda okunan kısa surelere denir ve Kur'an-ı Kerim'in son sayfalarında yer alır. Namazda okunan zammı sureler sıralaması ve okunuşu nelerdir? diyorsanız "Namaz sureleri sırası" içeriğimizden detaylıca okuyabilrsiniz.
12.07.2021Sureler
Sınav duası ve sınavda okunacak dualar neler 2021? Sınavda hangi dualar okunur?
Sınav duası ve sınavda okunacak dualar neler 2021? Sınavda hangi dualar okunur?Milyonlarca kişi yıl boyunca birçok sınavda ter döküyor. Her sınav öncesi olduğu gibi heyecan tavan yapıyor ve özellikle aileler dualarını çocuklarından esirgemiyor. Bu nedenle de 'Sınav duaları ve sınavda okunacak dualar neler? Sınav öncesi hangi dualar okunur?' soruları ısrarla soruluyor.
12.07.2021Gündem
İsmi Azam duası Arapça okunuşu ve Türkçe anlamı nedir? İşte meali...
İsmi Azam duası Arapça okunuşu ve Türkçe anlamı nedir? İşte meali...Tüm kapıları açan dua diye de geçen İsmi Azam duası Allah'ın en büyük ismi anlamına gelirken en çok okunan dualar arasında yer alıyor. Bu nedenle de epey bir araştırılıyor. Peki, İsmi Azam duası okunuşu ve anlamı nedir?
12.07.2021Dualar
Bereket duası (Karınca duası) Arapça okunuşu ve Türkçe anlamı nedir?
Bereket duası (Karınca duası) Arapça okunuşu ve Türkçe anlamı nedir?Bereket duası yani karınca duasının kazanç temin etmek maksadı ile okunması veya kullanılması dinen caiz olmamakla birlikte Allah Teala’ya yönelik bazı hitaplar ve bereket talebinden ibarettir. Müslüman vatandaşlar dine aykırı bir yön bulunmayan bereket duasının Arapça okunuşu ve Türkçe anlamı araştırıyor.
12.07.2021Dualar
Tövbe (İstiğfar) duası | Arapça okunuşu ve Türkçe anlamı nedir?
Tövbe (İstiğfar) duası | Arapça okunuşu ve Türkçe anlamı nedir? Tövbe duası özellikle Müslüman aleminin en değer verdiği günlerde okunan duaların başında geliyor. Günah ve kusurlarından dolayı Allah'tan rahmet dilemek isteyen müminler Tövbe duası okunuşu ve anlamı nedir? İstiğfar duası nasıl okunur? sorusuna cevap arıyor.
12.07.2021Gündem
Cemiyet Ne Demek? Cemiyet TDK Sözlük Anlamı Nedir?
Cemiyet Ne Demek? Cemiyet TDK Sözlük Anlamı Nedir?Cemiyet kelimesi bir araya gelmek anlamındaki cem sözcüğünden türetilmiştir. Arapça kökenli bir sözcük olan cemiyetin sözlük anlamı topluluktur. Bu kelime tasavvufta terim anlamında kullanılır. Gazel, kaside, tahmis gibi Divan şiiri türlerinde tenasüp ve tezat sanatlarını bir arada kullanmaya da cemiyet denir. Cemiyet ne demek? Cemiyet TDK sözlük anlamı nedir? İşte, merak edilen tüm detaylar.
11.07.2021Eğitim
Kafirun Suresi Okumanın Faziletleri (Faydaları) Ve Sırları Nelerdir?
Kafirun Suresi Okumanın Faziletleri (Faydaları) Ve Sırları Nelerdir?Kuran-ı Kerim'de yer alan kafirun suresini okumanın birçok fazileti ve faydası bulunmaktadır. Kafirun suresi içerisinde manevi sırların yer aldığı bir sure olmasının yanında faziletleri pek çok olan bir suredir. Kafirun suresi okumanın en öenmli fazileti imanı koruyarak kişiyi şirke düşmekten koruyup uzaklaştırmaktadır. Kafirun suresi okumanın faziletleri ve faydalarını sizler için derledik.
11.07.2021Sureler
Tespit Ne Demek, Tdk Sözlük Anlamı Nedir? Tespit Etmek Nedir?
Tespit Ne Demek, Tdk Sözlük Anlamı Nedir? Tespit Etmek Nedir?Bir meseleye, olaya ya da konuya dair bilinmeyen noktaları öğrenip göstermeye tespit denir. Dilimize Arapçadan geçmiş olan bu sözcük, sübut kelimesinden türetilmiştir. Sübut, sağlam bir şekilde durmak, yerinden kıpırdamamak anlamına gelirken, tespit sözcüğünün ilk anlamı, sallantıda olan bir şeyi muhkem hale getirmedir. Tespit ne demek? Tespit TDK sözlük anlamı nedir? İşte, merak edilen tüm detaylar.
10.07.2021Sözlük
Tesettür Ne Demek? Tesettür Tdk Sözlük Anlamı Nedir?
Tesettür Ne Demek? Tesettür Tdk Sözlük Anlamı Nedir?İnternet siteleri veya halk arasında yaygın olarak karşımıza çıkan kelimeler var olmakta ve bu kelimeler arasında tesettür kelimesi bulunmaktadır. Tesettür kelimesi ülkemizde hemen herkesin en az 1 kez duyduğu kelimedir. Ancak kelimenin TDK sözlük karşılığı insanlar tarafından çok merak edilmektedir. Tesettür ne demek? Tesettür TDK sözlük anlamı nedir? İşte, tüm detaylar.
10.07.2021Sözlük
Rikkat Ne Demek, Tdk Sözlük Anlamı Nedir? Rikkat Hali Ne Demek?
Rikkat Ne Demek, Tdk Sözlük Anlamı Nedir? Rikkat Hali Ne Demek?Sosyal hayatta yeni duyulan pek çok farklı kelimeler, insanların bilinçlenmesi adına o kelimenin anlamını öğrenmeye itmektedir.
10.07.2021Eğitim
Riyazet Ne Demek, Tdk Sözlük Anlamı Nedir? Riyazette Ne Yenir, Ne Yenmez?
Riyazet Ne Demek, Tdk Sözlük Anlamı Nedir? Riyazette Ne Yenir, Ne Yenmez?Tasavvufta önemli bir yer tutan riyazet kavramı ilk kez Hoca Ahmet Yesevi ve Hace Yusuf Hemedani tarafından kullanılmıştır. Arapça kökenli bir sözcük olan riyazetin sözlük anlamı perhizdir. Seyri Süluk yolundaki her derviş nefsin isteklerini kırmak ve dünya zevklerinden uzak durmak için riyazete girer. Riyazet ne demek? Riyazet TDK sözlük anlamı nedir? İşte, merak edilen tüm detaylar.
10.07.2021Eğitim
Rüküş Ne Demek, Tdk Sözlük Anlamı Nedir? Rüküş Giyinmek Ne Anlama Gelir?
Rüküş Ne Demek, Tdk Sözlük Anlamı Nedir? Rüküş Giyinmek Ne Anlama Gelir?Düğün, nişan ya da toplantı gibi farklı organizasyonlarda yaygın olarak kullanılan bazı kelimeler, insanların ilk kez duyabildikleri kelimelerde olabilmektedir. Bu tür kelimelerden birisi de rüküş kelimesidir. Halk arasında da sıkça duyulan rüküş kelimesinin anlamı çoğu kişi tarafından bilinmiyor. Rüküş ne demek, TDK sözlük anlamı nedir? Rüküş giyinmek ne anlama gelir? İşte, merak edilen tüm detaylar.
10.07.2021Eğitim
Seyis Ne Demek, Tdk Sözlük Anlamı Nedir? Seyis Ne İş Yapar?
Seyis Ne Demek, Tdk Sözlük Anlamı Nedir? Seyis Ne İş Yapar?Arapça kökenli bir sözcük olan seyis sözcüğü, Osmanlı Devleti'nin kuruluş döneminden bu yana kullanılmaktadır. Seyis kelimesi ''sais'' kökünden türetilmiştir. Sais, yardımcı ve danışman anlamına gelirken seyis, at bakıcısı demektir. Atları beslemek ve yarışa hazırlamak, seyislerin görevleri arasında yer alır. Seyis ne demek, TDK sözlük anlamı nedir? Seyis ne iş yapar? İşte, merak edilen tüm detaylar.
10.07.2021Eğitim
Belediye otobüsünün çarptığı Suriyeli Abdulrahman öldü
Belediye otobüsünün çarptığı Suriyeli Abdulrahman öldüDiyarbakır'da yolun karşısına geçerken belediye otobüsünün çarptığı Suriyeli Abdulrahman Alhaj (8), yaşamını yitirdi. Acı haberi alıp kaza yerine gelen Alhaj’ın ağabeyi Ali Alhaj ile yakınları sinir krizi geçirdi.
9.07.2021Gündem

Benzer Haber Etiketleri

okunuşuanlamıtdkarapçafazilet

Arapça ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.