Çocuklarda Göz Sağlığı

Çocuklarda Göz Sağlığı

Son dakika çocuklarda göz sağlığı haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan çocuklarda göz sağlığı gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan çocuklarda göz sağlığı haber sayfamızda...

Çocuklarda Göz Sağlığı

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 206 cocuklarda goz sagligi haberi bulunmuştur.
1. sınıfa başlayacak çocuklara görme taraması yapılacak
1. sınıfa başlayacak çocuklara görme taraması yapılacakSağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Ulusal Görme Taraması Programı" kapsamında ilköğretim çağındaki çocuklara 1. sınıfa başlayacağı yıl görme taraması yapılacağını açıkladı
Kaptan Niloya ile süper görüş serüveni
Kaptan Niloya ile süper görüş serüveniDünyagöz Vakfı, bu kez çocuk göz sağlığı konusunda farkındalık oluşturacak bir masal kitabı projesi “Kaptan Niloya ile Süper Görüş Serüveni” ile binlerce çocuğun göz sağlığını koruma altına almayı amaçlıyor.
Dersleri kötüyse sebebi gözleri olabilir
Dersleri kötüyse sebebi gözleri olabilirGöz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Başak Bostancı, göz sağlığının okul başarısını etkilediğini söyledi ve konuyla ilgili önemli bilgiler verdi.
30.01.2017Eğitim
Bilgisayar göz sağlığını tehdit ediyor
Bilgisayar göz sağlığını tehdit ediyorÇocukların bir kısmı yaz tatillerini deniz ve havuz kenarlarında geçirirken, bir kısmı da bilgisayar ve oyun konsollarının karşısında geçiriyor. Göz Hastalıkları ve Sağlığı Uzmanı Op. Dr. Şehvar Nefesoğlu, dijital ekran ışıklarına karşı uyardı.
26.07.2016Genel Sağlık
Çocukta katarakt mı olur demeyin
Çocukta katarakt mı olur demeyinMemorial Ankara Hastanesi Göz Hastalıkları Bölümü’nden Op. Dr. Neslihan Astam, çocuklarda göz muayenesinin önemi ve erken yaşlarda görülen hastalıklar hakkında bilgi verdi.
Çocuklarda göz sağlığına dikkat!
Çocuklarda göz sağlığına dikkat!VKV Amerikan Hastanesi, Oftalmoloji (Göz Hastalıkları) Bölümü’nden Prof. Dr. E. Cumhur Şener “Bebekler ve çocuklarda göz sağlığı ve dikkat edilmesi gereken noktalar” konusunda ebeveynlere önemli bilgiler aktardı.
Çocuklarda hatalı gözlük camlarına dikkat
Çocuklarda hatalı gözlük camlarına dikkatUzmanlar, hatalı gözlük camlarının çocukların göz sağlığını bozduğuna dikkat çekerek, anne ve babaları hatalı gözlük camlarına karşı dikkatli olmaları konusunda uyarıyor.
SAĞLIK DÜNYASI
SAĞLIK DÜNYASISAĞLIK DÜNYASI
21.11.2000Genel Sağlık
Triptofan Nedir, Faydaları Nelerdir? Triptofan Eksikliği Neden Olur, Tedavisi Nasıl Yapılır?
Triptofan Nedir, Faydaları Nelerdir? Triptofan Eksikliği Neden Olur, Tedavisi Nasıl Yapılır?Vücut tarafından sentezlenen bazı amino asitler bulunur. Triptofan bu amino asitlerden sadece biridir. Triptofanın ne işe yaradığı ve ne gibi fayda sağladığı merak edilen bir konu oluyor. Pek çok kişi bu amino asitler hakkında araştırmalar yapabiliyor. Triptofan nedir, faydaları nelerdir? Triptofan eksikliği neden olur, tedavisi nasıl yapılır? İşte, merak edilen tüm detaylar.
30.03.2021Sağlık
Eve kapanan çocuklarda ‘elektromanyetik’ tehdidi
Eve kapanan çocuklarda ‘elektromanyetik’ tehdidiPandemi döneminde eve kapanan binlerce çocuğun televizyon ve bilgisayar bağımlısı haline geldiğini belirten uzmanlar, “Elektromanyetik kirliliğin etkilerini önümüzdeki yıllarda göreceğiz” dedi
20.03.2021Gündem
Pandemi sürecinde çocuk hastalıklarına karşı dikkat edilmesi gerekenler
Pandemi sürecinde çocuk hastalıklarına karşı dikkat edilmesi gerekenlerKışın soğuk havalarda çocukların hastalanma olasılığı artarken, koronavirüs pandemisi nedeniyle evlerde vakit geçiren çocuklar bulaş riski olmadığı için daha az hasta oluyor. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Aslı Mutlugün Alpay, pandemi sürecinde çocuk hastalıklarına karşı dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi verdi.
Balık Yağı Faydaları Nelerdir? Balık Yağı Nasıl Kullanılır, Aç Mı Tok Mu?
Balık Yağı Faydaları Nelerdir? Balık Yağı Nasıl Kullanılır, Aç Mı Tok Mu?Balık ve başka deniz hayvanlarından çıkarılmış olan yağın şurup ya da kapsül formuna getirilip kullanılmasına ''balık yağı'' adı verilmektedir. İçeriğinde bulunan yüksek omega 3 ile omega 3 takviyesi şeklinde kullanılmaktadır. Peki, balık yağı faydaları nelerdir? Balık yağı nasıl kullanılır? Balık yağı aç mı, tok mu kullanılmalıdır? İşte tüm ayrıntılar...
17.02.2021Sağlık
Çocukluk çağında işitme tarama testleri yaptırmanın önemi
Çocukluk çağında işitme tarama testleri yaptırmanın önemiÇocuklarda işitme kayıplarının önlenmesinde aşamada uygulanacak tarama testleri kritik önem taşıyor. Doğumdan hemen sonra tarama testleriyle olası işitme anahtarları; sosyal izolasyon, okul başarısı ve dil gelişimi gibi problemleri en aza indirmek mümkün hale geliyor. Odyolog Seda Başkurt, işitme tarama testleri ile ilgili bilinmesi gerekenleri sıraladı. İşitme tarama testi ne zaman yapılır? İşitme kaybı tedavisi nasıl olur? İşte cevabı...
Çocuklarda görülen yumurtalık kistleri kanser riski oluşturur mu?
Çocuklarda görülen yumurtalık kistleri kanser riski oluşturur mu? Kadın üreme sisteminin bir parçası olan yumurtalıklarda kist olarak isimlendirilen içi sıvı dolu kese gelişebilir. Yumurtalık kistleri anne karnından başlayarak her yaşta görülebiliyor. Çocuklarda da görülen yumurtalık kistleri kansere neden olur mu? Nasıl belirti verir? Cerrahi yönteme ne zaman başvurulur? Jinekolojik Onkoloji Uzmanı Doç.Dr. İlker Kahramanoğlu, ergenlik dönemindeki çocuklarda görülen yumurtalık kistleri hakkında dikkat çeken açıklamalarda bulundu
Sosyal medyadaki o görüntülere uzmanlardan uyarı!
Sosyal medyadaki o görüntülere uzmanlardan uyarı!Uzman olmayan kişilerin bebeklere 'hacamat', bir diğer adıyla 'kupa tedavisi' yapıp bunu reklam amacıyla sosyal medyada hesabından paylaşması tartışmalara sebep oldu. Uzmanlar, geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamalarının eğitimli kişiler tarafından yapılması gerektiğini belirten Prof. Dr. Ahmet Kalaycıoğlu, "Sağlık Bakanlığı bu işin eğitim müfredatını oluşturmuş vaziyette. Dolayısıyla, doğru işler yapabilmek için hastane ya da  herhangi bir sağlık kuruluşunda yapılacak uygulamadır” dedi.
28.01.2021Gündem
10 yaş altındaki çocuklarda miyop oluşumu ve artışını önleme tedbirleri
10 yaş altındaki çocuklarda miyop oluşumu ve artışını önleme tedbirleriPandemi sürecinin çocuklarda miyop gelişimini artırdığını söyleyen Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Öğr. Üyesi Prof. Dr. Arif Koytak “COVID-19 pandemisi nedeniyle 2020 yılında hem eğitimlerini sürdürmek hem de sosyal faaliyetlerini gerçekleştirmek amacıyla bilgisayar, tablet ve telefon ekranlarına maruz kalan çocuklarda miyop oranı arttı. 2020 yılında miyopluk görülme sıklığının önceki yıllara göre 6 yaşındaki çocuklarda 3 kat, 7 yaşındaki çocuklarda 2 kat, 8 yaşındaki çocuklarda 1,4 kat arttığı tespit edildi” dedi.
Uzaktan eğitime 3 haftalık ara
Uzaktan eğitime 3 haftalık araİlk ve ortaöğretimdeki yaklaşık 18 milyon öğrenci, okul sıralarına doğru düzgün oturamadan 3 haftalık tatile girdi. Uzaktan eğitim zordu. Çocuklar ekran karşısında iyice bunalmışken tatil imdatlarına yetişti. Uzmanlar, birkaç gün derslerden uzaklaşmanın çocuklara iyi geleceği görüşünde.
22.01.2021Eğitim
Son dakika koronavirüs haberleri: Bakan Koca güzel haberler verdi! Çin aşısının geliş tarihi belli oldu
Son dakika koronavirüs haberleri: Bakan Koca güzel haberler verdi! Çin aşısının geliş tarihi belli olduGelen son dakika haberine göre; Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısı sonrası dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Türkiye'nin beklediği aşıyla ilgili açıklama yapan Bakan Koca güzel haberi verdi ve Çin aşısının pazar gecesi Türkiye'ye gelmek üzere yola çıkacağını belirtti. Aşının koruyuculuğunun yüzde 91,25 oranında olduğunu belirten Koca İngiltere'de görülen mutasyonla ilgili de "İngiltere'dekine benzer bir mutasyona rastlamadık ama genom analizi yaparak bununla ilgili daha net bir şey söylemek mümkün." dedi.
24.12.2020Gündem
Koronavirüsü atlatan çocukta görüldü! Ciltte döküntü...
Koronavirüsü atlatan çocukta görüldü! Ciltte döküntü...Kayseri Şehir Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Binnaz Çelik, kovid çocukları etkilemediği yönündeki kanının yanlış olduğunu söyleyerek, virüsün çocukları da olumsuz etkilediğini belirtti. Çelik, “Eğer tanı koymazsak ve uygun zamanda uygun tedaviye başlamazsak çocuklarda ciddi hastalıklar ve maalesef ölümle sonuçlanabiliyor” dedi.
14.12.2020Gündem
Covid-19 pandemisi çocuklarda diyabet görülme oranını artırabilir
Covid-19 pandemisi çocuklarda diyabet görülme oranını artırabilirTüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de diyabetli çocuk sayısında her geçen gün bir artış söz konusu. Türkiye'de her yıl bin 700 çocuğa diyabet tanısı konulduğunu belirten Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Alper Özkılıç, İngiltere'de yapılan araştırmayı hatırlattı. Özkılıç, "Koronavirüsün, pankreasta insülin salınımını sağlayan hücrelere verdiği zarar sonrası diyabetin kolay geliştiği yönünde bir çalışma var. Sene sonunda çocuklarda diyabet oranında artış görebiliriz" dedi
Okula giden çocukların en az 10 saat uykuya ihtiyacı var!
Okula giden çocukların en az 10 saat uykuya ihtiyacı var!Çocukların eğitimleri için ekran başında daha çok zaman geçirmek zorunda olduklarına dikkat çeken uzmanlar, bu durumun doğru değerlendirilmesi için ailelere önerilerde bulundu. Çocuk Hematoloji Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Cengiz Kara, normal büyüme için okul çocuklarının en az 10 saat uykuya ihtiyaçları olduğunu hatırlattı.
‘Çocuklar mutlaka grip aşısı olmalı’
‘Çocuklar mutlaka grip aşısı olmalı’Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları uzmanı Müşerref Banu Yazıcı, okulların açılmasıyla Kovid-19 görülen çocukların sayısının artacağına dikkat çekerek, “Çocuklar mutlaka grip ve zatürre aşısı olmalı” dedi
9.09.2020Gündem
DSÖ: 2021’e kadar aşı zor Trump: Ekim sonundan önce hazır
DSÖ: 2021’e kadar aşı zor Trump: Ekim sonundan önce hazırDünya yeni tip koronavirüs salgınıyla mücadele ederken Dünya Sağlık Örgütü’nden potansiyel Kovid-19 aşısı için umutları kıran açıklama geldi. DSÖ sözcüsü Harris, 2021’in yılının ortasına kadar aşının yaygınlaşmasını ‘beklemediklerini’ duyurdu. ABD Başkanı Donald Trump ise Kovid-19’a karşı 3 aşı adayının son klinik aşamada olduğunu söyledi ve ekledi: ‘Aşı belki ekim sonundan önce dağıtılır. Bunu seçim için değil, insanların hayatını kurtarmak istediğimiz için yapacağız’
5.09.2020Dünya
Çocuklarda görme bozukluğuna dikkat!
Çocuklarda görme bozukluğuna dikkat!Çocuklarda sık karşılaşılan sağlık sorunlarından birinin görme bozukluğu olduğunu belirten, Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Bilgehan Sezgin Asena, bu sorunu yaşayan çocukların sosyal ve bedensel gelişimlerinin olumsuz biçimde etkilenebileceğini söyledi. İstatistiklere göre, gelişme çağındaki her 4 çocuktan birinde görme bozukluğu olduğunu dile getiren Asena, “Okul öncesi çocuklarda düzenli yapılan göz muayeneleri, erken tanı açısından büyük önem taşıyor. Aileler, bu konuda dikkatli davranmalı” dedi.
29.08.2020Ege
“6 yaşından küçüklere kurban kesimini göstermeyin”
“6 yaşından küçüklere kurban kesimini göstermeyin”Kurban kesiminin psikolojik etkilerinin çocuğun yaş grubuna göre değiştiğini söyleyen Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Burcu Çakaloz, “6 yaş öncesi çocukların kurban kesimini görmemesi gerekiyor. 11 yaş ve üzerindeki çocuklara da uygun bir şekilde anlatılıp, onayı alınarak kurban kesimine götürülebilir. Çocuklar uyku bozukluğu ve kaygı artar, travma gelişebilir” dedi.

Benzer Haber Etiketleri

çocuklarda göz sağlığıpandemiçocuk sağlığıkoronavirüskorona

Çocuklarda Göz Sağlığı ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.