Atlas

Atlas

Son dakika atlas haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan atlas gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan atlas haber sayfamızda...

Atlas

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 3.322 atlas haberi bulunmuştur.
Okyanusların en derin noktaları ölçüldü! Mariana Çukuru 10 bin 925 metre
Okyanusların en derin noktaları ölçüldü! Mariana Çukuru 10 bin 925 metreDünyada okyanusların en derin noktalarının detaylı şekilde ölçüldüğü bildirildi.
11.05.2021Dünya
İlginç bilgiler
İlginç bilgilerŞaşırmak istediğinde bu bilgileri okuyabilir ve çok eğlenebilirsin. Hayatında duymadığın, duyduğunda da “vay be!” diyeceğin bilgiler seni bekliyor.
11.05.2021Bilim ve Çocuk
Napolyon’un ölümü için ‘kolonya’ iddiası
Napolyon’un ölümü için ‘kolonya’ iddiasıÖlümü hakkında çeşitli iddiaların bulunduğu Fransa İmparatoru Napolyon Bonapart’ın “çok fazla kolonya” kullanması sonucu mide kanserine yakalanarak hayatını kaybettiği öne sürüldü
10.05.2021Dünya
Cihannüma Kimin Eseridir Ve Ne Zaman Yazılmıştır?
Cihannüma Kimin Eseridir Ve Ne Zaman Yazılmıştır?Coğrafi olarak Doğu anlayışından Batı anlayışına geçişte önemli bir role sahip olan eser Cihannüma'dır. Çoğu batılı seyyahta olduğu gibi Osmanlı Devleti'nde de görüş açısını oldukça genişletmiş ve bu sayede coğrafya alanında farklı eserlerin yazılmasına da ön ayak olmuştur. Peki, Resmi yazı türleri hangileridir ve özellikleri nelerdir? Sizin için tüm detayları ile derledik.
8.05.2021Eğitim
Başkenti Luanda Olan Ülke Hangisidir?
Başkenti Luanda Olan Ülke Hangisidir?Her ülkenin mutlaka bir başkenti bulunur. Başkentler o ülke için ayrı bir önem taşır. Çünkü tüm siyasi meclisler ve ülke yönetim kadrosu başkentlerde toplanır. Başkentler ayrıca o ülke ile bütünleşerek tüm dünya tarafından bilinir. Peki başkenti Luanda olan ülke hangisidir? Luanda hangi ülkeye ait bir şehirdir? İşte, merak edilen tüm detaylar
8.05.2021Eğitim
Alev Alev bitiyor mu, ne zaman final yapıyor? İşte, Alev Alev oyuncuları ve konusu
Alev Alev bitiyor mu, ne zaman final yapıyor? İşte, Alev Alev oyuncuları ve konusuAlev Alev dizisi yeni bölümleri her hafta ekrana gelmeye devam ediyor. Diziler bir bir final ya da sezon finali tarihlerini açıklarken Alev Alev final mi sorusu da gündemde. Peki, Alev Alev ne zaman bitiyor, final tarihi belli oldu mu?
6.05.2021Cadde
Süper Lig'de haftanın programı
Süper Lig'de haftanın programıSüper Lig'de 39. hafta maçları oynanacak. TFF 1. Lig'e 33. hafta karşılaşmalarıyla devam edilecek. Misli.com 2. Lig'de 37, Misli.com 3. Lig'de ise 1. Grup'ta 30'uncu, 2-3 ve 4'üncü Grup'ta 34. hafta mücadeleleri yapılacak.
30.04.2021Süper Lig
ABD'nin casus uydusu uzaya yolculuğa çıktı!
ABD'nin casus uydusu uzaya yolculuğa çıktı!İşlevi gizli tutulan uydu, Lockheed Martin ve Boeing firmalarının ortaklığı United Launch Alliance şirketinin ürettiği "Delta 4 Heavy" tipi ağır taşıyıcı roket ile California eyaletindeki Vandenberg Hava Üssü'nden fırlatıldı.
27.04.2021Teknoloji
Araplar ve Hikâye Anlatma Sanatı Türkçe’de ilk kez yayımlanıyor
Araplar ve Hikâye Anlatma Sanatı Türkçe’de ilk kez yayımlanıyorVakıfBank Kültür Yayınları, ödüllü edebiyat tarihçisi ve eleştirmeni Abdelfattah Kilito’nun kaleme aldığı “Araplar ve Hikâye Anlatma Sanatı – Tuhaf Bir Âşinâlık” adlı kitabı yayımlıyor. Eserde, Arap dünyasının birçok geleneksel anlatısı günümüz dünyasından eleştirel bir bakış açısıyla yeniden ele alınıyor.
27.04.2021Kültür Sanat
Futbolda haftanın programı
Futbolda haftanın programıSüper Lig'de 37. hafta maçları oynanacak. TFF 1. Lig'e 32. hafta karşılaşmalarıyla devam edilecek. Misli.com 3. Lig'de ise 1. Grup'ta 29'uncu, 2-3 ve 4'üncü Grup'ta 33. hafta mücadeleleri yapılacak.
23.04.2021Süper Lig
Türk kaptan gemi ambarında öldü
Türk kaptan gemi ambarında öldüTürk şirketi Dramar Denizcilik işletmesindeki DS Sofie Bulker adlı kuru yük gemisinin ikinci kaptanı Erdem Bulat, Batı Afrika ülkesi Kongo açıklarında ambarın içine düşerek hayatını kaybetti.
15.04.2021Gündem
TBMM Başkanı Şentop: Kültür, bir milletin sahip olduğu bütün maddi ve manevi varlıklardır
TBMM Başkanı Şentop: Kültür, bir milletin sahip olduğu bütün maddi ve manevi varlıklardırTBMM Başkanı Mustafa Şentop, "Müslümanlar, Ayasofya'nınki gibi büyük bir kubbe yapmayı beceremezler" eleştirisine hüzünlenen Mimar Sinan'ın Selimiye'yi inşa ederek, adeta kendi mimari gazasını ilan edecek kadar büyük bir komutan olduğunu kaydetti.
9.04.2021Siyaset
Atlas Sineması ilk galasını Mimarların Piri Sinan ile yapıyor
Atlas Sineması ilk galasını Mimarların Piri Sinan ile yapıyorOsmanlı İmparatorluğu’nun muhteşem dönemine eserleriyle damga vuran, Kanuni Sultan Süleyman, II.Selim ve III. Murad dönemlerinde 50 yıl boyunca ‘Mimarbaşı’ olarak görev yapan Mimar Sinan’ın hayatı “Mimarların Piri Sinan” adıyla belgesel oldu. Çekimleri 2018 yılında başlayan ve 3 yıl süren belgeselin galası, İstanbul Valiliği’nin ev sahipliğinde, 9 Nisan Cuma günü saat 19.00’da Atlas Sineması’nda gerçekleşecek.
Tanzimat şiirleri
Tanzimat şiirleriKonulardaki büyük değişikliğe karşın, Tanzimat şiiri teknik bakımdan Divan şiirinden çok ayrılamamıştır. Hece ölçüsüne verilen yer artmış da olsa daha çok aruz kullanılmıştır. Yeni nazım biçimlerinin yanında Divan nazmının özellikle gazel, terkib-i bent, kıta biçimleri ve edebi sanatları da görülmektedir.Tanzimat dönemi şairleri dili yalınlaştırmaya çalışmış, konuşma dili ve anlatımına yönelmişlerdir. Biçim bakımından olduğu kadar, konu bakımından da eski şiirden uzaklaşmaya çalışmışlardır. Özellikle Tanzimat'ın Şinasi, Namık Kemal ve Ziya Paşa'dan oluşan ilk kuşağının şiirlerinde uygarlık, hak, adalet, yasa, özgürlük, vatan gibi toplumsal konular ağır basar. İkinci kuşağın Recaizade Ekrem, Abdülhak Hamit gibi önde gelen şairleri ise Tanrı, madde, ruh gibi fizik ötesi konulara yönelerek bu konuları ikinci plana atmışlardır.
7.04.2021Şiirler
Türkiye Haritası (Siyasi): Şehir İsimleri Listesi İle Birlikte Renkli Türkiye'nin İlleri Haritası
Türkiye Haritası (Siyasi): Şehir İsimleri Listesi İle Birlikte Renkli Türkiye'nin İlleri HaritasıTürkiye'nin siyasi haritasını oluşturmak için ilk öncelik siyasi haritalar nedir, neleri gösterir, yeryüzü şekilleriyle bir ilişkisi bulunmakta mıdır, özellikleri nelerdir, hangi unsurlar hakkında bilgi verir? Hangi amaçla kullanılır? Şehir isimleri nasıl listelenir? Renkli Türkiye haritası nasıl çıkarılır? Siyasi harita ülke sınırlarını hangi yöntemlerle belirler gibi daha birçok soruya yanıt veren yazımızı, sizler için derleyerek hazırladık.
5.04.2021Haritalar
‘‘Güzel olan festivalin çizgisinin değişmemesi’’
‘‘Güzel olan festivalin çizgisinin değişmemesi’’İKSV’nin düzenlediği İstanbul Film Festivali’nin direktörü Kerem Ayan, bu yıl üç aya yayılacak festival için “Sanat filmleri göstermemiz konusunda bir talep de var. O kadar kolay değil, 8 saatlik Lav Diaz filmini sinemada oturup seyreden bir seyircimiz var” diyor
4.04.2021Pazar
Kalkan tezgâha kilosu 250 TL’den giriş yaptı
Kalkan tezgâha kilosu 250 TL’den giriş yaptıKalkan, kilosu 250 liradan balıkçı tezgâhlarına çıktı. Satılan bazı kalkanların yasal boyun altında olduğunu belirten Prof. Dr. Saadet Karakulak, av oranı yüzde 90 oranında azalan kalkan balığının korunması için avcılığın düzenlenmesi gerektiğini söyledi...
3.04.2021Gündem
Sabundan Kaçan Mikroplar Deneyi (Okul Öncesi Deneyler)
Sabundan Kaçan Mikroplar Deneyi (Okul Öncesi Deneyler)Bu hafta Bilim İnsanı Atlas Büyükburç'tan sabundan kaçan mikroplar deneyi ile mikropların sabundan nasıl hemen hızla kaçtığını uygulamalı olarak öğreneceğiz. Üstelik sabundan kaçan mikroplar deneyimiz için ihtiyacımız olan malzemeler çok basit: 1 adet peçete, 1 kase su, 2-3 kaşık sıvı sabun ve 2-3 kaşık karabiber. Okul öncesi için çok eğlenceli olan bu deneyi haydi birlikte yapalım ve çocuğunuza korona virüsten korunmak için el yıkamanın ne kadar önemli olduğunu basit bir deney ile gösterelim.
2.04.2021Çocuk
Pirhasan’dan yeni kitap
Pirhasan’dan yeni kitapBarış Pirhasan’ın kaleme aldığı şiir kitabı “Büyük Atlas Küçük Canlılar”, Karakarga Yayınları’ndan çıktı.
‘Sev ezber  bozacak’
‘Sev ezber bozacak’Sev Medya, yayın hayatına merhaba dedi. 60’a yakın yazarın çalıştıkları kurumdan ayrılarak kurduğu Sev, açılışını Atlas Otel’de yaptı.
2.04.2021Ege
Harita Çeşitleri Nelerdir? Kısaca Harita Çeşitleri Ve Kullanım Amaçları
Harita Çeşitleri Nelerdir? Kısaca Harita Çeşitleri Ve Kullanım AmaçlarıGünümüzde kullanılan birçok farklı harita vardır. Bu haritalar insanlar için büyük kolaylıklar sağlamakla beraber oldukça pratik bilgiler sunmaktadır. Tabi haritanın birçok çeşidi vardır. Her harita çeşidinin kendine has özellikleri vardır. Sizler için Harita çeşitleri nelerdir? Kısaca harita çeşitleri ve kullanım amaçları nelerdir? Tüm detayları sizler için derledik.
2.04.2021Eğitim
Hava Gemisi Deneyi (Okul Öncesi Deneyler)
Hava Gemisi Deneyi (Okul Öncesi Deneyler)Bu hafta Bilim İnsanı Atlas Büyükburç'tan hava gemisi deneyi ile suda yüzen balonu şişirmeyi ve bir hava gemisi yapmayı öğreneceğiz. Üstelik hava gemisi deneyimiz için ihtiyacımız olan malzemeler çok basit: 1 adet huni, 1 adet balon, 1 küçük ilaç şişesi, bir kutu ataş, su, sirke, 1 paket karbonat, 1 adet şırınga Okul öncesi için çok eğlenceli olan bu deneyi haydi birlikte yapalım ve suda yüzebilen bir hava gemisi yapmayı öğrenelim.
1.04.2021Çocuk
Boston Dynamics'ten yeni bir robot geldi: Stretch
Boston Dynamics'ten yeni bir robot geldi: StretchÜrettiği robotlara farklı ve fonksiyonel özelikleri eklemesiyle dikkat çeken Boston Dynamics, yeni yardımcı robotunu görücüye çıkarttı. Stretch adı verilen robot, Spot ve Atlas gibi eğlenceli ve 'çok hareketli' değil. Depo çözümü olarak geliştirilen robot ağır yükleri kaldırabiliyor olmasıyla bir adım öne çıkıyor.
30.03.2021Teknoloji
Dünyanın en uzak yeri Tristan da Cunha
Dünyanın en uzak yeri Tristan da CunhaTristan de Cunha, dünyanın geri kalanından en uzak noktadaki insan yerleşimi. Atlas Okyanusu'nun güneyinde Latin Amerika ve Afrika'nın tam ortasında yer alan Tristan de Cunha paranın kullanılmadığı, insanların hayvancılıkla uğraştığı bir ada.
29.03.2021Tatil
Nene Hatun'dan İstanbul Boğazı'nda 6 saatlik operasyon
Nene Hatun'dan İstanbul Boğazı'nda 6 saatlik operasyonUlaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu'nun Süveyş Kanalı'ndaki kazaya yardım için işaret ettiği "Nene Hatun" gemisi İstanbul Boğazı'nda 6 saatlik operasyon gerçekleştirdi. İstanbul Boğazından gemilerin emniyetli geçişini sağlayan Marmara denizi girişinde bulunan iki eski şamandıra,  yerli ve milli olarak imal edilen  Atlas tipi  "Akıllı" şamandıralarla değiştirildi. Nene Hatun gemisi kaptanı Necdet Hamza, "Gemi trafik yoğunluğun da fazla olduğu ayrıca güçlü akıntıların bulunduğu bu bölgede tehlikeli bir operasyonu bitirdik" dedi.
29.03.2021Ekonomi

Benzer Haber Etiketleri

süper ligŞiirçocuklar için basit deneylerkolay deneyleröğretici deneyler

Atlas ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.